Jak chronić czworonoga przed pchłami?
Pchły to pasożyty, z którymi najczęściej borykają się psy i ich właściciele. Ich obecność w psiej sierści może doprowadzić do wielu chorób, m.in. do alergicznego zapalenia skóry, tasiemczycy czy anemii, dlatego bardzo ważna jest walka z tymi pasożytami. Na rynku istnieje wiele preparatów przeciw pchłom. Sprawdźmy zatem, jak uchronić naszego czworonoga.
Obroża przeciw pchłom
Właściciele czworonogów najczęściej używają specjalnych obroży przeciwpchelnych, które skutecznie zwalczają pchły, ale też zapobiegają ich powrotowi. Dużym atutem obroży jest ich trwałość, gdyż zapewniają ochronę nawet przez 6 miesięcy. Możemy wybrać obrożę z kontrolowanym uwalnianiem substancji o dłuższym czasie działania, która ładnie pachnie i dba o skórę zwierzęcia albo taką, która działa aktywnie w sierści, ale nie drażni skóry. Przy wyborze obroży nie zapominajmy wziąć pod uwagę, czy planujemy swojego psa często kąpać w wodzie. Obroże przeciw pchłom dla psa możemy zakupić w sklepach zoologicznych, w gabinecie weterynaryjnym czy sklepach internetowych. Jedną z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych jest wodoodporna i bezzapachowa obroża Foresto, która zwalcza również kleszcze.
Krople przeciw pchłom dla psów
To jedne z najskuteczniejszych preparatów dla naszych czworonogów. Działają one przez około trzy miesiące. Wystarczy zawartość tubki wycisnąć na grzbiet i kark psa, bezpośrednio na skórę. Pamiętajmy, aby po zaaplikowaniu kropel nie kąpać psa przez najbliższe dni. Kupując krople przeciw pchłom, bardzo ważny jest dobór preparatu do masy ciała naszego pupila. W przeciwnym razie może być on nieskuteczny. Niewątpliwą zaletą kropli jest fakt, że działają przez około trzy miesiące, natomiast cykl rozrodczy pcheł trwa dwa tygodnie.
Szampony przeciw pchłom
Szampony gwarantują optymalną ochronę sierści i skóry naszego pupila przed inwazjami pcheł i pasożytów. Sprawdzają się również, jako środki o charakterze profilaktycznym. Regularne stosowanie szamponu chroni przed pasożytami oraz pomaga pielęgnować sierść.
W sytuacji, gdy mamy do czynienia z silną inwazją pcheł możemy przed zaaplikowaniem kropli wykąpać naszego czworonoga w specjalnym szamponie, służącym do walki z pasożytami, a na koniec założyć wodoodporną obrożę przeciwpchelną – zauważa nasz rozmówca z internetowego sklepu zoologicznego Doggy Food.
Niezależnie od tego, czy do walki z pchłami wybierzemy krople, aerozole, pudry, szampony czy obroże, pamiętajmy, że pcheł należy się pozbyć nie tylko z psiej sierści, ale również z jego legowiska, kanapy, koca, dywanu i innych miejsc, w których przebywał nasz pupil.