Jak chronić zwierzęta przed kleszczami?

Jak chronić zwierzęta przed kleszczami?

Ochrona zwierzęcia przed kleszczami to obowiązek właściciela. Kleszcze przenoszą choroby, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia czworonoga. Warto poznać metody, dzięki którym twoje zwierzę może uniknąć niebezpiecznej sytuacji. Przeczytaj, jak uchronić zwierzę przed kleszczami i sprawdź, jak działają obroże przeciwkleszczowe. Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta psa, który zachorował na chorobę pokleszczową.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie są sposoby na kleszcze?

Największą aktywność kleszcze wykazują latem. Sezon, w czasie którego musimy otoczyć pupila szczególną opieką to okres od wczesnej wiosny do późnej jesieni – wtedy kleszcze atakują. Należy pamiętać, że do kontaktu z pasożytem może dojść w każdym miejscu.

Przed spacerem zawsze należy zabezpieczyć czworonoga specjalnym preparatem przeciw kleszczom. Permetryna odstrasza i zabija kleszcze. Preparat z tym środkiem należy zaaplikować na skórę między łopatkami. Taka ochrona zapewni bezpieczeństwo pupilowi nawet na cztery tygodnie. Potem zaaplikowanie preparatu trzeba powtórzyć. Trzy dni przed aplikacją i po niej nie należy kąpać pupila. Trzeba dopilnować także, aby pies nie zlizywał środka na kleszcze ze skóry.

Warto zainwestować również w szampon przeciwkleszczowy. Zawiera on olejki, które odstraszają kleszcze. Wadą jest to, że działa on jedynie przez parę dni.

Psu można podać tabletkę przeciwkleszczową. Metoda ta sprawdzi się u czworonogów, które nie mają problemów z przewodem pokarmowym. Substancja uwalniana jest przez kilka tygodni. Po tabletkach mogą wystąpić efekty niepożądane. Dlatego też przed podaniem tabletki, warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni, czy ten środek jest odpowiedni dla czworonoga.

Jak działają obroże przeciwkleszczowe?

Jedną z najpopularniejszych metod obrony przeciw kleszczom jest specjalna obroża. Jest ona nasączona substancją, która zniechęci kleszcza do zaatakowania pupila. Tego typu ochrona przeznaczona jest zarówno dla starszych szczeniąt, jak i dla dorosłych psów. Nie sprawdzi się u zwierząt, które mają dużo sierści. Działanie obroży trwa od 6 do 8 miesięcy.

Co jakiś czas powinno się pocierać obrożę przeciwkleszczową wacikiem ze spirytusem, aby odblokować jej działanie. Obroże należy założyć w taki sposób, aby ściśle przylegała do skóry zwierzaka. Nie powinna jednak być ona zbyt ciasna.

Regularna wymiana jest najważniejsza. Najlepiej założyć psu nową obrożę parę dni przed terminem zakończeniem terminu ważności.

Jak karmić psa, który zachorował na chorobę pokleszczową?

W przypadku, kiedy metody te zawiodły i zwierzę zostało zaatakowane przez kleszcza, należy działać szybko. Przede wszystkim trzeba obserwować psa. W razie niepokojących objawów konieczna będzie wizyta u weterynarza.

Choroby odkleszczowe u psów często powodują osłabienie organizmu oraz brak apetytu. Najpierw usuwa się czynniki patogenne, potem ważne jest prawidłowe postępowanie dietetyczne – dieta powinna być lekkostrawna.

Do organizmu psa powinny zostać dostarczone witaminy z grupy B – szczególnie B12. Istotna jest odpowiednia liczba węglowodanów. To ona gwarantuje prawidłową przemianę białek.

Nie istnieje środek, który zagwarantuje stuprocentową ochronę przed chorobami odkleszczowymi. To, że kleszcz znalazł się na skórze czworonoga, nie zawsze musi być jednoznaczne, z tym że środek, który został przez nas wykorzystany, nie podziałał. Niektóre preparaty nie odstraszają kleszczy, ale zabijają je, zanim te zdążą zarazić.

Kategorie
Warto przeczytać
Profilaktyka weterynaryjna - o czym trzeba pamiętać?
Coraz więcej osób ma w domu swoje ukochane zwierzę. Przebywanie z wiernym zwierzęciem to wspaniała terapia w dzisiejszych trudnych czasach. Żeby jednak cieszyć się długim towarzystwem swego ukochanego pupila, trzeba o...
Profilaktyka weterynaryjna. Co to takiego?
Profilaktyka, tak samo jak w przypadku ludzi, ma za zadanie zapobiegać chorobom. W czasach kiedy coraz więcej posiadaczy zwierząt ma świadomość ich zdrowia, prewencja osiąga coraz większą popularność. Z tego powodu...
Jak szkolić psa? Czego unikać podczas treningów?
Psy uwielbiają się uczyć! Jednak to, czy robią postępy, w dużej mierze zależy od ich nauczyciela i tego, jak motywuje je on do pracy. Zastanawiasz się, kiedy rozpocząć szkolenie swojego pupila? Chcesz wiedzieć, jak...
Znajdź weterynarzy
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas