Jak leczyć nosówkę u psa?
Nosówka to jedna z najgroźniejszych chorób psów. Jej wirus już w kilka dni atakuje najważniejsze narządy zwierzęcia, powodując dolegliwości ze strony układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego. W skrajnym przypadku może on doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia, dlatego bardzo ważne jest, by odpowiednio wcześnie zareagować i podjąć skuteczne leczenie.
Co to jest nosówka?
Nosówka jest chorobą psów, którą wywołuje wirus nosówki należący do rodziny Paramyxoviridae. Może się on przenosić poprzez chore zwierzęta, ich wydzielinę z nosa, spojówek oraz mocz a także przez ludzi. Zakażenie najczęściej następuje poprzez kontakt drogą kropelkową lub pokarmową.
Po wniknięciu do organizmu wirus nosówki namnaża się w migdałkach i węzłach chłonnych. Błyskawicznie rozprzestrzenia się po organizmie, w ciągu kilku dni trafiając do większości narządów limfatycznych i uszkadzając je. W czasie rozwoju atakuje również komórki układu oddechowego, nerwowego i moczowego. Nosówka u szczeniaka może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.
Jak zapobiegać zachorowaniu?
Nosówka u psów jest bardzo groźną chorobą, dlatego warto pamiętać o wczesnym zabezpieczeniu zwierzęcia przed wirusem za pomocą szczepionki. Powinna być ona podana między ósmym a dwunastym tygodniem życia zwierzęcia. Lek kosztuje niecałe 50 zł i zazwyczaj weterynarz podaje go wraz z innymi przeciwciałami.
Jeśli podejrzewasz, że twój pupil miał kontakt z zarażonym zwierzęciem, możesz zastosować surowicę. Daje ona jednak rezultaty jedynie we wstępnej fazie zarażenia. Jeśli wystąpiły już objawy kliniczne, będzie nieskuteczna.
Objawy nosówki u psa
Jak rozpoznać nosówkę u psa? Objawy nosówki możemy podzielić pod względem zaawansowania i postaci choroby, która wystąpiła u zwierzęcia. Na początku najczęściej pojawiają się objawy ze strony układu oddechowego:
- wysoka temperatura
- zmiany w gardle i węzłach chłonnych
- katar
- zapalenie spojówek
- kaszel
- zapalenie płuc
Dla postaci pokarmowej będą charakterystyczne:
- wymioty
- biegunka
- brak apetytu
- ślinotok
- spadek masy ciała
Po 3-4 tygodniach leczenia może pojawić się postać nerwowa lub skórna choroby. Wówczas mamy do czynienia z takimi objawami jak:
- drżenie kończyn i żuchwy
- porażenia
- światłowstręt
- zaburzenia koordynacji
- pogorszenie zdolności motorycznych
- toczenie piany z pyska
- zgrubienie podeszew łap (choroba twardej łapy )
- pęcherze ropne na wargach, w okolicach oczu i otworów nosowych
Jak leczyć nosówkę u psa?
Nosówka u psa jest chorobą wirusową, więc nie ma leku, który skutecznie leczyłby tę dolegliwość. Działania weterynarza skupiają się na łagodzeniu objawów choroby, leczeniu jej powikłań i wzmacnianiu odporności pacjenta. Proces leczenia jest uwarunkowany stadium choroby oraz intensywnością uprzednio wymienionych objawów. Może być ona uleczalna, jednak wysokość śmiertelności jest wysoka – wynosi od 30 do nawet 80 %.
Zwierzęciu podaje się leki przeciwgorączkowe oraz stymulujące prawidłową przemianę materii. Jeśli choroba doprowadziła do znacznego uszkodzenia organizmu, czasem konieczne jest wprowadzenie odżywiania pozajelitowego. W postaci jelitowej nosówki stosuje się również kroplówki wzbogacone o glukozę i aminokwasy. Wtórne infekcje zwalcza się za pomocą antybiotyków.
Po udanej walce z chorobą mogą pozostać powikłania. Dzieje się tak często w przypadku psów, które przeszły nerwową postać nosówki. Wówczas stosuje się witaminy z grupy B, leki przeciwzapalne oraz leki neurotropowe. Jeśli pojawi się padaczka, weterynarz podaje również leki przeciwpadaczkowe. Można także zastosować fizykoterapię, która poprawia krążenie mózgu.
W czasie rekonwalescencji niezbędne jest stosowanie odpowiedniej diety i zagwarantowanie zwierzęciu spokojnego miejsca do odpoczynku.