Materiał Partnera
Jak postępować w przypadku złamanego kła u psa?

Jak postępować w przypadku złamanego kła u psa?

Gdy w domu pojawia się zwierzak, nikt nie przewiduje problemów zdrowotnych. Niestety, ale czworonogi czasem wymagają opieki weterynarza. Psy zupełnie, tak jak ludzie mogą mieć problemy natury stomatologicznej. Warto nie bagatelizować objawów związanych ze złamanym kłem czy infekcją zębów, gdyż w konsekwencji może to prowadzić do poważnych dolegliwości. Dowiedz się, co powinieneś zrobić, gdy Twój pies ma złamany kieł.

Gdzie psy leczą zęby?

Pies może mieć problemy zębowe, zupełnie tak jak człowiek. Co gorsza, złamany kieł jest źródłem dużego dyskomfortu dla zwierzęcia. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do weterynarza, który specjalizuje się w usługach stomatologicznych. Są one realizowane np. przez  Gabinet Weterynaryjny Animarvet.

Najczęściej wykonywane zabiegi dentystyczne u psów dotyczą:

  • usunięcia kamienia nazębnego – wykonany za pomocą skalingu i polerowania,
  • ekstrakcji zębów mlecznych – zalecane jest to, gdy kły zwierzęcia nie wypadły samoistnie,
  • ekstrakcji zębów stałych,
  • odbudowy uszkodzonych zębów,
  • leczenie wad zgryzu.

Jakie są objawy problemów z zębami u psa?

Niestety, ale często, zanim dojdzie do pomocy stomatologicznej, problem z zębami u psa się pogłębia. Wynika to z tego, że niewielu właścicieli sprawdza codziennie pysk zwierzęcia. Do najczęstszych objawów choroby zębów u czworonoga można zaliczyć:

  • nieprzyjemny zapach z pyska,
  • spadek apetytu,
  • ślinotok,
  • przechylanie pyska na bok podczas jedzenia,
  • opuchliznę.

Charakterystyczną oznaką problemu z zębami u psa jest podchodzenie do miski i niejedzenie. Zwierzę często próbuje przeżuć karmę i po kilku kęsach z powodu bólu rezygnuje z dalszego posiłku.

Co zrobić ze złamanym kłem u psa?

Najczęściej u zwierząt uszkodzeniu ulegają kły. Może to być spowodowane gryzieniem czegoś twardego lub urazem. W takiej sytuacji warto jak najszybciej udać się do specjalisty. Stomatolog weterynarz dokładnie obejrzy uszkodzony kieł i zaproponuje odpowiednie leczenie, np. kanałowe. Usunięcie zęba to ostateczność! W wielu przypadkach jest możliwe odbudowanie uszkodzonego kła. Natomiast im dłużej opiekun psa zwleka z wizytą, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji u zwierzęcia i konieczności usunięcia chorego zęba. Czas jest w tej sytuacji kluczowy, twoja szybka reakcja i opieka stomatologa weterynaryjnego pozwolą na zachowanie pełnego uzębienia w psim pyszczku.

Kategorie
Warto przeczytać
Najczęstsze schorzenia okulistyczne u kotów
Schorzenia okulistyczne występujące u kotów znacznie utrudniają tym zwierzętom prawidłowe funkcjonowanie. Narząd wzroku u kotów odgrywa co prawda mniejszą rolę, niż słuch czy węch, ale nie oznacza to, że jest mniej...
Jak przygotować psa na wizytę w przychodni weterynaryjnej?
Pierwsza wizyta u weterynarza to trudna chwila zarówno dla czworonoga, jak i dla jego właściciela. Niektórzy porównują ją do pierwszej wizyty dziecka u dentysty. Jest kilka sprawdzonych metod, jak przygotować młodego...
Antykoncepcja jako ważny element profilaktyki weterynaryjnej
Będąc właścicielem czworonoga, należy zdawać sobie sprawę, że wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością. Niekiedy może zdarzyć się sytuacja, w której zwierzę ucieknie z domu, a po powrocie okaże się, że jest ono w...
Znajdź weterynarzy
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas