Materiał Partnera
Jak prawidłowo i zdrowo odchudzić psa?

Jak prawidłowo i zdrowo odchudzić psa?

Odchudzanie psa to nie lada wyzwanie dla każdego właściciela pupila z nadwagą. Oprócz codziennej dawki ruchu konieczne jest bowiem odpowiednie żywienie zwierzęcia. Warto zatem sięgnąć po wysokogatunkowe karmy powstające z dobrych jakościowo składników. Największym problemem w walce z otyłością u psa stanowi zboże, które dodawane jest niemal do każdego rodzaju karmy.

Dlaczego psy tyją?

Zasadniczo predyspozycje do tycia u zwierząt często uwarunkowane są genetycznie. Są bowiem rasy bardziej podatne na problemy z nadwagą od innych. Kolejnym czynnikiem są zmiany hormonalne, które dotyczą psów kastrowanych. A w przypadku psów żyjących w grupach przyczynami tycia mogą być zaburzenia behawioralne, na których tle leży rywalizacja o jedzenie. Wówczas psy wykazują skłonność do nadmiernego przyjmowania pokarmu.

Często winę za nadwagę u psa ponoszą właściciele. Zbyt mało ruchu, krótkie lub rzadkie spacery to podstawowa przyczyna tycia u zwierząt. Nierzadko sięgamy po karmę niskiej jakości oraz wysokokaloryczne przysmaki lub pokarm, który nie jest dostosowany do potrzeb naszego pupila. Jak temu zaradzić? Najlepiej wybrać lekkostrawną karmę dla psa wolną od zbóż, z wysoką zawartością mięsa i o dobrym indeksie glikemicznym. Dietetyczną karmę mokrą i sucha dla psów oferuje producent Naturea, którego wyroby kupić można w sklepie zoologicznym online dlapsaikota.com.

Odchudzamy psa. Jaką karmę wybrać?

Dobra karma dla psa wspomagająca walkę z otyłością powinna zawierać chude mięso i warzywa. Pełnowartościowe lekkostrawne białko to podstawa żywieniowa dla psów borykających się z nadwagą. Nie należy wybierać produktów składających się ze zbóż oraz dużej ilości tłuszczów. Ważne jest całkowite wyeliminowanie z diety czworonoga węglowodanów, które przyczyniają się do przybierania na wadze. Najlepszy pokarm dla psów z nadwagą to karmy z dużą zawartością mięsa i ryb, wolne od zbóż i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.

Aby odchudzić psa, nie wystarczy zakup odpowiedniej, wysokogatunkowej karmy. Istotne jest także jej dawkowanie, a w tym zakresie najlepiej sugerować się zaleceniami producenta. Psu z nadwagą najlepiej podzielić dzienną dawkę na kilka posiłków, co pozwoli zaspokoić głód i zahamować potrzebę podjadania. Do dziennego zapotrzebowania wliczamy także smakołyki, które również stanowią pożywienie. Podczas terapii odchudzającej nie można zapomnieć o zdrowej dawce ruchu, która korzystnie wpłynie na metabolizm zwierzęcia. Oprócz spacerów do codziennej rutyny warto wdrożyć także ćwiczenia i zabawy ruchowe.

Kategorie
Warto przeczytać
Lecznica dla ssaków dużych i małych oraz ptaków
Na terenie Polski działa wiele ośrodków weterynaryjnych zajmujących się profilaktyką i leczeniem dużych ssaków – mowa tutaj głównie o psach i kotach. Znacznie mniej jest specjalistów oferujących również pomoc medyczną...
Jakie rasy psów są najlepsze dla aktywnych osób?
Jeżeli lubisz aktywnie spędzać czas, potrzebujesz psa, który dotrzyma ci kroku. Wybór odpowiedniej rasy sprawi, że będziesz miał idealnego towarzysza do biegania, długich spacerów lub górskich wędrówek. Decydując się na...
Leczenie zwierząt egzotycznych - o czym należy pamiętać?
Właściciele kotów i psów zazwyczaj posiadają rozległą wiedzę na temat swoich pupilów, ponieważ są to najczęściej przygarniani zwierzęcy domownicy. Ostatnio bardzo popularne stało się jednak adoptowanie bądź kupowanie...
Znajdź weterynarzy