Jak szkolić psa? Czego unikać podczas treningów?

Jak szkolić psa? Czego unikać podczas treningów?

Psy uwielbiają się uczyć! Jednak to, czy robią postępy, w dużej mierze zależy od ich nauczyciela i tego, jak motywuje je on do pracy. Zastanawiasz się, kiedy rozpocząć szkolenie swojego pupila? Chcesz wiedzieć, jak powinno ono wyglądać i jakich błędów unikać? Przeczytaj nasz poradnik i zobacz, o czym powinieneś pamiętać, aby trening z twoim czworonożnym przyjacielem przyniósł oczekiwane efekty.

Kiedy zacząć szkolenie psa?

Im wcześniej zaczniesz trening, tym lepiej! Optymalny czas to 8 tydzień życia psa, a więc moment, kiedy to zazwyczaj szczeniak trafia w ręce nowych opiekunów. Badania wykazują bowiem, że pies, który skończył 7 tygodni, jest w stanie uczyć się tak samo skutecznie, jak dorosłe zwierzę. Szczeniaki, które rozpoczynają szkolenie szybciej, mają mniej problemów behawioralnych w późniejszych latach, niż psy, które zostały poddane szkoleniu w późniejszym okresie. Dlatego podczas pracy z młodymi psami osiąga się najlepsze efekty.

Jakie miejsce na trening będzie najlepsze?

Miejsce, w którym będziesz szkolić swojego psa, jest bardzo ważne. Na początku najlepiej, by była to lokalizacja, w której nie ma zbyt wielu rozpraszaczy, np. mieszkanie, w którym nie ma obecnie innych domowników. Z czasem możesz zmienić lokalizację i zabrać psa w miejsce niedaleko domu, które zna, ale w którym również nie pojawiają się czynniki rozpraszające. Później treningi możesz przenosić w coraz trudniejsze obszary, np. spokojny parking, trawnik pod blokiem czy przystanek autobusowy. Ważne, aby zmiana lokalizacji odbywała się stopniowo.

Co zmotywuje psa do ćwiczeń?

Szkoląc psa, należy używać metody opartej na nagradzaniu. Nie należy karać czworonoga za to, że nie zrozumiał naszych poleceń, szczególnie poprzez bicie czy ciągnięcie smyczy. Przed rozpoczęciem szkolenia warto ustalić, co najbardziej ucieszy i zmotywuje naszego pupila. Dla niektórych psów może to być przysmak, dla innych – ulubiona zabawka do gryzienia, a dla jeszcze innych – pieszczoty czy słowna pochwała. Dowiedz się, która z tych rzeczy najlepiej zmotywuje psa. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że szkolenie sprawi mu radość, a twój pupil będzie odpowiednio zachęcony do nauki.

Od czego zacząć szkolenie psa?

Na początku treningu ćwiczenia powinny być proste i przyjemne, aby pupil z chęcią je wykonywał. Dzięki temu zmotywujemy psa do dalszych treningów. Naukę najlepiej rozpocząć od poleceń najważniejszych, takich jak:

 • skupienie uwagi na przewodniku,
 • reakcja na imię,
 • komenda "Zostaw",
 • komenda "Siad",
 • komenda "Leżeć",
 • komenda "Na miejsce".

Powyższe komendy pomagają lepiej porozumiewać się z psem w codziennych sytuacjach. Na początku należy wprowadzić również komendę zwalniającą, aby zwierzak wiedział, kiedy dane polecenie się kończy.

Dopiero, gdy pies dobrze opanuje podstawowe komendy i będą one wyćwiczone w różnych sytuacjach, także w miejscach, w których narażony jest na rozpraszacze, można rozpocząć naukę takich sztuczek, jak „Daj łapę”, „Ukłon” czy „Obrót”.

Czego unikać podczas szkolenia psa?

 • Okazywania zbyt dużych emocji – podczas treningu bądź spokojny – to da psu poczucie bezpieczeństwa. Unikaj piszczenia ze szczęścia, kiedy szczeniak wykona ćwiczenie czy nadmiernej irytacji, podczas gdy nie zrozumie zadania.
 • Nieregularnych treningów – korzystaj z każdej chwili, aby powtórzyć losowo wybrane ćwiczenie w różnych sytuacjach. Nie kieruj się zasadą, że pies, który raz nauczył się ćwiczenia, już zawsze będzie je pamiętać.
 • Powtarzania komendy – komendę w trakcie ćwiczenia wypowiadaj raz i nagradzaj psa od razu po wykonaniu zadania. Gdy zwierzęciu nie uda się od razu, zmień miejsce treningu na inne. Wydawaj polecenia, gdy jesteś pewien, że pies je wykona, aby nie narażać go na porażkę.
 • Zbyt długich treningów – nauka psa trwa długo, ale nie znaczy to, że kilkanaście krótkich sesji lepiej zastąpić jedną, za to dużo dłuższą. Klucz do sukcesu to odkrycie, jaka liczba sesji szkoleniowych będzie idealna dla twojego psa.
 • Szkolenie każdego psa w ten sam sposób – do każdego zwierzaka trzeba podejść indywidualnie. Jego postępy zależą od wieku, charakteru i umiejętności a także od tego, co wcześniej przeżył (jeśli np. wziąłeś go ze schroniska). Jeśli z jakiś powodów pies ma duże trudności podczas szkolenia, być może warto zaplanować wizytę u weterynarza.
Kategorie
Warto przeczytać
Jak leczyć koci katar?
Chociaż dla ludzi katar jest niegroźną chorobą, w przypadku kotów jest to poważna infekcja dróg oddechowych, która może skończyć się poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią. Jak objawia się ta choroba? Na czym polega...
Jakie legowisko wybrać dla psa?
Zwierzak potrzebuje miejsca do odpoczynku. Czy wiesz, że psy śpią średnio około 12 godzin na dobę? To sporo czasu. Mimo że wiele czworonogów uwielbia wylegiwać się na kanapie albo w łóżku właściciela, warto zapewnić...
Mastitis u krowy - wpływ zapalenia wymienia na zmiany jakościowe w mleku
Dobrostan krów mlecznych ma kluczowe znaczenie dla wydajnej produkcji mleka oraz jego jakości. Jednym z powszechnych problemów mających negatywny wpływ na ekonomikę tego procesu jest mastitis, czyli zapalenie wymienia....
Znajdź weterynarzy