Jak wygląda badanie endoskopowe dla zwierząt?
Do usług weterynaryjnych należy bardzo wiele rozmaitych czynności, dlatego możemy oczekiwać, że niezależnie od specyfiki dolegliwości, która spotka naszego pupila, bez problemu uda nam się znaleźć dla niego pomoc. Niestety nasze zwierzęta także spotykają liczne choroby. Kiedy istnieje przypuszczenie występowania poważniejszego kłopotu zdrowotnego, bardzo często dużym ułatwieniem dla postawienia diagnozy jest wykonanie badania endoskopowego.
Specyfika zabiegu
Endoskopia stanowi szczególny zabieg w medycynie weterynaryjnej. Dzięki niej jesteśmy w stanie uzyskać naprawdę rzetelne rozpoznanie na temat aktualnej kondycji zdrowotnej badanego zwierzaka, a także przeprowadzić różnego rodzaju zabiegi, nierzadko ratujące życie naszych pacjentów – mówi specjalista z lecznicy dla zwierząt „W Pałacyku” ze Szczecina.
Badanie endoskopowe przeprowadzane na zwierzętach polega na wprowadzeniu specjalnego wziernika w jeden z naturalnych otworów ciała pacjenta, może być to odbyt, jama ustna bądź nozdrza przednie. Niestety czasami do wykonania endoskopii konieczne jest celowe utworzenie otworu – tak się dzieje między innymi wtedy, kiedy istnieje potrzeba przeprowadzenia u zwierzaka laparoskopii. Na końcu wprowadzanego do ciała pacjenta wziernika znajduję się mała kamera, dzięki której lekarz ma szansę na dokładne widzenie interesującego go obszaru wewnątrz zwierzęcia.
Co można ustalić za pomocą badania endoskopowego?
Endoskopia zwierząt może być wykonywana w dwóch ogólnych celach: diagnostycznym i zabiegowym. Dzięki drobnej kamerce umieszczonej na końcu wziernika weterynarz jest w stanie rozpoznać stan danego narządu wewnętrznego i stwierdzić ewentualne występowanie konkretnej choroby, na przykład układu oddechowego bądź przewodu pokarmowego. Jest to nowoczesna metoda leczenia, pozwalająca na uzyskanie dokładnych wyników rozpoznania.
Lista zabiegów, które są przeprowadzane za pomocą endoskopii, jest bardzo długa. Należy do nich między innymi artroskopia, której celem jest diagnostyka bądź zabieg wykonywany zazwyczaj na stawie kolanowym, łokciowym oraz ramiennym. Poza tym badanie endoskopowe umożliwia przeprowadzenie bronchoskopii, mającej związek z drogami oddechowymi. Do częstych zabiegów z użyciem specjalnego wziernika z załączoną do niego kamerką należy też cystoskopia badająca pęcherz moczowy samic. Endoskopia przeprowadzana jest też w formie laryngoskopii, dzięki której możliwe jest dokładne ocenienie stanu krtani. W lecznicach weterynaryjnych często też wykonywana jest laparoskopia – badanie wnętrza jamy brzusznej zwierzaka.
Endoskopia należy do nowoczesnych metod leczenia naszych pupili. Chociaż z pozoru wydaje się nieco straszna, to nie należy się niczego obawiać. Jest to bardzo nieinwazyjny sposób leczenia naszych zwierzaków. Nie powoduje konieczności przeprowadzania standardowej operacji (endoskopia jest jedynie zabiegiem), a proces regeneracji naszego milusińskiego po skończonym zabiegu jest szczególnie krótki.