Jak wygląda profilaktyka weterynaryjna w przypadku kotów?
Aby kot mógł cieszyć się długim życiem, niezbędne jest podejmowanie działań profilaktycznych. Profilaktyka weterynaryjna w przypadku kotów obejmuje, podobnie jak u psów, szczepienia ochronne, odrobaczanie, a także sterylizację. Regularne wizyty kontrolne i badania pozwalają na wykrycie ewentualnych chorób jeszcze zanim się rozwiną, a tym samym uniknięcie poważniejszych konsekwencji.
Kiedy udać się z kociakiem po raz pierwszy do weterynarza?
Pierwsza wizyta weterynaryjna powinna odbyć się w krótkim czasie od momentu pojawienia się kociaka w domu. Jeśli nie jest to pierwszy kot, wizyta powinna odbyć się jeszcze zanim kociak pojawi się w nowym stadzie. W sytuacji, kiedy jest to niemożliwe, maluch powinien być na czas pierwszych wizyt odseparowany od innych kotów – dzięki temu zmniejszy się ryzyko ewentualnego zakażenia chorobami wirusowymi.
Pierwsze wizyty obejmują badania kontrolne, w tym badania krwi. U kotów szczególnie groźne są choroby zakaźne FeLV i FIV, czyli kocia białaczka i koci HIV, które mogą przenosić się pomiędzy zwierzętami. Jeśli zwierzę jest zdrowe i nie ma pasożytów, już na pierwszej wizycie może zostać zaszczepione. W przeciwnym razie wykonuje się odrobaczanie i ustala program szczepień, który powinien obejmować szczepienie przeciw FeLV, wściekliźnie, herpeswirozie i kaliciwirozie – szczególnie kiedy jest to kot wychodzący.
Profilaktyka weterynaryjna u kotów dorosłych
Wizyty kontrolne u kotów dorosłych powinny odbywać się co najmniej raz w roku. Dzięki temu ewentualne choroby będzie można wykryć na wczesnym etapie, co zwiększy szansę na całkowite wyleczenie. U kotów pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia zaleca się wykonać kastrację lub sterylizację. Zabiegi te zapobiegają pojawieniu się licznych chorób: nowotworów listwy mlecznej, jajników, jąder i ropomacicza. Dodatkowo w przypadku kocurów, znika problem znaczenia terenu moczem o przykrym zapachu.
Dorosłe koty należy poddawać regularnemu odrobaczaniu. Można to zrobić samodzielnie za pomocą tabletek lub kropli, dostępnych u weterynarza, np. w Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie. Koty wychodzące należy zabezpieczyć także przed pasożytami zewnętrznymi, takimi jak pchły i kleszcze. Te ostatnie mogą przenosić hemobartonelozę – groźną chorobę zakaźną kotów. Warto także raz w roku wykonywać szczepienie przypominające, a w przypadku kotów niewychodzących, które nie mają styczności z kotami wychodzącymi, szczepienie powtarzać raz na dwa lata. Dzięki temu kociak będzie cieszył się długim, szczęśliwym i zdrowym życiem.