Jaka karma dla kota jest najlepsza?

Jaka karma dla kota jest najlepsza?

Odpowiednie żywienie kota jest niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Sprawdź, jak dopasować karmę do potrzeb pupila. Zastanawiasz się, co kupić – suchą czy mokrą karmę dla kota? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co wybrać. Poznaj najważniejsze zasady wyboru zbilansowanej karmy. Dowiedz się, jak dawkować pokarm pupilowi, by był zdrowy.

Jak dopasować karmę?

Każdy kot ma swoje indywidualne potrzeby. Nie ma uniwersalnej karmy dla wszystkich kotów, dlatego wybierając jedzenie dla swojego pupila, kieruj się jego wymaganiami. Na rynku znajdziesz rozmaite propozycje, m.in. karmę dla kotów sterylizowanych, karmę przeznaczoną dla kotów różnych ras i w różnym wieku, a także dedykowaną dla zwierząt z konkretnymi problemami – brakiem apetytu, alergią czy wypadającą sierścią. W razie wątpliwości zawsze warto zapytać zaufanego weterynarza. Ważnym kryterium wyboru jest także aktywność kota, czy twój pupil jest kotem wychodzącym czy spędza cały dzień na kanapie.

Sucha czy mokra karma dla kota?

Podstawą żywienia powinien być suchy pokarm, jednak nie można podawać go jako jedynie pożywienie. Uzupełnieniem powinna być karma mokra, której nie można dawkować zbyt dużo, maksymalnie dwie porcje w ciągu dnia. Najlepsza karma dla kota to taka, która zawiera składniki wysokiej jakości w odpowiednich proporcjach.

Mokra karma dla kota

Gotowe karmy mokre powinny zawierać minimum 70% mięsa, a także odpowiednią porcję białka. Mokre posiłki dostarczają kotu nawodnienie, więc ich podawanie jest bardzo ważne dla naszych pupili, które nie zawsze mają ochotę wypić wodę. Warto wybierać tak zwane karmy bytowe zawierające w swoim składzie podroby.

Sucha karma dla kota

Wiele osób podaje kotom jedynie suchą karmę, ponieważ jest stosunkowo tania, co niestety jest błędem. Suchy pokarm może stanowić obciążenie dla układu moczowego, dlatego tak ważne jest odpowiednie nawadnianie, które zapewnia właśnie mokra karma. Wybierając suchą karmę, weź pod uwagę jej skład – najlepiej, by zawierała jak najmniej zboża oraz dużą ilość mięsa.

Jeśli pupil ma alergię bądź poważne problemy ze zdrowiem, weterynarz może przepisać specjalistyczną karmę weterynaryjną, która zawiera niezbędne składniki.

Jaki jest skład karmy?

Przed wyborem gotowego produktu konkretnej firmy, nie kieruj się reklamą, a tym, co jest napisane na opakowaniu. Sprawdź, dla jakiego wieku pokarm jest zalecany oraz jak go dawkować. Przeczytaj, ile procent mięsa zwiera– im więcej, tym lepiej. Jeśli nie ma danych procentowych, zwróć uwagę, co znajduje się na pierwszy miejscu na liście składników – tego składnika w karmie jest najwięcej.

Najlepiej wybierać karmy dla kotów z jak najmniejszą ilością zboża. Na rynku dostępne są produkty z zawartością pszenicy, kukurydzy czy ryżu. Lepiej, gdy karma zawiera pełne ziarno niż mączkę. Do prawidłowego rozwoju każdego kota niezbędne są witaminy i błonnik, dlatego sprawdź, czy karma ma w składzie warzywa, np.  ziemniaki, marchewkę, groszek. Niektóre karmy zawierają taurynę, która niezbędna jest to prawidłowej pracy serca, jednak odpowiednia ilość mięsa powinna uzupełniać zapotrzebowanie na ten składnik. Do karm dodawany jest też olej rybi zawierają cenne kwasy Omega-3 odpowiedzialne za wspomaganie układu odpornościowego.

Jak podawać karmę?

Zakup dobrej karmy dla kota to podstawa, jednak kluczem do zdrowia jest odpowiednie dawkowanie produktu. Posiłki podajemy zwierzęciu dwa lub trzy razy dziennie. Najważniejszą kwestią jest zachowanie tej samej pory podawania miski z jedzeniem. Zdarza się, że koty grymaszą, jednak wprowadzenie ścisłego rytmu może pomóc nauczenie kota jedzenia o stałych godzinach. Jeśli kot w ciągu 20 minut nie zje posiłku, zabierz miskę. W ten sposób dasz sygnał, że jedzenie nie jest dostępne przez cały czas, a jedynie w określonych porach.

Zapomnij o dokarmianiu pupila w ciągu dnia. Podawanie smakołyków bez powodu czy resztek ze stołu sprawi, że kot nie będzie głodny. Przekarmianie zwierzęcia, szczególnie w przypadku kotów pozostających w domu, doprowadzi do jego otyłości i w konsekwencji problemów ze zdrowiem. Zawsze dbaj, by kot miał dostęp do świeżej wody.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak wygląda adopcja psa?
Myślisz nad adopcją zwierzaka, ale masz wątpliwości, czy dasz radę dobrze wychować pupila? Zanim podejmiesz decyzję, odpowiedz na kilka ważnych pytać. Decyzja o adopcji psa ze schroniska nie może być pochopna. Zastanów...
Jak wygląda profilaktyka weterynaryjna w przypadku kotów?
Aby kot mógł cieszyć się długim życiem, niezbędne jest podejmowanie działań profilaktycznych. Profilaktyka weterynaryjna w przypadku kotów obejmuje, podobnie jak u psów, szczepienia ochronne, odrobaczanie, a także...
Jak chronić psa przed kleszczami?
Kleszcze uaktywniające się wraz z nastaniem cieplejszych dni stanowią niemałe zagrożenie dla naszych czworonogów. Choroby, które przenoszą, są trudne do wyleczenia, a niektóre z nich mogą okazać się śmiertelne. Warto...
Znajdź weterynarzy