Jakie szczepienia poza obowiązkowym szczepieniem przeciwko wściekliźnie warto wykonać u psa?
Jedynym obowiązkowym szczepieniem psów w Polsce jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jednak warto chronić pupila także przed innymi groźnymi chorobami. Sprawdź, jakie szczepienia trzeba wykonać, aby pies cieszył się zdrowiem.
Dlaczego szczepienia przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe?
W Polsce przeciwko wściekliźnie musi być zaszczepiony każdy pies i należy to zrobić w ciągu 30. dni od ukończenia przez niego 12. tygodni. To ostry wymóg i wielu właścicieli psów pyta weterynarzy, czy tak rygorystyczne podejście jest uzasadnione, ponieważ młody organizm szczeniaka może źle znieść szczepienie. Warto jednak pamiętać, że chodzi o chorobę groźną dla życia i zdrowia ludzi, która nadal występuje w wielu rejonach, zaś najnowsze szczepionki przeciwko wściekliźnie są wysoce bezpieczne. Na wściekliznę nie ma lekarstwa, więc aby ograniczyć zagrożenie, szczepienia powinny być wykonywane terminowo i powtarzane co roku.
Które szczepienia psów weterynarze zalecają ich opiekunom?
Ponadto weterynarze zalecają szczepienia przeciwko innym chorobom, o których piszemy poniżej.
Nosówka
Nosówka to wirusowa choroba zakaźna, która przenosi się drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. Najbardziej narażone są szczeniaki oraz zwierzęta z obniżoną odpornością. Objawy to m.in. wysoka gorączka, wyciek z worków spojówkowych, kaszel i problemy z oddychaniem, a w przypadku postaci jelitowej – wymioty i biegunka. Ponieważ nosówka zagraża życiu psa, najlepszym zabezpieczeniem go będzie wykonanie szczepienia w lecznicy weterynaryjnej, takiej jak Skinvet w Bielsku Białej
Parwowiroza
Parwowiroza jest szczególnie niebezpieczna dla życia szczeniąt. Przenosi się poprzez ślinę, kał, wymioty i bezpośredni kontakt. Dla uratowania psa konieczne jest leczenie w warunkach szpitalnych. Pierwsze szczepienie wykonuje się między 6. a 8. tygodniem życia szczeniąt.
Choroba Rubartha
Choroba Rubartha, czyli wirusowe zapalenie wątroby, ma ostry przebieg i może doprowadzić do śmierci psa. Szczepienia realizowane są w 3. dawkach. Pierwszą podaje się między 6. a 8. tygodniem życia, drugą w 9.-11. tygodniu, a trzecią między 12. a 15. tygodniem. W następnych latach szczepienie powinno być wykonywane co roku.
Wymienione choroby są realnym zagrożeniem dla psów, dlatego warto je przeciwko nim zaszczepić.