Kiedy konieczne jest badanie krwi u zwierząt?
Zwierzęta chorują tak samo jak i ludzie, dlatego nie wystarczy ich tylko raz na jakiś czas zaszczepić. Czasami dobrze jest również zbadać im krew. Dzięki temu można wykryć wiele niewidzianych gołym okiem chorób, a także przeciwdziałać dolegliwościom, które w normalnym przypadku mogłyby się pojawić dopiero za kilka miesięcy czy lat. Profilaktyka to jednak nie jedyna wskazywana praktyka. Kiedy jeszcze konieczne jest badanie krwi pupili?
Profilaktyka jako podstawa do wykonania badań krwi u zwierząt
Kontrola stanu zdrowia to coś, co najczęściej praktykują ludzie, natomiast gdyby zwierzęta mogły same o siebie zadbać, zapewne również robiłyby badania profilaktyczne. W rzeczywistości są jednak zależne od człowieka. Dbanie o domowych pupili to obowiązek człowieka – szczególnie, że z wiekiem są one bardziej narażone na pewno choroby czy dolegliwości. Istnieje także prawdopodobieństwo zaistnienia pewnych chorób genetycznych, które mogą ujawnić się w najmniej oczekiwanej chwili. To zatem ważne, aby przeprowadzić takie badanie jeszcze w momencie, kiedy zwierzak jest młody. Warto skupić się przede wszystkim na badaniu krwi, dlatego, że daje ono w większości przypadków wystarczająco dużo informacji weterynarzowi. W razie wątpliwości lekarz zawsze może zalecić jeszcze dodatkowe badania.
Zalecane badanie krwi u zwierząt należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Dwa razy do roku powinno odbywać się natomiast u psów mających więcej niż 7 lat i kotów, które mają 8-9 lat. Jeżeli już wcześniej wykryto jakąś chorobę u pupila, całkiem możliwe, że częstotliwość wykonywania badania krwi będzie nieco większa. O tym jednak decyduje weterynarz.
Badania krwi u zwierząt jako pomoc przy diagnostyce chorób
Jedną z podstawowych zalet badań krwi u zwierząt jest to, że może pozwolić weterynarzowi na wykrycie źródła zaistniałego problemu. Wiele chorób ma niestety podobne objawy, dlatego takie badanie może dać lepszy obraz tego, co dzieje się w organizmie pupila. Przydaje się ono także w przypadku sprawdzenia wydolności narządów wewnętrznych, a także kondycji czerwonych krwinek. Takie badania są często wykonywane w momentach, kiedy zwierzę po raz pierwszy zjawi się w nowym domu – szczególnie w przypadkach, gdy dotąd żyło jako bezdomne. – Morfologia krwi powinna być zawsze wykonywana przed operacjami albo znieczuleniem ogólnym – pozwala to wykluczyć ewentualne komplikacje, które mogłyby wystąpić podczas zabiegu – tłumaczy przedstawiciel przychodni weterynaryjnej Janusz Borcowski i Tadeusz Popławki s.c. Wskazaniem do zrobienia badań powinny być również niepokojące objawy, czyli np.:
- wahania wagi,
- ospałość,
- rozdrażnienie,
- zmiana apetytu.
Morfologia krwi nie jest drogim badaniem. Warto wykonywać je przynajmniej raz do roku, aby mieć pewność, że ze zwierzakiem jest wszystko w porządku.