Materiał Partnera
Leczenie zwierząt egzotycznych - o czym należy pamiętać?

Leczenie zwierząt egzotycznych - o czym należy pamiętać?

Właściciele kotów i psów zazwyczaj posiadają rozległą wiedzę na temat swoich pupilów, ponieważ są to najczęściej przygarniani zwierzęcy domownicy. Ostatnio bardzo popularne stało się jednak adoptowanie bądź kupowanie zwierząt egzotycznych. Mają one z pewnością odmienne potrzeby pielęgnacyjne i nawyki żywieniowe, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. O czym należy pamiętać w przypadku zwierząt egzotycznych? I jak je leczyć?

Zwierzęta egzotyczne, czyli… jakie?

Do popularnych zwierząt egzotycznych chętnie hodowanych w Polsce należą m.in.:

  • węże,
  • jaszczurki,
  • pająki,
  • skorpiony,
  • papugi.

Należy pamiętać, że w kraju zabronione jest hodowanie zwierząt egzotycznych, które są jadowite bądź drapieżne. Każdy, kto marzy przykładowo o tygrysie czy lwie musi niestety pogodzić się z panującymi w kraju zasadami. Natomiast wciąż można zajmować się hodowlą fenków, szopów praczy czy skunksów.

Na co najczęściej chorują zwierzęta egzotyczne?

Wiele gadów oraz płazów hodowanych w warunkach domowych choruje na metaboliczną chorobę kości. Objawia się ona problemami z poruszaniem się oraz nadmierną łamliwością. Częstymi objawami są również:

  • brak apetytu,
  • apatia,
  • zaczerwieniony język.

Zwierzęta egzotyczne są również narażone na szereg chorób pasożytniczych. Jeśli dostrzeże się u pupila problemy z rozwolnieniem czy bladą błonę śluzową, koniecznie trzeba wybrać się do specjalisty, bowiem może to oznaczać potrzebę wdrożenia leczenia.

O czym należy pamiętać w przypadku leczenia zwierząt egzotycznych?

– Nie wszyscy weterynarze specjalizują się w leczeniu zwierząt egzotycznych, ponieważ nie należą one do łatwych pacjentów. Ich różnorodność gatunkowa wymaga od lekarza potężnej wiedzy biologicznej, a także wiedzy specjalistycznej z zakresu weterynarii – tłumaczy przedstawiciel Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie zajmującej się m.in. leczeniem zwierząt egzotycznych. Szczególnie badania diagnostyczne mogą sprawiać duży problem interpretacyjny – w końcu każde zwierze ma inne parametry biochemiczne. W przypadku badań obrazowych, takich jak USG czy RTG, od lekarza wymaga się również dobrej znajomości anatomii danego zwierzęcia.

Dla zwierząt egzotycznych nie istnieją praktycznie żadne zarejestrowane leki. To dlatego weterynarz powinien wiedzieć, jak dobrać odpowiednio substancję i jej dawkę do określonego przypadku, aby nie zaszkodzić pacjentowi. To na właścicielu nietypowego pupila spoczywa odpowiedzialność, aby odnaleźć specjalistę zajmującego się egzotycznymi okazami.

Należy pamiętać, że od weterynarzy zajmujących się egzotycznymi zwierzętami można również zasięgnąć rady dotyczącej hodowli – to lepszy sposób niż szukanie informacji w Internecie. Lepiej stosować profilaktykę, niż leczyć, ale jeśli dojdzie już do choroby, trzeba zapewnić pupilowi odpowiednią opiekę.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak wygląda adopcja psa?
Myślisz nad adopcją zwierzaka, ale masz wątpliwości, czy dasz radę dobrze wychować pupila? Zanim podejmiesz decyzję, odpowiedz na kilka ważnych pytać. Decyzja o adopcji psa ze schroniska nie może być pochopna. Zastanów...
Kiedy konieczna jest wizyta u weterynarza?
Jeśli jesteś właścicielem zwierzęcia, z pewnością nie raz będziesz u weterynarza. Wizyta będzie konieczna w przypadku takich zabiegów jak szczepienie czy kastracja. Do odwiedzenia lekarza powinny cię również skłonić...
Zalety weterynaryjnych wizyt domowych
Jeśli stan naszego zwierzaka na to pozwala, wizytę weterynaryjną możemy przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Jeżeli nasz pupil będzie wymagał leczenia lub szeregu badań, wówczas konieczna będzie wizyta w...
Znajdź weterynarzy
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas