Najczęstsze schorzenia okulistyczne u kotów
Schorzenia okulistyczne występujące u kotów znacznie utrudniają tym zwierzętom prawidłowe funkcjonowanie. Narząd wzroku u kotów odgrywa co prawda mniejszą rolę, niż słuch czy węch, ale nie oznacza to, że jest mniej ważny. Zwierzęta te są nocnymi łowcami, przez co oczy pełnią istotną rolę w ich codziennym funkcjonowaniu. Koty są równie podatne na problemy ze wzrokiem jak psy, a jeśli pojawią się u nich tego typu schorzenia, mają często charakter przewlekły. Jakie są najczęstsze choroby okulistyczne występujące u kotów i jak je poprawnie zdiagnozować?
Jak zdiagnozować chorobę okulistyczną u kota?
Budowa narządu wzroku u kota jest bardzo złożona. Oko zbudowane jest z trzech błon i pozwala zwierzęciu bardzo dobrze widzieć w ciemności. Do najczęstszych chorób oczu u kotów zalicza się m.in. wirusowe zapalenie spojówek, wrzody rogówki, zaćmę, jaskrę, niekiedy podwinięcie powiek. Pierwsze ze schorzeń pojawia się wówczas, gdy dochodzi do zapalenia spojówki powiekowej pokrywającej wewnętrzną cześć powiek. Choroba ta może być przekazywana między kotami. Najwyraźniejszym objawem są łzawiące oczy, częste ich ocieranie przez kota oraz mrużenie.
W przypadku wrzodów rogówki schorzenie polega na występowaniu owrzodzeń na powierzchni oka, które mogą wywoływać zmętnienie zaatakowanej części tego narządu. Poza zmętnieniem w miejscu dotkniętym chorobą, objawy wrzodów rogówki to także pocieranie i mrużenie oczu przez zwierzę oraz ból oka. Podobne objawy może mieć jaskra, która jednak powoduje nadmierny wzrost ciśnienia w oku na skutek nagromadzenia się nadmiaru cieczy wodnistej, najczęściej wskutek jej nieprawidłowego odpływu z gałki ocznej. Jest to bardzo poważna dolegliwość, którą należy leczyć jak najszybciej w celu zapobiegnięcia trwałej ślepocie. Pamiętajmy również, z jakim bólem wiąże się wystąpienie jaskry.
Leczenie wad wzroku u kota jest więc bardzo istotnym działaniem, które pozwala zapobiec wielu poważnym powikłaniom spowodowanym chorobami tego narządu. Pierwszym etapem diagnostyki jest badanie okulistyczne, które rozpoczyna się w momencie wejścia pacjenta do przychodni. W tym celu stosuje się specjalistyczne urządzenia umożliwiające przyglądanie się strukturze oka, ocenę poziomu zaawansowania schorzenia i na tej podstawie planowania dalszego leczenia.
Dlaczego wczesna diagnoza schorzeń okulistycznych u kotów jest tak ważna?
Koty, które wykazują objawy świadczące o problemach ze wzrokiem, powinny jak najszybciej zostać zabrane przez Opiekunów na wizytę u lekarza weterynarii. Stany chorobowe mogą mieć dużo wspólnych objawów, dlatego nie tak łatwo można dobrze je zdiagnozować bez specjalistycznego badania. Próby odgadnięcia, na czym polega problem, lub czekanie na jego samoistne rozwiązanie zabiera cenny czas, który może być kluczowy dla ratowania oka kota.
Jak mówi lekarz weterynarii z Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EKOVET we Wrocławiu, które zajmuje się okulistyką kotów: Najlepszą metodą na stałą kontrolę narządu wzroku u kota jest okresowe badanie tego narządu. Działanie to umożliwia także wykrycie wielu poważnych schorzeń na wczesnym etapie rozwoju. Badanie opiera się na dokładnych oględzinach gałki ocznej z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń pozwalających dostrzec nawet niewielkie zmiany. Właściwa diagnoza problemu pozwala na dobór odpowiedniej metody leczenia, która będzie jak najbardziej bezpieczna dla zwierzęcia.
Poprawna diagnoza i leczenie schorzeń narządu wzroku u kota jest bardzo ważna i może zapobiec poważnym chorom zagrażającym życiu zwierzęcia. Wybierając gabinety okulistyczne dla zwierząt, które są wyposażone w nowoczesny sprzęt diagnostyczny i najlepszych specjalistów ma się gwarancję tego, że usługi będą świadczone na najwyższym poziomie.