Szczepienie psa – na co warto zaszczepić swojego pupila?
Szczepienia psów, podobnie jak u człowieka, pozwalają uchronić zwierzęta przed groźnymi chorobami i komplikacjami, które są z nimi związane. Powinniśmy o nich pamiętać już od pierwszych tygodni życia naszego pupila i wykonywać je systematycznie zgodnie z kalendarzem szczepień zalecanym przez weterynarza. Dowiedz się, dlaczego należy szczepić psa i jakie szczepienia warto wykonać, by zadbać o zdrowie czworonoga.
Dlaczego należy szczepić psa?
Jeśli decydujemy się na kupno lub adopcję psa, powinniśmy pomyśleć również o obowiązkowych szczepieniach, które, podobnie jak u człowieka, mają bardzo duże znaczenie dla zdrowia czworonoga. Szczepienia pozwalają chronić zwierzaka przed chorobami, które nie tylko mogą wyniszczyć jego organizm, ale również doprowadzić do śmierci lub groźnych komplikacji. Ponadto dzięki szczepionkom wytwarza się tzw. pamięć immunologiczna, która sprawia, że układ odpornościowy psa nie dopuszcza do rozwoju infekcji lub sprawia, że przebieg choroby jest dużo łagodniejszy.
Szczepienia psa możemy podzielić na 3 grupy:
szczepienia zasadnicze – przeciw wściekliźnie, parwowirozie, nosówce oraz chorobie Rubartha, takim szczepieniom powinien być poddany każdy pies
szczepienia dodatkowe – przeciw boreliozie, leptospirozie, dermatofitozie i herpeswirozie, przeznaczone dla zwierząt, które w związku ze stanem zdrowia lub trybem życia są narażone na konkretne choroby.
Należy pamiętać, że aby niektóre szczepienia były skuteczne, należy wykonać je kilkukrotnie.
Na co szczepić psa?
O szczepieniach należy pamiętać od najmłodszych lat życia zwierzęcia. Aby o niczym nie zapomnieć, warto zapytać się weterynarza o kalendarz szczepień szczeniaka. Na co zaszczepić swojego pupila?
nosówka – w 6,9 i 12 tygodniu życia, następnie po ukończeniu 1 roku życia, kolejne szczepienie należy powtarzać co 3-4 lata
parwowiroza – w 6,9 i 12 tygodniu życia, następnie szczepienie należy powtarzać co 3-4 lata
choroba Rubartha – w 9 i 12 tygodniu życia, następnie po ukończeniu 1 roku, kolejne dawki należy powtarzać co 3-4 lata
leptospiroza – po ukończeniu 1 roku życia, następnie co roku
wścieklizna – najpóźniej w ciągu 30 dni od daty ukończenia 3 miesiąca życia.
Jeśli nasz pies przebywa w środowisku, w którym jest narażony na kleszcze lub inne zagrożenia, warto pomyśleć również o szczepieniach dodatkowych, np. na boreliozę. Dodatkowe szczepienia psów mogą być również konieczne, jeśli wybieramy się z psem za granicę. Wówczas przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić, jakie szczepionki obowiązują w danym kraju (możemy to zrobić na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii) i na co może być narażony na pupil, spędzając z nami wakacje.
Jak przygotować zwierzę do szczepienia?
Szczepiony pies powinien być zdrowy i odrobaczony co najmniej 10 dni przed zabiegiem. Należy wstrzymać się z wykonaniem szczepienia, jeśli zauważymy u niego osłabienie, pchły lub wszy. Szczepionki dla psów nie podaje się także ciężarnym sukom. Przed zabiegiem pies powinien zostać zbadany przez weterynarza, który skontroluje węzły chłonne zwierzęcia, sprawdzi historię zabiegów i ewentualne skutki uboczne, które już kiedyś miały miejsce.
Przez około 2 tygodnie po zabiegu zwierzę powinno być poddane kwarantannie – zalecane jest unikanie kontaktu psa z innymi zwierzakami i nie wyprowadzanie go w miejsca, gdzie przebywa dużo innych psów. Należy również obserwować zwierzę, a w razie wystąpienia reakcji anafilaktycznej lub dużego odczynu poszczepiennego zgłosić się do weterynarza, który zaleci dalsze postępowanie.