Zalety weterynaryjnych wizyt domowych
Jeśli stan naszego zwierzaka na to pozwala, wizytę weterynaryjną możemy przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Jeżeli nasz pupil będzie wymagał leczenia lub szeregu badań, wówczas konieczna będzie wizyta w przychodni weterynaryjnej. Zwierzęta, które badane są w warunkach domowych, czują się o wiele bezpieczniej, a kontakt z weterynarzem jest bardziej bezpośredni niż w lecznicy.
Ograniczenie stresu zwierzęcia
Niewątpliwą zaletą weterynaryjnych wizyt domowych jest odczuwanie o wiele mniejszego stresu zwierzęcia niż w gabinecie lekarskim. Psy, jak i koty są bardzo wrażliwe na zapachy, które są obecne w klinice. Mowa tutaj o zapachu innych zwierząt, zapachu leków, sprzętów czy karm. To wszystko powoduje, że nasz pupil jest zestresowany i zdezorientowany. Stres może wynikać również z dotychczasowych przykrych doświadczeń z wcześniejszych wizyt u weterynarza, które powodują, że zwierzę staje się niespokojne i agresywne. Wiele psów i kotów boi się również samego transportu w samochodzie czy w klatce do lecznicy oraz samego czekania na wizytę w poczekalni razem z innymi zwierzakami. Duży problem z transportem występuje również, gdy mamy starszego i dużego schorowanego psiaka, którego ciężko jest umieścić w samochodzie. Wówczas wizyta domowa okazuje się niezastąpiona, gdyż zwierzę może zostać zbadane na swoim własnym łóżku. Z weterynaryjnych wizyt domowych możemy skorzystać w wielu klinikach w naszym mieście. Podstawowy zakres usług weterynaryjnych to standardowe badanie, pobieranie krwi, usługi dentystyczne, szczepienia, opieka paliatywna, eutanazja czy mikroczipowanie. Większe zabiegi są przeprowadzane na miejscu w klinikach weterynaryjnych.
Jak przygotować zwierzaka do weterynaryjnej wizyty domowej?
Bardzo ważne, aby po wezwaniu lekarza weterynarii zachować spokój, gdyż zwierzę wyczuwa nasz nastrój i przez to zaczyna się denerwować, co może wpłynąć na pogorszenie jego objawów chorobowych czy zwiększenie bólu. Zadbajmy, aby otoczenie, w którym przebywa nasz pupil, było komfortowe oraz sprzyjało odpoczynkowi. Miejsce musi umożliwiać również przeprowadzenie procedur medycznych.
Nie zapominajmy, aby przy każdej wizycie lekarza weterynarii mieć przy sobie książeczkę zdrowia zwierzaka z ostatnimi szczepieniami i odrobaczeniami oraz wynikami badań. Ważne, aby poinformować lekarza również o przyjmowanych przez zwierzaka lekach. Warto przygotować też duży koc lub ręcznik oraz obowiązkowo kaganiec, obrożę oraz smycz – dowiadujemy się w rozmowie z lekarzem weterynarii z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie.
Zadbajmy także o to, aby do czasu przyjazdu weterynarza przenieść zwierzaka w ciche i ciemne miejsce o odpowiedniej temperaturze. Pamiętajmy, żeby nie podawać leków pupilowi na własną rękę, gdyż organizm może inaczej na nie zareagować.