Cmentarz parafialny a komunalny. Jaka jest między nimi różnica?
Zarówno na cmentarzach parafialnych, jak i komunalnych pogrzeby odbywają się z należytym szacunkiem dla zmarłego. Nekropolie różnią się tym, kto jest ich właścicielem. Cmentarz komunalny należy do gminy, a parafialny do związku wyznaniowego, np. rzymsko-katolickiego, ewangelickiego, prawosławnego. Jak ten fakt wpływa na to, kto może zostać pochowany na danym terenie?
Kto zarządza cmentarzem parafialnym?
Cmentarzem parafialnym zarządza proboszcz bądź wskazana przez niego osoba fizyczna lub firma. To z zarządcą podpisuje się umowę o „rezerwację” kwatery. Gdy na terenie gminy istnieją zarówno cmentarze wyznaniowe, jak i komunalne, proboszczowie udostępniają miejsca w nekropoliach związków wyznaniowych wyłącznie dla swoich parafian. Dzieje się tak dlatego, że najczęściej nie ma możliwości poszerzania terenu wyznaczonego na chowanie zwłok, zatem liczba miejsc grzebalnych jest ograniczona. Muszą zatem zostać zachowane dla osób wierzących, dla których cmentarze wyznaniowe to uświęcone miejsca kultu religijnego, związane z określoną tradycją utrwalania pamięci o zmarłych.
Kto może zostać pochowany na cmentarzu parafialnym?
Według polskiego ustawodawstwa pochówek przysługuje każdemu bez względu na wyznanie (lub jego brak). Przepis ten ma istotne znaczenie dla niewierzących mieszkańców gmin, w których nie ma cmentarza komunalnego. W takich sytuacjach nie trzeba organizować pogrzebu świeckiego z dala od miejsca zamieszkania zmarłej osoby i jej bliskich. Wówczas zarząd cmentarza parafialnego nie ma prawa odmówić pochówku bezwyznaniowcom lub wyznawcom innej religii niż ta, którą reprezentuje dana parafia. Należy jednak pamiętać, że kwatery na terenie każdej nekropolii są płatne. Miejsce na grób wykupuje się na okres 20 lat, a po upływie tego czasu krewni zmarłego muszą ponowić stosowną opłatę.
Warto też zaznaczyć, że pogrzeby ateistów na cmentarzach parafialnych nie odbywają się zgodnie z tradycjami i obrzędami religijnymi. Są to pochówki świeckie, które organizuje m.in. Zakład Pogrzebowy GLORIA. Uroczystość taka przebiega pod przewodnictwem Mistrza Ceremonii i koncentruje się wokół osoby zmarłego. Krewni i przyjaciele mają czas na dzielenie się dobrymi wspomnieniami o bliskim, który odszedł. Wspierają także siebie nawzajem w przeżywaniu żałoby. Kluczową częścią pogrzebu świeckiego jest przemowa Mistrza Ceremonii, który przywołuje historię najważniejszych momentów w życiu zmarłego.