Czy kremacja zwłok jest zgodna z wiarą katolicką?
W obliczu śmierci członka rodziny wiele osób staje przed trudną decyzją dotyczącą wyboru formy pochówku. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów jest kremacja, niemniej jednak chrześcijański zwyczaj pochowania zwłok mający swoje źródło w biblijnym zapisie spowodował, że część osób nadal sceptycznie podchodzi do tego tematu. Sprawdźmy zatem, jak w wierze chrześcijańskiej postrzegana jest kremacja.
Kremacja zwłok a wiara katolicka
Od 1963 roku kremacja zwłok jest całkowicie akceptowalna przez Kościół Katolicki, a potwierdzenie tego stanowiska znajduje się w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Ponadto kościół w 2016 roku podtrzymał również decyzję co do tego, że kremacja to forma pochówku zgodna z wiarą katolicką. Pogrzebom z urnami mogą towarzyszyć takie same sakramenty oraz tradycyjne uroczystości. W rezultacie ten sposób ostatniego pożegnania okazuje zmarłemu taki sam szacunek, co tradycyjny pogrzeb.
Kremacja przeprowadzana przez całodobowy dom pogrzebowy Anubis polega na spopieleniu zwłok, a więc ciała, a nie duszy. W związku z tym nie będzie ona żadną przeszkodą w zmartwychwstaniu. Warto jednak pamiętać o tym, że wiara chrześcijańska nie akceptuje przechowywania urn z prochami bliskich w mieszkaniach. Oprócz tego niedozwolone jest rozsypywanie prochów lub wytwarzanie z nich różnego rodzaju pamiątek. Miejsce urny z prochami jest w miejscu świętym, czyli na cmentarzu.
Kremacja czy tradycyjny pochówek?
Obecnie kremacja zwłok jest o wiele częściej wybierana niż tradycyjny pochówek. Dlaczego się tak dzieje? Przede wszystkim wynika to z nadmiernego zaludnienia cmentarzy, w których zaczyna brakować miejsca. W porównaniu do trumien urny są o wiele mniejsze, dlatego też umiejscawiane w kolumbariach, czyli w specjalnych murowanych rzędach w ścianach, zajmują mniej miejsca na cmentarzach.
W dużych miastach w Polsce, a w szczególności kremacja we Wrocławiu wykonywana jest również ze względów ekonomicznych. Za miejsce w kolumbariach pobierane są niższe opłaty niż za grób. Poza tym kolumbarium nie wiąże się z opłatami za pomnik. Zakup urny pogrzebowej to także zdecydowanie niższe koszty, przy jednoczesnej większej możliwości wyboru spośród różnych materiałów.
W domu pogrzebowym Anubis znajdziemy urny z tradycyjnego i eleganckiego kamienia. Z naturalnego drewna lub z ceramiki, którą można dowolnie formować oraz z materiału kompozytowego imitującego kamień, jednak w znacznie niższe cenie. Co więcej, kwoty, które rodziny zmarłego ponoszą za kremację zwłok, często mieszczą się w kwocie zasiłku pogrzebowego udzielnego przez ZUS.