Czym się kierować przy wyborze trumny na pogrzeb?

Czym się kierować przy wyborze trumny na pogrzeb?

Pogrzeb to trudny czas dla wszystkich bliskich zmarłego, lecz należy zorganizować go jak najlepiej. Jedną z decyzji, którą musimy podjąć przed pochówkiem, jest wybór trumny. Na rynku dostępne są różne rodzaje sarkofagów – trumny dla dzieci, trumny do kremacji czy ekskluzywne trumny metalowe. Którą wybrać i czym się kierować, podejmując tę decyzję? Sprawdź.

Wzrost i waga zmarłego

Nie wszystkie trumny pasują dla każdego. Standardowe wymiary są odpowiednie dla większości osób, jednak w przypadku śmierci dziecka lub bardzo wysokiej osoby, należy wybrać skrzynię o odpowiedniej wielkości. Możesz to zrobić w zakładzie pogrzebowym lub zamówić trumnę na specjalne zamówienie, podając wiek, wzrost oraz wagę zmarłego. W tym przypadku będziesz mieć pewność, że jej wymiary na pewno będą odpowiednie.

Materiał oraz zdobienia

Najczęściej wybierane są trumny drewniane. Do ich wykonania wykorzystuje się drewno dębowe, sosnowe, olchowe i bukowe. Różnią się one przede wszystkim wagą oraz kolorem. Trumny wykonane z drewna możemy ozdobić np. mosiężnymi ornamentami w kształcie kwiatów lub symbolami religijnymi. Dla osób ceniących minimalizm najlepsze będą tzw. trumny papieskie, kształtem przypominające prostopadłościan. Trumny dla dzieci wykonywane są z drewna sosnowego i malowane na biały kolor. Ich okucia są  złote lub srebrne.

Wykończenie standardowej trumny może być tradycyjne lub ekskluzywne. Wybór wzornictwa jest bardzo szeroki, dlatego warto zastanowić się, jaka trumna będzie najbardziej odpowiednia. Jeśli zależy nam na bogatym zdobnictwie, wybierzmy trumnę metalową z ozdobnymi okuciami. Trumny metalowe będą również dużo bardziej wytrzymałe niż te drewniane. Mogą być wykonane ze stali, brązu lub miedzi i pomalowane na dowolny kolor.

Ciekawą propozycją są też szklane trumny wykonane z kamienia naturalnego połączonego ze szkłem. Są one wyposażone w oświetlenie wewnętrzne, które pozwala na zobaczenie zmarłego. Szklana pokrywa takiego sarkofagu działa na zasadzie lustra weneckiego – zmarłą osobę można zobaczyć tylko po włączeniu światła.

Wybrać możemy nie tylko materiał i zdobienie trumny, ale też sposób nakładania lakieru oraz rodzaj obicia wnętrza sarkofagu. Oprócz standardowego atłasowego wypełnienia możemy zamówić dodatkowe poduszki, szufladki oraz kieszonki. W ofercie zakładów pogrzebowych znaleźć można również wypełnienia z satyny lub jedwabiu ozdobione np. gustowną koronką.

Przeznaczenie trumny

Wybór trumny zależy również od jej przeznaczenia. Inny sarkofag wybierzemy do pogrzebu z kremacją, inny do ekshumacji, a jeszcze inny, jeśli organizujemy pogrzeb tradycyjny.

Jeśli zmarły zażyczył sobie pogrzeb kremacyjny, trumna musi być bardzo minimalistyczna. Zazwyczaj trumny do kremacji wykonane są z drewna sosnowego lub kartonu. Powinny być one lekkie, proste i pozbawione lakieru oraz innych ozdobników, które mogą spowolnić proces spalania. Ponieważ prochy pozostałe po trumnie będą wymieszane ze szczątkami zmarłego, musi być ona jak najbardziej ekologiczna.

Z kolei trumna do transportu międzynarodowego powinna być wykonana z metalu lub mieć dodatkowy metalowy wkład. Taki sarkofag musi być hermetycznie zamknięty i nie może być otwierany po sprowadzeniu do Polski.

Koszt sarkofagu

Cena trumny uzależniona jest głównie od materiału, z którego została ona wykonana oraz rodzaju zdobień i ornamentów. Poniżej znajdziesz zestawienie przykładowych cen.

  • trumna dębowa – około 900-2700 zł
  • trumna sosnowa – około 500-2000 zł
  • trumna do kremacji – około 200-650 zł w zależności od materiału (karton lub drewno sosnowe)
  • trumna dla dzieci – około 100-400 zł

Zakłady pogrzebowe oferują również trumny na zamówienie. Ich cena jest ustalana indywidualnie na podstawie zdobień (najczęściej wykonywanych ręcznie), materiału oraz wielkości sarkofagu.

Kategorie
Warto przeczytać
Pochówek bez księdza, czyli kilka słów o pogrzebie świeckim
Choć Polska jest krajem katolickim, coraz więcej osób decyduje się na pogrzeb świecki. Dla wierzących jest to sytuacja nie do pomyślenia, a dla wielu agnostyków – jedyny sposób, by również po śmierci pozostać wiernym...
Kryteria wyboru domu pogrzebowego. Na co zwrócić uwagę?
Śmierć bliskiego to jedna z najtrudniejszych sytuacji, które mogą spotkać każdego z nas. Z tego względu dobrze, jeśli wszelkie obowiązki z tym związane, nie będą nam dostarczać dodatkowego stresu i poczucia...
Jak przebiega pogrzeb kremacyjny w Domu Pogrzebowym Szadkowski?
Utrata bliskiej osoby to trudne doświadczenie i każdy chce przeżyć żałobę na swój sposób. Niemniej jednak ostatnie pożegnanie jest szczególnym dniem, w którym chcemy wypełnić wolę zmarłego, którą coraz częściej stanowi...
Znajdź zakłady pogrzebowe