Materiał Partnera
Grobowce i nisze na urny w Polsce. Co warto wiedzieć?

Grobowce i nisze na urny w Polsce. Co warto wiedzieć?

Z roku na rok coraz więcej rodzin decyduje się na kremację, do której konieczny jest zakup urny, która na cmentarzu umieszczana jest w grobowcu i niszy. Może być ona wykonana z drewna, metalu, ceramiki lub kamienia oraz mieć różne kształty i rozmiary. Ceremonia pogrzebowa z udziałem urny jest równie piękna i wzruszająca jak tradycyjny pochówek, a w dodatku jest dużo tańsza i wymaga mniej miejsca na cmentarzu niż pełnowymiarowa trumna.

Czym są grobowce i nisze na urny?

Na cmentarzach, oprócz kwater urnowych, coraz większą popularnością stają się kolumbaria, czyli specjalne mury – ściany pamięci, pełniące funkcję grobowców. Wyposażone są one w nisze, w których umieszcza się urny z prochami zmarłych. Naczynia te zostają w niszach zamurowane, a na nich zostaje umieszczona tabliczka z imieniem i nazwiskiem zmarłej osoby. Nisze urnowe najczęściej wykonane są z betonu i służą przeważnie do ziemnego pochówku urnowego. Mogą być umieszczane w już istniejących grobach ziemnych. Znajdują także zastosowanie do budowy kolumbarium, czyli miejsca, gdzie chowa się urny z prochami zmarłych.

Nisze na urny to najbardziej minimalistyczne groby urnowe, które wyposażone są w pokrywę z wygodnym uchwytem, ułatwiającym zamknięcie krypty przed zasypaniem. Prefabrykaty wykorzystywane do budowy są łatwe w montażu i transporcie, co sprawia, że możliwa jest szybka i sprawna budowa ścian grobowca. Organizując pogrzeb urnowy dla najbliższej osoby, warto przemyśleć także możliwość przygotowania dodatkowych miejsc dla pozostałych członków rodziny. Istnieje możliwość instalowania nisz urnowych w systemie modułowym, co oznacza, że można zespalać ze sobą kilka nisz, co tym samym stworzy nekropolię rodzinną.

Wykonujemy grobowce na urny, które cechują się małymi rozmiarami i wykonywane są z kamieni naturalnych i kompozytów kwarcowych. Ich rozmiary ustalane są indywidualnie i zgodnie z wytycznymi danego cmentarza – dowiadujemy się w rozmowie z pracownikiem firmy pogrzebowej Gloria z Żarowa, która świadczy kompleksowe usługi pogrzebowe i kamieniarskie oraz wykonuje wysokiej jakości urny pogrzebowe, oraz grobowce na urny.

Z czego wynika coraz większe zapotrzebowanie na grobowce i nisze na urny?

Coraz więcej rodzin zainteresowanych jest kremacją oraz pochówkiem najbliższych osób w urnach. Wynika to przede wszystkim z wygody, a także ze względów ekonomicznych. Koszty pochówku urnowego są w tym przypadku dużo mniejsze, ze względu na wielkość w porównaniu do tradycyjnego nagrobka. Budowa grobowców rodzinnych i nisz pozwala zaoszczędzić przestrzeń na cmentarzu, a jak wiadomo, rozrastają się one w bardzo szybkim tempie, co skutkuje tym, że zaczyna brakować na nich miejsca. Szczególnie dotyczy to nekropolii starych lub tych znajdujących się w centrach miast, co nie pozwala na zwiększenie powierzchni cmentarza. Tradycyjne groby z trumnami zajmują dużo więcej przestrzeni niż nisze urnowe. Dla porównania, na obszarze, który zajmuje pochówek tradycyjny dla dwóch osób, można zbudować grobowiec na urny i kilkadziesiąt nisz mogących pomieścić po kilka urn. Jak widzimy, liczby mówią same za siebie, a różnica jest ogromna.

Powstanie grobowców i nisz urnowych z pewnością przyczyniłoby się do podniesienia estetyki przepełnionych już cmentarzy. Co więcej, możliwość utworzenia zbiorowych grobowców na urny przy jednoczesnym obniżeniu kosztów, powoduje ciągły wzrost zainteresowania kremacją bliskich zmarłych. Decydując się na skorzystanie z kolumbarium, warto wziąć pod uwagę, że każda tablica posiada ten sam wymiar, a przestrzeń jest dość mała, aby umieścić większą ilość informacji i pożegnalnych słów. Na tablicy takiej zmieści się najczęściej imię, nazwisko oraz data urodzenia i śmierci.

Kategorie
Warto przeczytać
Transport zwłok w świetle przepisów
Śmierć bliskiej osoby to tragiczne wydarzenie dla całej rodziny, ale niestety nawet w tych przykrych okolicznościach trzeba pomyśleć o czymś tak przyziemnym jak zgodny z prawem transport ciała. Zapisy legislacyjne w...
Jak przygotować i przystroić grób?
Zastanawiasz się, jak przygotować grób? Jeśli nie masz czasu na dokładne porządki, możesz skorzystać z usług firm oferujących sprzątanie nagrobków. Chcesz samodzielnie zająć się porządkowaniem i dekoracją grobu?...
Zakład Pogrzebowy Credo – kompleksowa organizacja pogrzebu
Śmierć kogoś bliskiego to jedno z najcięższych wydarzeń w życiu. Chociaż każdego dnia jesteśmy świadomi nieuchronności tego zdarzenia, bardzo trudno jest się z tym pogodzić. Zorganizowanie ceremonii pogrzebowej bliskiej...
Znajdź zakłady pogrzebowe