Ile kosztuje pogrzeb?

Ile kosztuje pogrzeb?

Pogrzeb to smutne wydarzenie w naszym życiu. W czasie żałoby nie mamy siły, by myśleć o wydatkach, podczas gdy te nie są małe. Jeśli zmarły był ubezpieczony, część kosztów pokryje zasiłek pogrzebowy z ZUS. Resztę będziemy musieli dopłacić sami. Ile kosztują usługi pogrzebowe? Za co zapłacisz najwięcej? Sprawdź nasze zestawienie. Na jego podstawie będziesz mógł oszacować koszt pogrzebu i sprawniej zorganizować ceremonię.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kremacja czy pogrzeb tradycyjny?

W obu przypadkach ceny pogrzebu będą się znacząco różnić. Niezależnie od formy pochówku, będziesz musiał jednak zapłacić za takie usługi jak transport zwłok i ich przechowanie przez dom pogrzebowy. Wynajem karawanu to wydatek około 450-1200 złotych. Za przechowanie zwłok w chłodni zapłacisz z kolei od 35 do 100 złotych za dobę. Niezbędna będzie również dystrybucja nekrologów. Cena tej usługi wynosi około 50-100 złotych.

Pogrzeb tradycyjny

Jeśli organizujesz ceremonię świecką, koniecznym wydatkiem jest opłacenie księdza lub mistrza ceremonii. W obu przypadkach to koszt od 250 do nawet 800 złotych. Największym wydatkiem będzie grobowiec i nagrobek. Ich cena wynosi od 2000 do nawet 20 000 złotych w zależności od materiału i zdobień. Dużo zapłacisz także za trumnę – minimum 4000 złotych. Jeśli zdecydujesz się na wytrzymałą trumnę dębową lub trumnę bogato zdobioną, koszt wzrośnie. Najmniej wydasz na tabliczkę nagrobną – około 50-90 złotych.

Kremacja

Pogrzeb z kremacją jest dużo tańszy niż ten tradycyjny. Najwięcej zapłacisz tutaj za kremację zwłok – około 200-800 złotych. Specjalna ekologiczna trumna do kremacji kosztuje od 200 do 800 złotych. Najtańsze są trumny wykonane z kartonu, najdroższe – z drewna sosnowego. Za urnę na prochy zapłacisz od 150 do 1000 złotych. Jej cena zależna jest między innymi od materiału, z którego została wykonana i zdobień.

Opłaty w kościele i na cmentarzu

Organizując pochówek, musimy się liczyć nie tylko z wydatkami na podstawowe artykuły pogrzebowe. Dużą część opłat stanowią koszty kościelne i cmentarne.

Za korzystanie z sali pożegnań zapłacisz od 30 do 100 złotych za godzinę. W przypadku kaplicy cmentarnej będzie to około 100-250 złotych. W kościele musisz również opłacić organistę – to wydatek kilkuset złotych.

Niemało zapłacisz na cmentarzu – wykupienie miejsca na 20 lat to koszt nawet 10 000 złotych. Po tym okresie konieczna jest opłata w wysokości 200-500 złotych, zapewniająca rezerwację miejsca na kolejne 20 lat.

Na cmentarzu zapłacisz także za otworzenie bramy i usługi związane z przygotowaniem grobu, takie jak:       

  • wykopanie i zasypanie grobu – 250-1000 złotych
  • przygotowanie grobu do pogrzebu – 100-200 złotych
  • uprzątnięcie grobu po pogrzebie – 50-100 złotych

Jeśli zdecydujesz się na pogrzeb z kremacją, za niszę urnową zapłacisz około 2500 złotych. Cena będzie mniejsza, jeśli urna będzie umieszczona w już istniejącym grobie.

Koszty dodatkowe

Z pogrzebem jest związanych również wiele dodatkowych kosztów. Jeśli zdecydujesz się na pogrzeb tradycyjny, musisz liczyć się z wydatkiem na przygotowanie ciała do pochówku. Jest to między innymi koszt odzieży pogrzebowej – 100-150 złotych i toalety pośmiertnej – 100-250 złotych.

Dodatkowym wydatkiem są wiązanki i znicze. Za prosty bukiet zapłacisz od kilkunastu do 100 złotych. Większe wieńce pogrzebowe to koszt nawet 400 złotych. Tańsze będą kwiaty sztuczne. Zdecyduj się na nie, jeśli pogrzeb odbywa się zimą lub jesienią.

Niektóre zakłady pogrzebowe oferują również usługę fotoreportażu i oprawy muzycznej. To dobry pomysł, jeśli chcemy pożegnać bliską osobę w wyjątkowy sposób. Cena takiej usługi to około 150-450 złotych.

Jeśli grób znajduje się daleko od twojego miejsca zamieszkania, dobrym pomysłem jest całoroczna opieka nad grobem. Jej cena jest różna – zaczyna się już od 50 złotych za jedną wizytę.

Pogrzeb to ciężki czas dla każdego z nas, dlatego warto już wcześniej sprawdzić cennik usług pogrzebowych. Dzięki temu będziemy spokojniejsi i łatwiej oszacujemy koszty, które musimy ponieść w związku z pochówkiem. Bliską osobę warto pożegnać godnie i w pięknym stylu, dlatego organizując pogrzeb, nie myślimy o oszczędzaniu. Pamiętajmy jednak, że ceny mogą się różnić w zależności od miasta, w którym odbędzie się ceremonia, a nawet konkretnego cmentarza i kościoła.

Kategorie
Warto przeczytać
Kompleksowe usługi pogrzebowe – co wchodzi w ich zakres?
Godne pochowanie osoby zmarłej jest dla jej rodziny szczególnie ważne. Warto w tym trudnym czasie zadbać o profesjonalne wsparcie ze strony dobrego zakładu pogrzebowego. Specjaliści zajmą się organizacją ceremonii...
Transport zwłok z zagranicy – jak wygląda procedura?
Przyczyny zgonu są różne: śmierć naturalna, morderstwo, wypadek podczas pracy, samobójstwo. Dodatkowym problemem jest, kiedy trzeba zatroszczyć się o przewóz ciała z obcego kraju. Co zrobić, jeżeli zgon bliskiej nam...
Jak wygląda wybór trumny w przypadku kremacji?
Obowiązki wynikające z konieczności zorganizowania uroczystości pogrzebowej dla swojego bliskiego stanowią naprawdę długą listę zadań. Jedną z ważniejszych powinności jest wybór właściwej trumny, w której zostanie...
Znajdź zakłady pogrzebowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas