Materiał Partnera
Jak wybrać odpowiednią urnę na prochy?

Jak wybrać odpowiednią urnę na prochy?

W Polsce tradycyjnie chowa się zmarłych w trumnach, jednak coraz częściej wiele osób chce, aby ich ciało zostało po śmieci skremowane i informuje o tym swoich bliskich jeszcze przed śmiercią. Co więcej, często nawet bez uprzedniej prośby zmarłego, rodzina decyduje się na kremację zamiast grzebania ciała w trumnie. W przypadku kremacji trzeba jednak pomyśleć o wyborze i zakupie odpowiedniej urny. Na jaki rodzaj urny warto się zdecydować i na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Jakie są rodzaje urn pogrzebowych?

W zakładach pogrzebowych i sklepach z akcesoriami funeralnymi znajduje się wiele różnych rodzajów urn pogrzebowych. W ofercie można znaleźć urny drewniane, marmurowe, a nawet artystyczne w wielu kształtach i rozmiarach. Urny drewniane są wykonane zazwyczaj z drewna dębowego lub sosnowego, lakierowane na wysoki połysk lub matowe. Tego typu urny są dodatkowo impregnowane i charakteryzują się wysoką trwałością. Urny metalowe z kolei są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej i wyróżniają się dużą wytrzymałością i niższą ceną niż urny drewniane czy kamienne.

Jak mówi ekspert z Zakładu Pogrzebowego Concordia: Modele kamienne najczęściej wykonuje się z marmuru, jednak można spotkać także modele z onyksu, granitu lub skały. Z tego powodu są bardzo ciężkie, ale i wytrzymałe na uszkodzenia, przez co są jednymi z najdroższych modeli. Ich dużą zaletą jest jednak piękna i zróżnicowana kolorystyka. Dla osób, które szukają urny w niższej cenie, polecane są modele kompozytowe, wykonane z wytrzymałych tworzyw sztucznych. Na rynku dostępne są również urny ceramiczne wytworzone z wypalanej gliny, które występują w finezyjnych kształtach oraz różnych kolorach i wyróżniają się dużą wytrzymałością.

Kształt i rozmiar urny

Urny na prochy produkowane są nie tylko z różnych materiałów, ale także w różnych kształtach i kolorach. Na rynku dostępne są urny prostokątne, okrągłe lub w kształcie łezki. Na specjalne zamówienie można także zamówić model w niestandardowym kształcie. Urny pogrzebowe różnią się też wielkością i pojemnością, która wynosi najczęściej 3, 4 lub 5 litrów. Niekiedy można także spotkać produkty o większych pojemnościach lub urny dziecięce.

Na co zwracać uwagę przy wyborze urny na prochy?

Podczas zakupów warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy zakład samodzielnie produkuje urny na prochy i czy istnieje możliwość ich personalizacji. W takim przypadku można wykonać na urnie grawerunek z napisem lub wzorem indywidualnie dostosowanym do klienta. W Polsce najchętniej kupowane są modele z wygrawerowanym wizerunkiem Jana Pawła II.

W taki sposób można dodatkowo upamiętnić zmarłego i wzmocnić walory estetyczne urny. Warto także pamiętać, że do wyboru są dwa warianty – świecki i wyznaniowy. W urnie wyznaniowej na jej wieku montuje się krzyżyk, którego oczywiście brak w wersji świeckiej. Wybierając urnę trzeba także zwrócić uwagę na jej solidność i jakość wykonania, które ściśle związane są z ceną. Należy więc dokładnie zastanowić się, na jaki standard wykonania można sobie pozwolić.

Kategorie
Warto przeczytać
Zakład pogrzebowy Lilia – ostatnie pożegnanie bez tabu
Zakłady pogrzebowe zajmują się kompleksową organizacją pochówków i dopełnieniem wszelkich formalności z tym związanych. Powierzenie obsługi pogrzebu firmie zewnętrznej to sposób na odciążenie rodziny i efektywną pomoc...
Sala pożegnań. Miejsce ostatniego spotkania ze zmarłym
W tradycji katolickiej obrządek pogrzebowy składa się z trzech części: czuwania, liturgii żałobnej i pochówku. Brak czasu lub miejsca do organizacji czuwania często przyczynia się do pominięcia tego ważnego etapu...
Kwiaty na pogrzeb. Jakie wieńce i wiązanki wybierać?
Doniosłość uroczystości pogrzebowych w polskiej kulturze podkreślają kwiaty. Okazałe wieńce i wiązanki, a także mniejsze bukiety oraz pojedyncze kwiaty niesione są przez uczestników konduktu żałobnego, a następnie...
Znajdź zakłady pogrzebowe