Materiał Partnera
Jak zorganizować transport zwłok na terenie kraju?

Jak zorganizować transport zwłok na terenie kraju?

Obowiązek zorganizowania pogrzebu każdorazowo wymaga od nas dużej determinacji, wytrwałości i opanowania. Śmierć bliskiej osoby jest szczególnie traumatycznym doświadczeniem, dlatego niełatwo jest przejść do realizowania powinności wynikających z takiego zdarzenia. Jednym z ważniejszych zadań jest zorganizowanie transportu zwłok – zazwyczaj na terenie kraju. Warto wiedzieć, o czym dobrze pamiętać, zanim przystąpimy do planowania takiego przewozu.

Zasady związane z transportem zwłok na terenie kraju

Zarówno osoby zajmujące się organizowaniem transportu zwłok, jak i te, które bezpośrednio odpowiadają za taki przewóz, powinny wiedzieć, co na ten temat mówi prawo. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kiedy powstanie konieczność przewiezienia zwłok, to nie można tego zrobić w dowolny sposób, bez pamiętania o postanowieniach ustawodawcy. Dlatego właśnie tak ważny jest wybór odpowiedniego domu pogrzebowego, którego pracownicy mają potrzebną wiedzę na temat zasad transportowania zwłok na terenie kraju – mówi przedstawiciel Domu pogrzebowego Wrocławscy z Warszawy.

Przede wszystkim kluczowa jest informacja na temat tego, kiedy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na przeprowadzenie transportu zwłok. Istotny jest rodzaj środka transportu i dystans, który ma on w zamierzeniu pokonać w celu przewiezienia ciała zmarłego. Poza tym ważne jest, oczywiście, to, czy będzie to transport zwłok na terenie kraju, czy przewóz zagraniczny.

Wybór profesjonalnego domu pogrzebowego

Obowiązek pamiętania o tych i kilku innych zasadach, o których nie wspomniano w artykule, a które dotyczą transportu zwłok zmarłej osoby, może być trochę przerażający dla osoby, której zadaniem jest zorganizowanie takiego przewozu. Pamiętajmy jednak – z pomocą odpowiedniego domu pogrzebowego każda powinność, która wynika ze straty bliskiej nam osoby, okazuje się łatwiejsza do realizacji. Najważniejsze jednak, by trafić na prawdziwych profesjonalistów, którzy oferują nie tylko typowe dla swojej profesji usługi, ale i zawsze służą dobrą radą.

Na koniec warto zaznaczyć, że to właśnie domy pogrzebowe zajmują się transportowaniem zwłok – zarówno na terenie kraju, jak i transportem zagranicznym. Znalezienie profesjonalistów ma ogromne znaczenie z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, chcemy, by ciało naszego bliskiego zostało przewiezione z należytym szacunkiem. Po drugie, prawo wymaga od firm zajmujących się transportowaniem zwłok, by ich środki transportu spełniały wszystkie (wskazane we właściwej ustawie) wymagania – zarówno techniczne, jak i sanitarne.

Kategorie
Warto przeczytać
Jakich formalności pogrzebowych należy dopełnić po śmierci bliskiej osoby?
Po śmierci bliskiej osoby należy zmierzyć się z wieloma formalnościami, które w tak ciężkim emocjonalnie czasie mogą przysporzyć wielu trudności. Samodzielna organizacja wszystkich aspektów związanych z pogrzebem może...
Zakład Pogrzebowy Zbigniewa Kwinty – Elementy ceremonii pogrzebowej
Organizacja pogrzebu składa się z kilku kroków. Ceremonia powinna przebiegać w odpowiednim tonie, atmosferze. To wyjątkowo trudne chwile dla każdej osoby, zwłaszcza dla najbliższych członków rodziny zmarłego. Zakład...
Jak wygląda proces kremacji zwłok?
Jako że w naszym kraju zazwyczaj organizuje się tradycyjny pochówek – kremacja zwłok dla wielu osób pozostaje owiana tajemnicą. Nie każdy zakład pogrzebowy ją zresztą oferuje. Bywa, że firmy działające w mniejszych...
Znajdź zakłady pogrzebowe