Materiał Partnera
Kwiaty na pogrzeb. Jakie wieńce i wiązanki wybierać?

Kwiaty na pogrzeb. Jakie wieńce i wiązanki wybierać?

Doniosłość uroczystości pogrzebowych w polskiej kulturze podkreślają kwiaty. Okazałe wieńce i wiązanki, a także mniejsze bukiety oraz pojedyncze kwiaty niesione są przez uczestników konduktu żałobnego, a następnie składane na grobie osoby zmarłej. Wybierając odpowiednią wiązankę lub wieniec pogrzebowy, warto przestrzegać pewnych podstawowych reguł.

Kompozycje kwiatowe na pogrzeb

Najbardziej charakterystyczną, a zarazem największą kompozycją kwiatową na pogrzeb jest wieniec. Wieńce pogrzebowe zwykle przybierają kształt okręgu, przy czym kwiaty mocowane są do specjalnej gąbki florystycznej (floretu) bądź konstrukcji przygotowanej z gałązek świerkowych.

Okazałe wieńce pogrzebowe składane są na grobie przez najbliższych osoby zmarłej. Bardzo często duże wieńce zamawiają też wspólnie przyjaciele lub współpracownicy zmarłego – w takich sytuacjach kwiaty składane są na grobie przez tzw. delegację.

Wiązanki pogrzebowe mają mniejsze rozmiary i zbudowane są bez podkładu, z kwiatów oraz ozdobnych liści. Takie kompozycje na pogrzeb przynoszą zwykle członkowie dalszej rodziny i bliscy znajomi osoby zmarłej.

Zarówno wieńce, jak i wiązanki pogrzebowe zwyczajowo dekorowane są szarfami i wstęgami, na których umieszcza się słowa ostatniego pożegnania i podpis. W sformułowaniu tekstu na szarfę może pomóc florysta przygotowujący kwiaty lub pracownik zakładu pogrzebowego.

Mniejsze bukiety i pojedyncze kwiaty na pogrzeb przynoszą dalsi znajomi. Zamówienie bukietu lub wieńca z szarfą to także dobry pomysł dla osób, które z różnych powodów nie mogą osobiście wziąć udziału w ceremonii pogrzebowej.

Jakie kwiaty wybrać do wieńca i wiązanki?

Wybierając kwiaty do wieńca pogrzebowego, należy mieć na uwadze doniosłość i charakter ceremonii. Odradza się zbytnie nagromadzenie kolorów, najczęściej spotykamy więc kwiaty białe i czerwone, kremowe, żółte, ewentualnie fioletowe bądź jasnoróżowe. Przyjmuje się, że w jednej kompozycji na pogrzeb można umieści kwiaty w maksymalnie trzech różnych odcieniach, jednak w praktyce najczęściej spotykamy stonowane wieńce jedno- lub dwubarwne – podpowiada nasz rozmówca z Domu Pogrzebowego Hades w Lublinie.

Jeśli chodzi o gatunki kwiatów wybieranych do wieńców pogrzebowych, najczęściej wymienia się tutaj klasyczne róże, bardzo wytrzymałe anturium, a także lilie, chryzantemy, goździki, astry, kalie, a nawet orchidee. Bez wątpienia najpiękniejsze wieńce to te wykonane z naturalnych kwiatów ciętych, jednak w niektórych sytuacjach warto wziąć pod uwagę zakup sztucznej wiązanki.

Kategorie
Warto przeczytać
Transport zwłok z zagranicy – jak wygląda procedura?
Przyczyny zgonu są różne: śmierć naturalna, morderstwo, wypadek podczas pracy, samobójstwo. Dodatkowym problemem jest, kiedy trzeba zatroszczyć się o przewóz ciała z obcego kraju. Co zrobić, jeżeli zgon bliskiej nam...
Kryteria wyboru domu pogrzebowego. Na co zwrócić uwagę?
 Śmierć bliskiego to jedna z najtrudniejszych sytuacji, które mogą spotkać każdego z nas. Z tego względu dobrze, jeśli wszelkie obowiązki z tym związane, nie będą nam dostarczać dodatkowego stresu i poczucia...
Kompleksowe usługi pogrzebowe w zakładzie pogrzebowym Animus
Jeżeli po śmierci bliskiej osoby jesteśmy obarczeni koniecznością zorganizowania pogrzebu, stajemy najczęściej przed ogromnym wyzwaniem, do którego bardzo trudno jest się nam zabrać. To zrozumiałe – nie mamy najczęściej...
Znajdź zakłady pogrzebowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas