Nagrobek pojedynczy – jedno czy dwupłytowy?
Nagrobek jest rodzajem ostatniego prezentu, który bliscy ofiarują zmarłej osobie. Jego wygląd jest zazwyczaj zależny od ostatniej woli zmarłego lub gustu osób zamawiających. Wybór nagrobka nie zawsze jest łatwy – nie tylko ze względu na emocje, które temu towarzyszą, ale również na szeroki wybór rodzajów nagrobków pojedynczych, wśród których możemy wyróżnić jedno lub dwupłytowe.
Przedstawiamy, czym różnią się obydwa rodzaje nagrobków. Dzięki temu wybór właściwego pomnika będzie znacznie łatwiejszy.
Nagrobek pojedynczy jednopłytowy – prosty i łatwy do utrzymania w czystości
Pomniki jednopłytowe, jak sama nazwa wskazuje, składają się z jednej płyty umieszczonej na ramie. Ich średnia wielkość w przypadku nagrobka pojedynczego to zazwyczaj 190 × 90 cm. Jest to najprostszy, a jednocześnie najłatwiejszy do wykonania rodzaj nagrobka, najczęściej spotykany na cmentarzach. Jego zaletą jest prostota, co przekłada się m.in. na łatwość czyszczenia – wystarczy jedynie zmieść zanieczyszczenia i przemyć płytę. Jeśli nie umieścimy na płycie żadnych ozdobnych elementów, nie będzie na nim miejsc, w których mogłyby gromadzić się piasek lub opadłe liście.
Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by nagrobek jednopłytowy uzupełnić o galanterię cmentarną (krzyż, księgę, wazon lub lampion). Warto jednak pamiętać, że bardziej skomplikowane i indywidualne projekty wiążą się z wyższą ceną, a także dłuższym czasem oczekiwania. Zwykły pojedynczy jednopłytowy nagrobek, zazwyczaj można kupić od ręki już za kilka tysięcy złotych.
Nagrobek pojedynczy dwupłytowy – różne możliwości ułożenia elementów pomnika
Zakład kamieniarski Rutkowscy w Białymstoku w swojej ofercie ma także pomniki pojedyncze dwupłytowe. Co odróżnia je od jednopłytowych? Płyta, która może być podwójnie łamana lub dwie płyty umieszczone obok siebie (np. jednak wyżej od drugiej). W tym przypadku możliwości aranżacji nagrobka jest znacznie więcej. Poszczególne elementy pomnika można ułożyć dowolnie, nie tylko obok siebie, ale również jeden na drugim.
Pomniki dwupłytowe wyglądają oryginalnie i nowocześnie. Szczególnie jeśli do ich wykonania wykorzysta się granit w różnych kolorach (np. bardzo ciemny i bardzo jasny, na zasadzie kontrastu). Każda z płyt może mieć również inną szerokość lub wielkość, co umożliwi umieszczenie na jednej z płyt dodatków do nagrobków lub sentencji, a na drugiej zniczy i kwiatów. Jednak w zależności od stopnia skomplikowania projektu, sprzątanie takiego pomnika może być nieco trudniejsze – warto zwrócić na to uwagę.