Materiał Partnera
Najważniejsze elementy oprawy pogrzebowej

Najważniejsze elementy oprawy pogrzebowej

Śmierć bliskiej osoby i związany z nią pogrzeb to zawsze trudne chwile, z którymi muszą zmierzyć się najbliżsi. Od dłuższego czasu większością formalności i spraw organizacyjnych związanych z ceremonią zajmują się zakłady pogrzebowe, jednak wybór niektórych elementów pozostaje po strony rodziny. Warto zadbać o to, by wszystkie elementy oprawy uroczystości były spójne, dzięki czemu zmarły zostanie pożegnany z godnością.

Na co zwrócić uwagę podczas organizacji pogrzebu?

Niezależnie od tego czy pochówek odbywa się w obrządku świeckim czy wyznaniowym, potrzebna mu będzie oprawa, która podkreśli jego charakter. Kompleksową obsługę pogrzebów oferuje między innymi firma Usługi pogrzebowe J.Z. Kiełbaska. Dzięki tego typu usługom rodzina nie musi zajmować się poszukiwaniem konkretnych wykonawców.

Pracownicy domu pogrzebowego przedstawiają rodzinie zmarłego możliwe opcje dotyczące oprawy. Bliscy mogą np. zdecydować się na stonowaną, spokojną muzykę skrzypiec. Warto wybrać również oprawę florystyczną. Można wybierać spośród klasycznych wieńców, modeli na trumnę lub pod urnę oraz kwiatów ciętych. Warto zadbać o to, by wszystkie był dopasowane pod względem kolorystycznym.

Jaką trumnę wybrać?

Nie bez znaczenia pozostaje również wybór trumny, w której spocznie ciało. Na rynku dostępnych jest wiele modeli trumien, wykonanych z różnych gatunków drewna, z mniejszą lub większą ilością zdobień. Warto podkreślić, że w przypadku spopielenia ciała korzysta się ze specjalnych trumien – pozbawionych okuć.

Obecność mistrza ceremonii

W przypadku pogrzebów świeckich w uroczystości nie przewodzi ksiądz. Aby jednak ktoś poprowadził żałobników przez kolejne etapy ostatniego pożegnania, warto zdecydować się na skorzystanie z usług mistrza ceremonii. Jego zadaniem będzie wygłoszenie kilku słów o zmarłym, czy zachęcenie rodziny i przyjaciół do podzielenia się swoimi wspomnieniami. Dodatkowo mistrz pokrzepia bliskich oraz dodaje im otuchy, prowadząc ceremonię tak, by skłaniała uczestników do refleksji.

Stypa, czyli zwieńczenie uroczystości

W przypadku większości pogrzebów po ceremonii zaprasza się żałobników na stypę, podczas której mogą zjeść ciepły posiłek i powspominać osobę zmarłą. Jej organizacja może jednak niekiedy okazać się bardziej czasochłonna niż dopełnienie wszystkich formalności związanych z pochówkiem. Tutaj również naprzeciw wychodzą zakłady pogrzebowe, które oferują rodzinie przygotowanie miejsca oraz poczęstunku dla wszystkich uczestników pogrzebu.

Kategorie
Warto przeczytać
Kompleksowe usługi pogrzebowe w zakładzie pogrzebowym Animus
Jeżeli po śmierci bliskiej osoby jesteśmy obarczeni koniecznością zorganizowania pogrzebu, stajemy najczęściej przed ogromnym wyzwaniem, do którego bardzo trudno jest się nam zabrać. To zrozumiałe – nie mamy najczęściej...
Zakład pogrzebowy Lilia – ostatnie pożegnanie bez tabu
Zakłady pogrzebowe zajmują się kompleksową organizacją pochówków i dopełnieniem wszelkich formalności z tym związanych. Powierzenie obsługi pogrzebu firmie zewnętrznej to sposób na odciążenie rodziny i efektywną pomoc...
Profesjonalne przygotowanie ciała zmarłego do pochówku
Dzisiaj zakłady pogrzebowe muszą spełniać nie tylko wysokie oczekiwania rodzin zmarłych, co do przygotowania ciała bliskiego do ostatniego pożegnania i pochówku, ale także są zobowiązane do wypełniania restrykcyjnych...
Znajdź zakłady pogrzebowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas