Poradnik, jaki nagrobek wybrać?

Poradnik, jaki nagrobek wybrać?

Chcesz postawić nowy nagrobek lub odnowić starszy grób? Dowiedz się, jak wybrać nagrobek. Skromny czy bogato zdobiony? Z granitu czy marmuru? Z fotografią czy portretem wyrytym w kamieniu? Sprawdź wskazówki i dowiedz się, jakie są wady i zalety nagrobków granitowych, marmurowych i z piaskowca. Przeczytaj, na jakie elementy warto jeszcze zwrócić uwagę. Poznaj orientacyjne ceny nagrobków.

Strony www Strony www

Co lepsze na nagrobek – granit i marmur?

Wybór materiału jest szczególnie istotny i najbardziej problemowy. Na rynku dostępny jest szeroki wybór kamienia przeznaczonego do produkcji płyt nagrobnych. Zwykle odradza się wykonywania nagrobków z marmuru ze względu na to, że materiał nie jest odporny na działanie wody i mrozu. Nagrobki marmurowe nie sprawdzą się w naszym klimacie, gdy jesienią i zimą nieustannie pada deszcz lub śnieg.

Zdecydowanie większą popularnością cieszą się nagrobki granitowe, które są bezsprzecznie bardziej trwałe niż te marmurowe. Czasami zdarza się jednak, że również nagrobki wykonane z granitu pękają, np. pod wpływem nagłych zmian temperatury. W takim przypadku powinniśmy reklamować nagrobek.

Alternatywą mogą być także nagrobki z piaskowca, jednak tego typu materiały wymagają właściwej i często kłopotliwej pielęgnacji. Coraz częściej klienci wybierają nagrobki chińskie, które mimo niskiej ceny często są porównywalnej jakości do tych wykonanych z krajowych kamieni.  

Wybierając nagrobek, weź również pod uwagę wielkość. Rozmiary nagrobka mają istotny wpływ na koszt jego wykonania. Do wyboru są nagrobki pojedyncze, nagrobki podwójne, a także większe grobowce rodzinne, które sprawdzają się w przypadku licznej rodziny.

Jak zaprojektować nagrobek?

Teraz czas na projektowanie lub wybór gotowego projektu. Zakłady pogrzebowe współpracujące z kamieniarzami oferują szeroki wybór wzorów nagrobków. Musisz zdecydować, czy nagrobek ma być prosty i skromny, czy na odwrót – bogato zdobiony. Mimo że za życia zwykle nie rozmawia się na tego typu tematy, być może zmarła osoba miała konkretne preferencje odnośnie wyglądu nagrobka. Wybierając formę, trzeba mieć na uwadze charakter zmarłego.

Możesz też wziąć pod uwagę sugestie kamieniarza lub wybrać się na spacer po cmentarzu i podpatrzeć wzory innych grobów. Dodatkowo trzeba pamiętać, że wykonanie nagrobka artystycznego lub na indywidualne zamówienie zwykle wiąże się z długim oczekiwaniem. Zaletą gotowych projektów jest szybki czas wykonania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ważnymi elementami na nagrobku są tablica oraz napisy. Na wielu nagrobkach umieszcza się również fotografię lub portret zmarłego. Tablica napisowa może zawierać jedynie imię i nazwisko zmarłego oraz daty urodzenia i śmierci. Może też mieć wykuty religijny symbol, słowa modlitwy lub sentencję. Obok tablicy możesz również zdecydować się na umieszczenie krzyża lub płaskorzeźby.

Równie ważny jest styl napisów oraz jakość ich wykonania, by przetrwały przez lata. Najdroższą i najbardziej tradycyjną metodą jest kucie liter. Taka metoda jest pracochłonna, jednak warto zdecydować się na taki efekt. Inna, tańsza metoda to piaskowanie liter. Możesz wybrać też litery metalowe, które są trwałe, wyglądają efektownie i pasują do nagrobków nowoczesnych.

Wiele osób decyduje się na umieszczenie fotografii lub wykonanie portretu. W ten sposób możemy zachować pamięć o zmarłym i ułatwić odnalezienie grobu osobom, które nie znają nazwiska zmarłego. Fotografia może być wykonana na porcelanie – do wyboru są fotografie w sepii, czarno-białe, a także w kolorze.

Coraz więcej osób rozważa wykonanie porteru bezpośrednio w kamieniu. Możesz zdecydować się na wykonanie porteru ręcznie przez artystę kamieniarza, który ma zdolności do tego typu prac. Wiele zakładów oferuje również wykucie fotografii w kamieniu za pomocą specjalnej maszyny, która gwarantuje precyzyjne odwzorowanie.

Ile kosztuje nagrobek?

Ceny różnią pod względem wyboru materiału, a także rozmiaru grobu oraz regionu wykonania usługi. Najmniej zapłacisz za nagrobki chińskie, ich ceny zamykają się w przedziale od 3000 do 4500 zł. Nagrobki wykonane z krajowego lub importowanego kamienia kolorowego kosztują od 4000 do nawet 9000 zł. Około 10 tysięcy lub więcej zapłacisz za nagrobek wykonany z czarnego granitu.

Kategorie
Warto przeczytać
Transport zwłok w świetle przepisów
Śmierć bliskiej osoby to tragiczne wydarzenie dla całej rodziny, ale niestety nawet w tych przykrych okolicznościach trzeba pomyśleć o czymś tak przyziemnym jak zgodny z prawem transport ciała. Zapisy legislacyjne w...
Kompleksowe usługi pogrzebowe
Śmierć bliskich to wydarzenie, które bardzo często uniemożliwia najbliższej rodzinie normalne funkcjonowanie. Niestety na jej barkach zawsze spoczywa konieczność zorganizowania godnego pochówku, który poprzedzony jest...
Eksportacja ciała. Co to znaczy i jak się odbywa?
Śmierć bliskiej osoby jest momentem niezwykle trudnym. Jednak nawet w tak ciężkiej sytuacji trzeba zachować trzeźwość umysłu, a także wiedzieć, w jaki sposób dopełnić formalności związanych m.in. z eksportacją ciała....
Znajdź zakłady pogrzebowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas