Przewozy zmarłych w myśl przepisów
Transport ciała zmarłej osoby obarczony jest różnego typu obostrzeniami prawnymi. Nie można przewozić ciała w nieprzystosowanym do tego pojeździe, a sprowadzanie zwłok zza granicy trzeba przeprowadzić zgodnie z procedurami. Ponadto, cały ten proces powinien być wykonany z godnością i poszanowaniem dla zmarłego i jego najbliższych. Jakie przepisy należy uwzględnić w tym kontekście?
Wymagania higieniczne a transport zmarłego
W transporcie osób zmarłych trzeba brać pod uwagę wyśrubowane wytyczne sanitarne. Po przewozie trzeba przeprowadzać dezynfekcję pojazdu, dlatego w każdym samochodzie przewożącym ciało powinno być przeznaczone miejsce na umieszczenie i przechowywanie profesjonalnych środków dezynfekcyjnych, rękawic ochronnych oraz akcesoriów myjąco-czyszczących.
Jest to niezbędne między innymi dlatego, ze czasem pogrzeby następują bezpośrednio po sobie i nie ma możliwości powrotu do siedziby zakładu, a czynności dezynfekcyjne muszą być przez pracowników firmy wykonane obowiązkowo.
Jakim autem można przewozić ciało?
Ponadto w przepisach dokładnie określa się, jak powinien być wyposażony pojazd przewożący zmarłego.
Przede wszystkim jednak trzeba mieć na uwadze, że transport zwłok można przeprowadzać tylko samochodami wyznaczonymi do tego celu. Takie auta muszą być oznakowane oraz mieć wydzieloną od części z trumną strefę szoferki. Z kolei na podłodze musi być umieszczony specjalny materiał, odporny na działanie środków chemicznych i dający się czyścić.
Pracownicy, którzy przewożą trumnę lub urnę, muszą zadbać o to, by zwłoki były odpowiednio ochronione przed przemieszczaniem się podczas przejazdu.
Transport zza granicy – jak się go przeprowadza?
Czasem śmierć dotyka kogoś za granicą ojczystego kraju i wówczas konieczny jest transport ciała do ojczyzny. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że to na rodzinie zmarłej osoby ciążą wszelkie formalności ubezpieczeniowe i administracyjne związane ze sprowadzeniem do kraju. Na szczęście dziś wiele zakładów pogrzebowych oferuje tego typu usługę międzynarodową i załatwia wszelkie sprawy formalne w imieniu bliskich osób.
Tak jest na przykład w przypadku zakładu pogrzebowego ARKA z Olsztyna. Przedsiębiorstwo dysponuje nowoczesnymi pojazdami, które spełniają prawne wymogi sanitarne, ale też zapewniają godne warunki transportu zwłok z zagranicy – niezależnie czy w trumnie, czy w urnie.
Transport zmarłych a prawo
Wszystkie wymienione wyżej kwestie, związane z wymogami higienicznymi i technicznymi, zawarte są w następujących dokumentach legislacyjnych:
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia ws. postępowania ze zwłokami oraz w sprawie pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich,
- Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
- Konwencja Wiedeńska (Art. 37).
Zatem każdy renomowany zakład pogrzebowy powinien po pierwsze działać w zgodzie z powyższymi dokumentami, a po drugie zadbać o to, by zarówno transport zmarłego, jak i cała obsługa funeralna, miały odpowiedni charakter – przy poszanowaniu godności osoby, która odeszła.