Sprzątanie po zgonach. Jak wygląda dezynfekcja pomieszczenia?

Sprzątanie po zgonach. Jak wygląda dezynfekcja pomieszczenia?

Śmierć człowieka w zamkniętym pomieszczeniu może powodować wiele niebezpiecznych sytuacji. Dezynfekcja jest trudna i skomplikowana. Wszystko zależy od rodzaju śmierci, jak również od czasu, który minął od zgonu do znalezienia zwłok – postęp rozkładu decyduje o stopniu trudności czyszczenia. Dowiedz się, jak wygląda czyszczenie pomieszczeń, w których znajdywało się ciało oraz kto świadczy usługi czyszczenia pomieszczeń po zgonach.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kiedy należy podjąć się czyszczenia?

Dla bezpieczeństwa sprzątanie i dezynfekcję należy podjąć w każdym przypadku zgonu. Niezależnie od przyczyny śmierci i czasu rozkładu zwłok. O radę dotyczącą takiej usługi zawsze można zapytać w zakładzie pogrzebowym.

Nawet jeżeli przekraczamy progi niezdezynfekowanego pomieszczenia, gdzie znajdywało się ciało, trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu – odpowiedniej odzieży i specjalnej masce. Jest to bardzo ważne, ponieważ brak zabezpieczenia może odbić się na naszym zdrowiu.

Jak wygląda sprzątanie?

Proces sprzątania po zmarłym uzależniony jest od rodzaju śmierci i ilości materiału biologicznego, który znajduje się w danym pomieszczeniu. Sprzątanie i dezynfekcja najczęściej zajmują od jednego do czterech dni – w ekstremalnych przypadkach czas sprzątania może ulec wydłużeniu. Cały proces wygląda następująco:

  • Jeżeli w pomieszczeniu nastąpił rozkład, należy zdezynfekować całe wyposażenie, niezależnie czy jest to biuro, dom czy klatka schodowa. Trzeba również zabezpieczyć wszystkie odpady, które mogą stanowić zagrożenie.
  • Kolejnym krokiem jest opróżnienie pomieszczenia. Meble, wyposażenie, jak i przedmioty osobiste najlepiej zutylizować.
  • Wszystkie powierzchnie należy dokładnie wyczyścić chemicznie i zdezynfekować. Czyszczenie jest kluczowe, ponieważ owady, które wylęgają się w procesie rozkładu, roznoszą zanieczyszczenia.
  • Na końcu należy zadbać o zapach. Na rynku są dostępne specjalistyczne preparaty, które usuwają fetor. Bardzo ważne jest również ozonowanie – ma ono silne właściwości dezynfekujące i idealnie sprawdzi się w usuwaniu zapachu po zmarłym.

Oprócz oczyszczenia i zdezynfekowania, w niektórych przypadkach może potrzebny być również remont. Firmy specjalizujące się w sprzątaniu po zgonach, podejmą się każdego zlecenia, nawet jeżeli zwłoki w mieszkaniu rozkładały się latami – przygotowani są naprawdę na wszystko.

Kto wykonuje usługi sprzątania po zmarłym?

Sprzątanie po zgonach wymaga wiedzy i specjalnej ostrożności, dlatego nie powinno się tego wykonywać samemu. Na rynku można znaleźć wiele firm proponujących tego typu usługi. Sprzątaniem zajmują się wykwalifikowani ludzie ze specjalistycznym wykształceniem i sprzętem. Niezbędne są takie sprzęty jak myjki parowe, lampy UV czy ozonatory przemysłowe.

Samodzielne sprzątanie związane jest z dużym ryzykiem. Bakterie, patogeny oraz wirusy mogą przysporzyć wielu problemów zdrowotnych. Warto zatem zainwestować w firmę specjalizującą się w tego typu usługach.

Jakich zleceń podejmuje się firma sprzątająca po zgonach?

Rodzaj śmierci jest tutaj nieistotny. Firma podejmie się czyszczenia zarówno po samobójstwie, jak i zabójstwie, wypadku komunikacyjnym, zgonie naturalnym czy wypadku losowym. Nigdy w przypadku śmierci bliskiej nam osoby nie zostaniemy pozostawieni sami sobie.

Ile kosztuje posprzątanie po zwłokach?

Cennik sprzątania po zwłokach zależny jest od miasta, w którym usługa będzie świadczona. Sprzątanie po zgonach w Warszawie jest na pewno droższe niż w Łodzi. Ceny kompleksowej usługi będą wahać się od 900 zł wzwyż – dużo zależy także od rodzaju śmierci i stanu pomieszczenia. Koszt czyszczenia może wynieść nawet kilka tysięcy.

Śmierć bliskiej nam osoby jest ciężkim przeżyciem. Pamiętaj, że firmy, które zajmują się sprzątaniem po zwłokach, do każdego zlecenia podchodzą z należytym szacunkiem. Każde zlecenie traktowane jest indywidualnie i z poszanowaniem wytycznych, które firmie przekażą osoby zlecające usługę. 

Kategorie
Warto przeczytać
Czym jest kolumbarium?
Kolumbarium to obiekt służący do przechowywania urn z prochami osób zmarłych. Jest to jedna z form pochówku, która staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Jest to jedno z miejsc, w którym może zostać umieszczona...
Jak wygląda kremacja zwłok?
Kremacja zwłok jest coraz popularniejszą formą pochówku. O jej zorganizowaniu i wyglądzie ceremonii pogrzebowej decyduje sam zmarły (we wcześniej sporządzonym dokumencie) lub jego rodzina. Procedura nie jest...
Pogrzeb symboliczny – co to takiego?
Pogrzeb bliskiej osoby to ceremonia, która jest niezwykle ważna, aby go upamiętnić i przeżyć pożegnanie w gronie najbliższych. Czasami jednak zdarza się tak, że mamy do czynienia z sytuacją, w której ciała z jakiegoś...
Znajdź zakłady pogrzebowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas