Transport zwłok w świetle przepisów
Śmierć bliskiej osoby to tragiczne wydarzenie dla całej rodziny, ale niestety nawet w tych przykrych okolicznościach trzeba pomyśleć o czymś tak przyziemnym jak zgodny z prawem transport ciała. Zapisy legislacyjne w Polsce regulują kwestię przewożenia urny lub trumny ze zmarłym i każdy zakład pogrzebowy musi się dostosować do określonych zasad. Do czego dokładnie zobowiązują przepisy?
Prawo a transport ciała
Kwestie odnoszące się do transportu zmarłych regulują: Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami oraz w sprawie pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich, Konwencja Wiedeńska (art. 37) oraz Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
Każda profesjonalna firma pogrzebowa oferująca transport zwłok powinna zatem podlegać ustaleniom zawartym w powyższych dokumentach, dbając o to, by proces przebiegał z jednej strony godnie i uroczyście, a z drugiej – w zgodzie z prawem krajowym i międzynarodowym.
Zapisy we wspomnianych aktach prawnych dotyczą między innymi zasad higieny, rodzaju pojazdu transportującego zwłoki i jego wyposażenia i nie tylko.
Wymagania techniczne
W rozporządzeniu ministerialnym narzucono specjalne warunki techniczne, jakie powinny obowiązywać podczas każdego transportu ze zwłokami.
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że ciało zmarłej osoby można przewozić wyłącznie przystosowanymi do tego celu pojazdami, które powinny być oznakowane i mieć wyodrębnioną (na przykład przy użyciu szyby plexi) strefę szoferki. Podłoga powinna być natomiast wyłożona specjalnym, odpornym na działanie środków chemicznych materiałem.
Ponadto należy zadbać o to, by trumna z ciałem lub urna z prochami były skutecznie zabezpieczone przed przemieszczaniem się w trakcie pokonywania trasy. Przed wyjazdem samochodu z bazy w miejscu siedziby zakładu pogrzebowego, trzeba szczelnie zalutować trumnę, aby podczas jazdy nie nastąpiło przypadkowe jej otwarcie.
Zasady higieniczne przy transporcie zwłok
Obowiązują również specjalne wytyczne sanitarne. W pojeździe transportującym zmarłą osobę powinno być wydzielone miejsce na umieszczenie i przechowywanie profesjonalnych środków dezynfekcyjnych, a także sprzętu myjąco-czyszczącego oraz jednorazowych rękawic ochronnych dla pracowników firmy pogrzebowej.
Jest to potrzebne między innymi dlatego, że po każdym przewozie należy przeprowadzać dezynfekcję pojazdu, a zdarza się, że pogrzeby odbywają się jeden po drugim i nie zawsze jest możliwość powrotu samochodu do siedziby firmy i wykonanie tej czynności na miejscu.
Jak przewozić ciało zza granicy?
Czasem do zgonu dochodzi poza granicami kraju i wówczas usługa transportu zwłok okazuje się nieodzowna.
Dlatego renomowany zakład pogrzebowy, taki jak na przykład Amabilis, powinien załatwić w imieniu rodziny zmarłej osoby wszelkie formalności administracyjne i ubezpieczeniowe związane ze sprowadzeniem ciała do kraju. Na zlecenie rodziny może odebrać trumnę lub urnę na przykład z LOT CARGO WARSZAWA.
Szczegółowe zasady międzynarodowego transportu zwłok określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury o przewozie lotniczym ładunków wymagających szczególnego traktowania.