Jak wybrać zakład pogrzebowy?

W obliczu tragedii nie jesteśmy w stanie myśleć racjonalne. Wiele spraw nas przerasta, a organizacja pogrzebu staje się ogromnym wyzwaniem. Obawiasz się, że pod wpływem szoku i stresu o czymś zapomnisz? Zapoznaj się z poradnikiem, jak wybrać zakład pogrzebowy i nie martw się o dopełnienie formalności.

Jak wybrać zakład pogrzebowy?

W poradniku aleRanking:

Podstawowa oferta. Jak wybrać zakład pogrzebowy?

Gdzie znajduje się siedziba zakładu?

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru zakładu pogrzebowego powinna być lokalizacja. Najlepiej wybieraj domy pogrzebowe z okolicy – blisko miejsca zamieszkania, kościoła i cmentarza, na którym spocznie bliska osoba. Zdecydowanie usprawni to organizację całego pogrzebu i pozwoli zaoszczędzić na kosztach uroczystości.

Czy zakład oferuje transport zwłok?

Czy zakład oferuje transport zwłok?

Gdy zgon nastąpił w innej części kraju, szukaj firm, które mają w ofercie przewóz zwłok. Pamiętaj, że nie wszystkie firmy pogrzebowe są w stanie zapewnić takie usługi.

Zakład pogrzebowy musi spełniać konkretne wymagania sanitarne, m.in. posiadać zarejestrowany pojazd. Samochód musi być oznakowany i mieć wyizolowane oraz odpowiednio zabezpieczone miejsce na trumnę. Wnętrze pojazdu musi być dostosowane do łatwej dezynfekcji.

Warto pamiętać, że inaczej wygląda kwestia przewozu urny z prochami. W tym przypadku nie ma już tylu restrykcyjnych procedur. Uprawione osoby mogą transportować urnę dowolnym pojazdem, przy czym muszą oczywiście zachować szacunek.

Czy świadczy międzynarodowy przewóz zwłok?

Jeśli bliska osoba zmarła za granicą, koniecznie dowiedz się, czy wybrany dom pogrzebowy oferuje międzynarodowy transport zwłok. Poszczególne kraje, a nawet regiony, mogą mieć różne wewnętrzne procedury. Załatwianie formalności różni się też w zależności od tego, w jakich okolicznościach śmierć nastąpiła (nieszczęśliwy wypadek, zabójstwo, samobójstwo, nagła śmierć).

Zapytaj, czy firma współpracuje z zagranicznymi firmami ubezpieczeniowymi i pogrzebowymi oraz ambasadami. To ważne w usprawnieniu całego procesu. Upewnij się, czy firma posiada specjalistyczny sprzęt, a zatrudnieni specjaliści wyjaśnią wszelkie wątpliwości związane z transportem z innego kraju. Profesjonalna firma pomoże załatwić wszystkie prawne i logistyczne kwestie.

Jaki jest charakter pogrzebu?

Jaki jest charakter pogrzebu?

Wybór zakładu pogrzebowego zależy też od charakteru pogrzebu. Nie każdy dom pogrzebowy oferuje organizację pogrzebu w innym obrządku religijnym niż katolicki.

Coraz więcej zakładów specjalizuje się w pogrzebach świeckich. Jeśli bliska osoba nie wyraziła chęci na uroczystość o charakterze religijnym, zapytaj czy wybrany zakład ma doświadczenie w organizacji świeckiego pochówku.

Przed pogrzebem koniecznie spotkaj się z mistrzem ceremonii. Jak poznać fachowca w tej branży? Osoba świadcząca takie usługi pogrzebowe powinna być empatyczna i mieć dobrą dykcję. Przed uroczystością powinna poznać życiorys zmarłego i dopiero na tej podstawie stworzyć mowę pogrzebową. Zwróć również uwagę na ubiór. Niektórzy żałobnicy życzą sobie, by mistrz był ubrany w czarną togę, inni wolą elegancki garnitur.

Niezbędnym elementem w czasie świeckiego pogrzebu jest również oprawa muzyczna. Dowiedz się, co proponuje wybrany zakład, czy zatrudnia muzyków, czy jest w stanie załatwić utwory, które zażyczył sobie przed śmiercią zmarły.

Tradycyjny pogrzeb czy kremacja?

Tradycyjny pogrzeb czy kremacja?

Gdy zdecydujesz się na spopielenie zwłok, najlepiej wybieraj domy pogrzebowe, które dysponują własnym krematorium. Jeśli w okolicy nie ma takiego zakładu, dowiedz się, gdzie znajduje się najbliższe miejsce oferujące kremację i wybierz firmę pogrzebową w jego pobliżu.

Lokalizacja krematorium jest ważna, gdy rodzina chce pożegnać ciało zmarłego przed spalaniem. Zapytaj, czy dostępna jest kaplica pożegnań.

Upewnij się, że zakład zapewnia odpowiednie przygotowanie zmarłego do spopielenia oraz specjalne trumny kremacyjne. Tego typu trumny nie mają żadnych ozdób i metalowych elementów.

Czy zakład posiada chłodnię?

Gdy zgon nastąpił w szpitalu, ciało jest zabierane do szpitalnej kostnicy. Natomiast w przypadku śmierci w domu niezbędne jest zwykle skorzystanie z usług zakładu pogrzebowego.

Warto wiedzieć, że ciało zmarłej osoby możesz pozostawić w domu przez 72 godziny od momentu zgonu. W przypadku osoby chorej na chorobę zakaźną, czas ten wynosi jedynie dobę. Jeśli nie możesz od razu pochować bliskiej osoby, musisz złożyć ciało w chłodni.

Szukaj domów pogrzebowych, które oferują całodobowe pogotowie pogrzebowe. Wystarczy skontaktować się z zakładem, a pracownicy przetransportują ciało do chłodni. Ciało będzie przechowywane w niskiej temperaturze do czasu pogrzebu.

Jak wygląda załatwianie formalności?

Jak wygląda załatwianie formalności?

Niestety nie możesz wszystkich formalności urzędowych zlecić firmie pogrzebowej. Udając się do zakładu, musisz wziąć ze sobą kartę zgonu. Karta zgonu to pierwszy dokument niezbędny w załatwianiu formalności pogrzebowych. Sporządza ją lekarz, który potwierdził zgon. W przypadku wypadku czy morderstwa kartę zgonu wystawia lekarz sądowy po wykonanej wcześniej sekcji zwłok. Pamiętaj, że w ciągu 72 h należy powiadomić urząd stanu cywilnego o śmierci. W przypadku choroby zakaźnej czas skraca się do 24 godzin.

Oprócz karty zgonu niezbędne są też dowód osobisty zmarłej osoby, zaświadczenie z zakładu pracy oraz ostatni odcinek renty lub emerytury w przypadku rencistów i emerytów.

W czasie wizyty powinieneś ustalić wszelkie szczegóły uroczystości, datę, charakter pogrzebu, miejsce pochówku itd. Możesz zlecić załatwienie aktu zgonu i zasiłku pogrzebowego, więc zapytaj, czy wybrany zakład oferuje taką możliwość. Nie zapomnij jednak, że musisz osobiście odebrać zaświadczenie z urzędu stanu cywilnego.

Zwróć uwagę na sporządzaną umowę. Musi być przejrzysta i uwzględniać koszt pogrzebu i formę płatności. To ważne, by uniknąć niepotrzebnego stresu i nieporozumień.

Czy zakład załatwia mszę i pochówek na cmentarzu?

Czy zakład załatwia mszę i pochówek na cmentarzu?

Formalności związane z uroczystością pożegnania w kościele i na cmentarzu zwykle musisz ustalić osobiście z księdzem. Przyjęło się, że opłata za mszę jest dobrowolna i różna w zależności od parafii. Niektóre zakłady pogrzebowe ustalają termin pogrzebu i pochówku za zlecenie klienta.

Jeśli nie ma już miejsca na ciało najbliższej osoby w grobie rodzinnym, musisz pomyśleć o wykupieniu kwatery na cmentarzu (może to kosztować nawet kilka tysięcy złotych). Kolejny koszt to wykopanie grobu. W tej sprawie musisz skontaktować się z administracją cmentarza. Możesz poszukać zakładów, które oferują uiszczenie opłat cmentarnych w imieniu klienta.

Czy oferuje szeroki wybór akcesoriów pogrzebowych?

Czy oferuje szeroki wybór akcesoriów pogrzebowych?

Jednym z najważniejszych wyborów w przypadku pogrzebu tradycyjnego jest wybór trumny. Warto postawić na domy pogrzebowe, które są też producentami trumien – wtedy możesz liczyć na szeroką ofertę i niższą cenę.


Wybór trumny jest szczególnie istotny w przypadku osób bardzo wysokich czy dzieci. Wyposażenie zakładów pogrzebowych obejmuje modele w różnych kształtach i cenach, wykonane z rozmaitych materiałów. Znajdziesz tam nawet nietypowe trumny dopasowane do wzrostu, wagi i wieku zmarłej osoby.

Warto wiedzieć, że trumny z drewna sosnowego są tańsze niż dębowe lub wykonane z drewna egzotycznego. Nieliczne zakłady pogrzebowe oferują też solidne trumny metalowe. Zwróć uwagę, jak wygląda wnętrze trumny, czy zastosowane jest atłasowe wypełnienie, dodatkowe poduszki itp.

Zależy ci na niepowtarzalnej trumnie? Szukaj domów, które mają w ofercie trumny wykonywane na zamówienie. Możesz wtedy zdecydować o specjalnym zdobieniu oraz nietypowym kształcie.

Jeśli decydujesz się na kremację zwłok, szukaj zakładów oferujących specjalne trumny przeznaczone do transportu lub spopielenia. Znajdziesz tam też szeroki wybór urn.

Jakie jest podejście do klienta?

To bardzo ważne w przypadku tak smutnego wydarzenia jak śmierć najbliższej osoby. Pracownicy zakładów pogrzebowych starają się podchodzić do klientów delikatnie i w ten sposób próbują choć w niewielkim stopniu ulżyć w cierpieniu.

Zwykła rozmowa telefoniczna nie wystarczy, dlatego od razu zapytaj, czy możesz w każdej chwili spotkać się z pracownikiem zakładu w razie wątpliwości. Domy pogrzebowe są zazwyczaj czynne 24 godziny na dobę.

Zwróć uwagę na pierwszy kontakt. Dzięki osobistej rozmowie zobaczysz, czy pracownik zakładu pogrzebowego podchodzi do każdej sprawy indywidualnie, czy będzie w stanie doradzić w trudnej sytuacji, czy pomoże w załatwieniu formalności, czy może zaproponować rabaty.

Dodatkowe usługi. Jak wygląda pomoc w organizacji pogrzebu?

Czy usługi dodatkowe są płatne?

Oferty zakładów różnią się między sobą. Podstawowy zakres usług obejmuje przede wszystkim zakup trumny, przechowywanie i transport ciała lub kremację. Kompleksowa obsługa dotyczy też innych udogodnień. Możesz zlecić pracownikom domu pogrzebowego wykonanie makijażu pośmiertnego, wynajęcie orkiestry czy wydruk nekrologów.

Od ciebie zależy, na jakie usługi się zdecydujesz. Niektóre zakłady różnie traktują podstawową ofertę, więc dowiedz się, za które usługi dodatkowe musisz zapłacić. Poproś o oszacowanie kosztów pogrzebu w różnych wariantach.

Czy zakład zapewnia transport w czasie pogrzebu?

Kwestie logistyczne są bardzo ważne w tym stresującym dniu. I nie chodzi tu wyłącznie o transport ciała z kostnicy do kościoła i z kościoła na cmentarz, ale także o przewóz gości.

Dowiedz się, czy wybrany zakład oferuje wynajem karawanu i czy dysponuje autobusem do przewozu żałobników. Zapytaj o ilość dostępnych miejsc w autokarze, jeśli przewidujesz, że na pogrzeb przyjdzie dużo osób.

Transport wynajętym autobusem to wygodne rozwiązanie szczególnie dla starszych gości. Poza tym nie musisz się martwić, że ktoś przyjezdny nie znajdzie drogi z kościoła na cmentarz lub nie zdąży na pożegnanie przy grobie.

Czy świadczy kosmetykę i ubieranie zwłok?

Zmarłą osobę możesz samodzielnie przygotować do uroczystości pogrzebowych lub skorzystać z pomocy zakładu. To dobre rozwiązanie, bo pracownicy domów pogrzebowych mają w tym doświadczenie i profesjonalne preparaty.

Szukaj zakładów oferujących toaletę pośmiertną. Czynności obejmują mycie, zakładanie opatrunków, zamykanie ust i oczu, odgazowywanie. Wszystkie zabiegi są wykonywane przy użyciu specjalnej chemii pogrzebowej, a także z zachowaniem szacunku dla osoby zmarłej.

Zapytaj, czy zakład zajmuje się tanatopraksją. To szczególnie ważne, jeśli trumna ma zostać otwarta przed pogrzebem. Zabieg pozwala na powstrzymanie rozkładu ciała, zapobiega powstaniu nieprzyjemnego zapachu itd.

Poza balsamowaniem istotną kwestią jest zatuszowanie zmian, które powstały przed śmiercią np. w czasie długotrwałej choroby. Makijaż zwłok pozwala ukryć przebarwienia skóry i paznokci. Na życzenie rodziny może zostać wykonane układanie fryzury czy farbowanie włosów.

Przygotowanie ciała do złożenia w trumnie obejmuje również ubieranie. Sprawdź, czy dom pogrzebowy oferuje szeroki wybór strojów pogrzebowych w różnych rozmiarach. Ubranie powinno być eleganckie i schludne. Dowiedz się, czy zakład ma w asortymencie dodatkowe akcesoria typu rękawiczki, apaszki, kapelusze czy peruki, które pomogą ukryć widoczne ślady po wyniszczającej chorobie. Jeśli wolisz zaoszczędzić, zawsze możesz też wybrać ubranie zmarłego z jego garderoby.

Czy w ofercie jest oprawa muzyczna pogrzebu?

Czy w ofercie jest oprawa muzyczna pogrzebu?

Muzyka to niezbędny element pogrzebu świeckiego, ale również na tradycyjnych pogrzebach na życzenie rodziny może zostać odegrany wybrany utwór. Najczęściej jest to muzyka typowo pogrzebowa, sakralna lub klasyczna, ale zdarzają się też nietypowe piosenki, które zmarły zażyczył sobie jeszcze przed śmiercią.

Zapytaj, czy zakład ma swoją orkiestrę lub czy jest w stanie wynająć muzyków grających na określonym instrumencie. Najczęściej wybierane instrumenty na pogrzeb to flet poprzeczny, skrzypce, wiolonczela i trąbka. Niektórzy wolą natomiast wykonanie pieśni a capella.

Czy oferuje fotoreportaż pogrzebowy?

Wybór fotografa w czasie uroczystości pogrzebowej jest bardzo ważny. Powinna być to odpowiednia osoba, która ma doświadczenie, a przede wszystkim wyczucie, by nie przekroczyć pewnych granic. Fotografowanie w czasie uroczystości nie może sprawiać dyskomfortu żałobnikom.

Przed wyborem usług najlepiej skontaktuj się z fotografem i przedstaw swoje wymagania. Warto zapoznać się też z jego wcześniejszymi pracami.

Czy przygotowuje nekrologi?

Przygotowanie klepsydr przez zakład to wygodne rozwiązanie. Zapytaj, czy wybrana firma pogrzebowa zapewnia opracowanie i wydrukowanie nekrologów. Kompleksowa usługa obejmuje też wywieszenie nekrologów w różnych częściach miasta i zamieszczenie informacji w gazetach oraz internecie. Do rodziny należy jedynie przygotowanie tekstu.

Czy zapewnia organizację stypy?

Dowiedz się, czy zakład współpracuje z lokalami, które udostępniają salę na pogrzeby. Musisz jedynie określić liczbę gości i wybrać menu. Koniecznie zapytaj też, czy zakład zapewnia transport z cmentarza do restauracji.

Podpowiedzi. Jak znaleźć zaufany dom pogrzebowy?

  • Jakość oferty – upewnij się, że zakład traktuje klienta indywidualnie, zapewnia stały kontakt i kompleksową ofertę – zarówno organizację samego pogrzebu, jak i usługi dodatkowe.
  • Doświadczenie – postaw na firmę pogrzebową, którą działa na rynku już od wielu lat. Długi staż to gwarancja profesjonalnych usług.
  • Rekomendacje klientów – organizacja pogrzebu to niełatwe zadanie, dlatego zaufane zakłady pogrzebowe są polecane przez klientów. Możesz zapoznać się z opiniami w internecie.
  • Lista zakładów – jeśli spotka Cię tragedia i nie masz głowy do wyszukiwania ofert, skorzystaj z wykazu domów pogrzebowych na aleRanking. To ogromne ułatwienie w szybkim znalezieniu zakładu w okolicy.
Warto przeczytać
Usługi sprzątania i opieki nad grobami — Zakład Pogrzebowy Chojna
Usługi sprzątania i opieki nad grobami stają się coraz bardziej popularne wśród osób poszukujących wsparcia w utrzymaniu porządku na cmentarzach oraz dbałości o miejsca pochówku swoich bliskich. W tym kontekście Zakład...
Sala przedpogrzebowa. Jak wygląda ostatnie pożegnanie zmarłego?
Choć wiele z dawnych tradycji pogrzebowych odeszło w zapomnienie, niektóre z nich od setek lat wciąż są kultywowane. Należy do nich m.in. obrzęd czuwania, choć jego forma i znaczenie wyraźnie różnią się od oryginalnych....
Zasiłek pogrzebowy – komu przysługuje i jak go uzyskać?
Zasiłek pogrzebowy jest świadczeniem, które przysługuje rodzinie zmarłego, jeśli ten był ubezpieczony. Aby go uzyskać, należy w ciągu roku od śmierci bliskiego złożyć odpowiednie dokumenty w ZUS-ie. Nie masz głowy do...
Znajdź zakłady pogrzebowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas
cookie icon

Dbamy o Twoją prywatność

W naszym serwisie używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), które zapisują się w przeglądarce internetowej Twojego urządzenia.

Dzięki nim zapewniamy prawidłowe działanie strony internetowej, a także możemy lepiej dostosować ją do preferencji użytkowników. Pliki cookies umożliwiają nam analizę zachowania użytkowników na stronie, a także pozwalają na odpowiednie dopasowanie treści reklamowych, również przy współpracy z wybranymi partnerami. Możesz zarządzać plikami cookies, przechodząc do Ustawień. Informujemy, że zgodę można wycofać w dowolnym momencie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Zaawansowane ustawienia cookies

Techniczne i funkcjonalne pliki cookie umożliwiają prawidłowe działanie naszej strony internetowej. Wykorzystujemy je w celu zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego wyświetlania strony. Dzięki nim możemy ulepszyć usługi oferowane za jej pośrednictwem, na przykład dostosowując je do wyborów użytkownika. Pliki z tej kategorii umożliwiają także rozpoznanie preferencji użytkownika po powrocie na naszą stronę.

Analityczne pliki cookie zbierają informacje na temat liczby wizyt użytkowników i ich aktywności na naszej stronie internetowej. Dzięki nim możemy mierzyć i poprawiać wydajność naszej strony. Pozwalają nam zobaczyć, w jaki sposób odwiedzający poruszają się po niej i jakimi informacjami są zainteresowani. Dzięki temu możemy lepiej dopasować stronę internetową do potrzeb użytkowników oraz rozwijać naszą ofertę. Wszystkie dane są zbierane i agregowane anonimowo.

Marketingowe pliki cookie są wykorzystywane do dostarczania reklam dopasowanych do preferencji użytkownika. Mogą być ustawiane przez nas lub naszych partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony. Umożliwiają rozpoznanie zainteresowań użytkownika oraz wyświetlanie odpowiednich reklam zarówno na naszej stronie, jak i na innych stronach internetowych i platformach społecznościowych. Pliki z tej kategorii pozwalają także na mierzenie skuteczności kampanii marketingowych.

×