Co bierze się pod uwagę przy projektowaniu sieci elektroenergetycznych?
Obecnie życie bez prądu pozostaje niemal niemożliwe. To, dzięki energii elektrycznej mamy możliwość korzystania ze wszystkich sprzętów, a tym samym, skutecznie ułatwia nam to codzienne funkcjonowanie. Budowa instalacji elektroenergetycznych to podstawa ciągłości dostarczania odpowiedniej energii. Im więcej jej potrzebujemy, tym lepiej zaprojektowana powinna być sieć elektroenergetyczna, tak, aby korzystanie z niej, nie tylko było komfortowe, ale i gwarantowało bezpieczne użytkowanie. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
Czym jest sieć elektroenergetyczna?
Sieć elektroenergetyczna to jeden z rodzajów sieci energetycznej. Jest to zbiór elektrycznych przewodów i urządzeń wzajemnie ze sobą połączonych. Głównym zadaniem sieci jest przesyłanie, przetwarzanie i rozdzielanie wyprodukowanego prądu, a w efekcie zasilenie odpowiednich odbiorników. Sieci elektroenergetyczne podzielone są ze względu na rodzaj prądu, wysokość napięcia oraz układ sieciowy. Najpopularniejszy podział wyróżnia sieć przesyłową, która odnosi się do wysokiego i najwyższego napięcia, a także sieć dystrybucyjną odnosząca się do średniego i niskiego napięcia. Projektowanie sieci, a także ich budowa pozostaje skomplikowanym procesem, który należy powierzyć specjalistycznym firmom. Niemniej jednak warto znać jej podstawowe elementy, czyli między innymi przyłącze, które służy do połączenia urządzenia z siecią elektroenergetyczną świadczącą na rzecz odbiorcy. Kluczową rolę odgrywa także tablica rozdzielcza, w skład której wchodzą obwody elektryczne. Jej główną funkcją jest kontrola przepływu prądu w instalacji wewnętrznej, co pozwala na rozpoznanie możliwych awarii. Bardzo ważnym elementem są także linie napowietrzne, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania całej sieci.
Jak przebiega projektowanie linii napowietrznych?
System elektroenergetyczny wyposażony jest w specjalne linie, nazywane liniami napowietrznymi, które dzielą się na przesyłowe oraz rozdzielcze. Ich podstawowych zadaniem jest przesyłanie energii elektrycznej z wielkich elektrowni do docelowych miejsc, w zależności od tego, gdzie się znajdują. Przede wszystkim podczas projektowania linie napowietrzne powinny być dostosowane do określonych zjawisk atmosferycznych w miejscu, w którym będą użytkowane. Na przykład w regionach górskich, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia oblodzeń, zalecane jest zastosowanie rozwiązania o wyższej wytrzymałości mechanicznej, tak, aby uniknąć potencjalnych awarii. Zaplanowanie odpowiedniej budowy linii jest także bardzo ważne pod względem bezpieczeństwa.
Linie niskiego napięcia powinny być zaopatrzone w przewody aluminiowe lub aluminiowo-izolowane, czyli takie, które w przypadku zerwania i upadku na ziemię zabezpieczą zarówno ludzi, jak i zwierzęta przed możliwym porażeniem. Ponadto, zminimalizuje to ryzyko uszkodzeń, dzięki czemu będzie możliwość wykonania modernizacji bez konieczności wymiany słupów - jak podkreśla przedstawiciel IT-Energy sp. z o.o.
Co więcej, aby odpowiednio dobrać przekrój przewodów, nieuniknione jest wykonanie specjalistycznych obliczeń elektrycznych. Między innymi wyznaczają one spadki napięć, a tym samym specjaliści są w stanie określić skuteczność ochrony przeciwporażeniowej, co z pewnością wpływa na zapewnienie większego bezpieczeństwa.
Czy odpowiedni projekt rzeczywiście jest tak ważny?
W zależności od tego, jak zaplanowane zostanie całe przedsięwzięcie oraz późniejsza jego budowa, etap projektowania może pomóc w uniknięciu późniejszych niepowodzeń i problemów. Prawidłowy projekt budowy nie tylko wpływa na większe bezpieczeństwo, ale z pewnością zapewnia trwałość inwestycji. Dodatkowym atutem projektowania jest możliwość obliczenia, w jakim okresie sieć może być bezpiecznie użytkowana bez konieczności awarii. Zazwyczaj jest to przedział 30-80 lat, co zdecydowanie świadczy na korzyść układu zasilania, jakim są sieci elektroenergetyczne.