Co obejmuje kompleksowa obsługa projektowa?
Droga od wykonania projektu do wzniesienia nowego budynku może być długa i wyboista. Na inwestorze ciąży spora odpowiedzialność, a jego obowiązki nie ograniczają się do zapewnienia środków na realizację przedsięwzięcia. Nowa nieruchomość musi odpowiadać rygorystycznym wymogom przepisów budowlanych i środowiskowych, co wiąże się z koniecznością dopełniania długiej listy formalności.
Aby ułatwić sobie realizację inwestycji budowlanych, coraz więcej inwestorów – zarówno biznesowych, jak i prywatnych – korzysta ze wsparcia pracowni projektowych. Pomoc architekta w ramach takiej usługi nie ogranicza się do przygotowania projektu budowlanego w oparciu o dostarczoną dokumentację. Na czym polega kompleksowa obsługa projektowa? Przyjrzyjmy się jej na przykładzie oferty warszawskiej Pracowni Projektowej Bozart.
Od koncepcji po projekt wykonawczy
Każdy projekt budowlany powstaje na podstawie dokładnej analizy potrzeb i oczekiwań inwestora, z uwzględnieniem możliwości zagospodarowania działki w ramach dostępnego budżetu. Projektanci przygotowują najpierw koncepcję projektu, a dopiero po uzgodnieniu jej z inwestorem, przechodzą do bardziej szczegółowego projektowania. Oprócz projektu architektoniczno-budowlanego, który jest niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę, przygotowują również projekty techniczne niezbędne do rozpoczęcia budowy oraz wielobranżowy projekt wykonawczy, który zawiera wszystkie informacje potrzebne ekipom budowlanym i wykończeniowym. Biuro architektoniczne przygotowuje też szczegółowe specyfikacje oraz kosztorysy.
Obsługa projektowa i rzeczoznawcza
W ramach kompleksowej obsługi projektowej pracownia przygotowuje również projekty dróg, uzbrojenia podziemnego (np. sieci i przepompowni) oraz instalacji OZE (fotowoltaika, pompy ciepła itp.). Możliwość skorzystania z tak szerokiego zakresu usług projektowych jest szczególnie kusząca dla inwestorów, którzy planują duże inwestycje, takie jak hotele czy osiedla domów wielorodzinnych. Deweloperzy mogą skorzystać z pomocy projektantów również podczas przygotowywania się do przetargów.
Jeżeli wymagane są jakiekolwiek dodatkowe ekspertyzy i opinie, pracownia zapewnia fachowców z wymaganymi uprawnieniami. Pomagamy także w kompletowaniu dokumentów potrzebnych do uzyskania niezbędnych pozwoleń i na podstawie udzielonych pełnomocnictw pomagamy zastępować inwestora w kontaktach z Konserwatorem Zabytków czy Komendą Straży Pożarnej. W razie potrzeby pracownia zapewnia zastępstwo inwestorskie, czyli na zlecenie inwestora i w oparciu o oddzielną umowę, przejmuje pełną odpowiedzialność za koordynację prac, aż do momentu odbioru nowej nieruchomości.