Materiał Partnera
Projektowanie w obiektach zabytkowych

Projektowanie w obiektach zabytkowych

Obiekty zabytkowe to budynki, które znajdują się pod opieką konserwatora. Projektowanie w takich miejscach wiąże się z licznymi obostrzeniami, ponieważ każda zmiana, która będzie wprowadzona w budynku, musi zyskać aprobatę urzędu konserwatorskiego. Dlatego adaptacje w obiektach historycznych zwykle ma na celu zaadaptowanie ich do nowych funkcji. Zobacz, jak to działa w praktyce.

Adaptacje obiektów zabytkowych

Projektowanie w obiektach zabytkowych zwykle wiąże się z ich adaptacją, czyli przystosowaniem do pełnienia innej funkcji niż dotychczas. Aby można było dokonać przebudowy w budynku wpisanym do rejestru zabytków, konieczna jest zgoda konserwatora. Bierze on pod uwagę rodzaj prac, które zostaną przeprowadzone i opiniuje ich wykonanie. 

Jak wyjaśnia specjalista z firmy Akint, projektowanie w obiektach zabytkowych powinno przede wszystkim mieć na celu przywrócenie budynkom wyglądu z czasów ich świetności. Niezależnie od tego, jaką funkcję obiekt ma pełnić po przebudowie lub remoncie, jego historyczny charakter i istotne detale powinny zostać nie tylko zachowane, ale także wyeksponowane.

Projekt adaptacji zabytku rozpoczyna się od ekspertyzy technicznej oraz inwentaryzacji budowlanej. Specjaliści muszą zbadać stan budynku, aby określić, jakie prace są możliwe do przeprowadzenia bez szkody dla struktury obiektu.

Projektowanie w obiektach zabytkowych wymaga uwzględnienia wielu specyficznych czynników. Bardzo często wiąże się także z zaplanowaniem wykorzystania w pracach modernizacyjnych rzadkich materiałów, które będą współgrać z charakterystycznym wyglądem budowli.

Prace wykonywane w obiektach zabytkowych zwykle mają na celu przystosowanie ich do pełnienia nowej funkcji. Budynki znajdujące się w rejestrze zabytków są wykorzystywane jako hotele, muzea czy siedziby banków. Niektóre z nich otrzymują także funkcję budynków mieszkalnych.

Formalności

Wszelkie prace związane z przebudową lub modernizacją obiektów historycznych muszą zostać skonsultowane z konserwatorem zabytków. Pierwszym krokiem jest otrzymanie pozwolenia na rozpoczęcie działań. Wniosek o jego uzyskanie składa się do wojewódzkiego konserwatora zabytków odpowiedniego dla miejsca położenia obiektu. Oprócz danych formalnych, powinien zawierać projekt budowlany oraz dokumenty potwierdzające uprawnienia osób odpowiedzialnych za prowadzenie prac.

Konserwator po zapoznaniu się z dokumentacją może wydać pozwolenie, w którym został w precyzyjny sposób określony zakres prac, na jakie wydano zgodę. Postępowanie dotyczące danego budynku może zostać wznowione, a następnie pozwolenie może zostać cofnięte lub jego zakres może ulec zmianie.

Kategorie
Warto przeczytać
Idealny zlewozmywak. Jaki zlew kuchenny wybrać?
Planując remont kuchni, czasami zapominamy o detalach. Tymczasem każdy szczegół w dobrze zaprojektowanym wnętrzu jest ważny. Dowiedz się, jaki zlew kuchenny kupić. Sprawdź, które materiały są odporne na wysokie...
Zalety obrzeży z EPDM i SBR
Bezpieczeństwo nawierzchni jest niezwykle istotne wszędzie tam, gdzie może wystąpić ryzyko uszczerbku na zdrowiu podczas jej użytkowania. W celu uniknięcia ryzykownych sytuacji coraz częściej stosuje się specjalne maty,...
Kryteria wyboru parapetów zewnętrznych
Parapet zewnętrzny to niezbędny element wykończenia elewacji. Niestety, bardzo rzadko zastanawiamy się nad jego wyborem – w czasie budowy skupiamy się na innych kwestiach, zdecydowanie więcej uwagi poświęcamy choćby...
Znajdź biura projektowe