Co zawiera kompletny projekt architektoniczno-budowlany domu?
W 2020 roku mieliśmy do czynienia z nowelizacją ustawy Prawo budowlane. Na dzień dzisiejszy projekt budowlany, w tym projekt budowlany domu, składa się z trzech części: to projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny. W artykule przyjrzymy się bliżej projektowi architektoniczno-budowlanemu i wspomnimy o pozostałych częściach.
Poszczególne części projektu architektoniczno-budowlanego
Druga z wymienionych części projektu budowlanego uważana jest za najbardziej istotną. Dlaczego tak jest, naszym zdaniem nie trzeba nawet komentować: wystarczy opis poszczególnych części projektu architektoniczno-budowlanego, by się o tym przekonać. Projekt architektoniczno-budowlany składa się z części rysunkowej oraz opisowej. W części rysunkowej projektu muszą się znaleźć następujące elementy:
- rzuty poszczególnych kondygnacji budynku (nadziemnych i podziemnych),
- rzuty fundamentów,
- rzuty więźby dachowej i dachu,
- przekroje poprzeczne i podłużne w charakterystycznych miejscach,
- wszystkie elewacje budynku,
- rysunki przebiegu wszystkich instalacji (wod-kan, gazowa, elektryczna, ogrzewania).
Opisowa część projektu architektoniczno-budowlanego musi zawierać informacje dotyczące konstrukcji domu i jego posadowienia, użytych materiałów, ważnych rozwiązań instalacyjnych oraz dane dot. charakterystyki energetycznej obiektu. Część opisowa uwzględnia także wszystkie istotne dane liczbowe. W projekcie architektoniczno-budowlanym znajduje się również plan BIOZ.
Projekt zagospodarowania terenu i projekt techniczny
O pozostałe części projektu budowlanego podpytaliśmy w biurze architektonicznym Archi Bia z Białegostoku. Projekt zagospodarowania terenu, który sporządzany jest na mapie do celów projektowych lub mapie katastralnej (ewidencyjnej), to mówiąc ogólnie zarys projektowanych obiektów naniesiony na aktualną mapę sytuacyjno-wyjściową w granicach działki.
Zarys ten obejmuje nie tylko budynek, usytuowanie projektu domu, wymiary zewnętrzne i odległość od granic działki, ale też dojazd, szambo, śmietniki, ogrodzenie i sieć uzbrojenia terenu. Projekt obejmuje też opis wszelkich przyłączy, studni itp. i uwzględnia ewentualne ingerencje w środowisko naturalne.
Na koniec jeszcze jedno: projektowanie domów jednorodzinnych (i nie tylko) wymaga także sporządzenia projektu technicznego – to zbiór szczegółowych dyspozycji technicznych dla wykonawców, wydzielona część projektu, która jest przekazywana kierownikowi budowy.