Materiał Partnera
Jak projektuje się dziś hale produkcyjne?

Jak projektuje się dziś hale produkcyjne?

Branża produkcyjna na przestrzeni ostatnich dekad przeszła ogromną ewolucję. Widać to w wielu aspektach – nie tylko jakości produkcji, wzroście jej wydajności czy technologicznym zaawansowaniu. Widocznym znakiem zmian jest również to, gdzie zachodzi produkcja. Dzisiejsze nowoczesne hale pod wieloma względami przewyższają stare fabryki, a jedną z najbardziej charakterystycznych ich cech jest tempo, w jakim mogą zostać zbudowane.

Przeznaczenie hali

Kwestią kluczową w projektowaniu hali produkcyjnej jest ustalenie jej przeznaczenia. Nie chodzi tutaj wyłącznie o zaznaczenie, że hala ma pełni funkcję budynku produkcyjnego, lecz bardzo dokładne określenie specyfiki działalności, jaka ma w niej być prowadzona. Dlaczego jest to tak istotne?

- Ponieważ tylko posiadając konkretną wiedzę na temat procesów produkcyjnych, jakie będą zachodzić wewnątrz hali projektanci są w stanie dobrać odpowiednie środki i rozwiązania dla zoptymalizowania tych procesów – mówi przedstawiciel firmy Struktura - Innymi słowy: to hala ma zostać skonstruowana pod linię produkcyjną, nie zaś linia produkcyjna dostosowana do wielkości i rozkładu hali. Bardzo ważne jest również, żeby hala została zaprojektowana z uwzględnieniem ewentualnych późniejszych zmian w procesach. Dzięki temu możliwa będzie modernizacja wyposażenia zakładu w celu poprawienia wydajności produkcji lub zmiany jej profilu.

Planowanie stref

Wewnątrz każdej hali produkcyjnej zostają wydzielone strefy o konkretnym przeznaczeniu. Pozwala to stworzyć specyficzne warunki dla zachodzenia określonych procesów produkcyjnych, ale nie tylko – bardzo istotne jest również zaplanowanie odpowiednich warunków między innymi dla dostaw surowców czy transportu już gotowych produktów. Konieczne jest również zapewnienie odpowiedniego zaplecza socjalnego zatrudnionym w zakładzie pracownikom, czy też stref niezbędnych im do prawidłowego wykonywania obowiązków – np. szatni przelotowych.

Instalacje wewnątrz hali

Każda hala produkcyjna generuje koszt pod postacią zużytej energii elektrycznej i cieplnej. Bardzo istotnym elementem projektowania hali jest dążenie do minimalizacji tych wydatków między innymi poprzez zastosowanie odpowiednich instalacji. Dobrym przykładem jest tutaj wentylacja, które ma ogromny wpływ na warunki wewnątrz hali. Dzięki rozwiązaniom takim jak wydajna rekuperacja możliwe jest odzyskanie dużej części energii cieplnej, która w normalnych warunkach zostałaby stracona wraz z wymianą powietrza wewnątrz hali. Nowoczesne rozwiązania minimalizujące straty energii są ważne z jeszcze jednego powodu - pozwalają one bowiem zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska.

Kategorie
Warto przeczytać
Projektowanie wnętrz hoteli – od recepcji po jednostki SPA
Pierwsze dobre wrażenie można zrobić tylko raz. Dotyczy to zwłaszcza obiektów użytku publicznego, takich jak wnętrze hotelu. Goście kochają estetyczne i schludne pomieszczenia. Zwracają uwagę na drobiazgi, materiały,...
Jakie są zalety szkła stołowego Krosno?
Eleganckie komplety szklanej zastawy stołowej oraz praktyczne akcesoria z tego materiału przeznaczone do użytku codziennego powinny znaleźć się w każdym domu. Aby naczynia szklane służyły nam jak najdłużej, warto...
Flaga firmowa z logo, czyli najłatwiejsza forma brandingu
Jeżeli nawet nie analizowaliśmy nigdy tego zagadnienia, to instynktownie rozumiemy potencjał, jaki drzemie we fladze filmowej. Patrząc na łopoczący materiał z nadrukiem własnego logo czy nazwy firmy, możemy poczuć się...
Znajdź biura projektowe