Jak zaprojektować ogród?
Chcesz mieć piękny ogród? Jeśli dobrze go zaplanujesz, stanie się on miejscem odpoczynku i wiosennych spotkań ze znajomymi. Jak to zrobić? Przede wszystkim weź pod uwagę, jaka ma być jego funkcja. Wybierz rośliny, meble, zaprojektuj kompozycję i przystąp do pracy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy planowaniu ogrodu i czy warto zdecydować się na pomoc biura projektowego.
Zaprojektowanie przestrzeni ogrodowej
Projektując ogród, w pierwszej kolejności zastanów się, jaką funkcję będą spełniały jego poszczególne części. Przy ich zaplanowaniu koniecznie weź pod uwagę kształt ogrodu, ukształtowanie terenu, na jakim będzie się znajdował a także sąsiedztwo poszczególnych stref. Dane obszary powinny ze sobą współgrać i być tak zaplanowane, aby ogród ładnie komponował się z budynkami mieszkalnymi i otoczeniem.
Jedną z najważniejszych stref powinna być strefa wypoczynkowa, w której będziesz mógł się zrelaksować i uchronić przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Zastanów się, jakie meble ogrodowe tutaj umieścisz i jak duża powinna być to przestrzeń. Jeśli masz duży ogród i często organizujesz przyjęcia, możesz zaplanować dwie strefy wypoczynkowe.
Strefa aktywności to miejsce, w którym twoje dzieci a także zwierzęcia będą mogły pozwolić sobie na aktywność ruchową. To właśnie tutaj zbudujesz plac zabaw, domek na drzewie, boisko do gry w koszykówkę czy basen. Jeśli masz małe dzieci, pamiętaj, aby nie umieszczać w tym miejscu roślin kłujących i umieścić je na widoku.
Dla niektórych z nas ogród będzie pełnił funkcję reprezentacyjną. Jeśli chcesz, aby był on wizytówką twojego domu, postaw na ekskluzywne okazy roślin, oryginalnie przycięte krzewy i drzewa, wypielęgnowane ścieżki i ciekawe elementy małej architektury, takie jak altany, ławki, huśtawki ogrodowe itd.
Jeśli chcesz mieć możliwość wyhodowania w ogrodzie owoców, warzyw i ziół, zaplanuj miejsce na strefę użytkową. Przy jej określaniu szczególną uwagę zwróć na glebę, nawodnienie i nasłonecznienie tego obszaru tak, aby owoce i warzywa miały możliwość prawidłowego wzrostu.
Dobór roślin
Wybierając rośliny do ogrodu, musimy zwrócić uwagę na to, czy sprawdzą się w naszym klimacie. Pamiętajmy również o tym, że niekoniecznie wszystkie gatunki sprawdzą się w naszym ogrodzie. Przy wyborze odpowiednich roślin zwróć uwagę na:
- warunki glebowe
- nawodnienie
- nasłonecznienie
- kolorystykę
- rozmieszczenie ścieżek i alejek ogrodowych
Rośliny cały czas rosną – pamiętaj o tym, że muszą się one ładnie ze sobą komponować. Uważaj również na gatunki, które nie wyglądają atrakcyjnie przez większą część roku.
Zaplanowanie elementów małej architektury
W projekcie ogrodu warto również zawrzeć elementy małej architektury, takie jak altany, oczka wodne czy skalniaki. Altana będzie służyła jako doskonałe miejsce na odpoczynek i plenerowe imprezy ze znajomymi. Aby nie była widoczna dla postronnych przechodniów, możesz ją obsadzić np. pnączami.
Z kolei oczko wodne obsadź kamieniami i roślinami wodnymi. Jeśli zbiornik jest duży, ciekawym rozwiązaniem będzie umieszczenie nad nim drewnianego mostku. W ogrodzie ciekawie będzie wyglądać również mała fontanna oraz basen.
Przy ścieżkach i alejkach warto postawić ozdobne ławki, które pozwolą na chwilę wytchnienia pośród roślinności. Latem w ogrodzie możesz umieścić również huśtawkę ogrodową.
Pamiętaj, że planując małą architekturę, powinieneś wziąć pod uwagę materiały, z jakich zostanie wykonana. Wszystkie elementy powinny być ze sobą zharmonizowane i pasować do stylu całego ogrodu. Jeśli nie wiesz, co będzie do siebie pasować, zwróć się o pomoc do biura projektowego.
Projekt ogrodu – samodzielnie czy z pomocą projektanta?
Ogród warto zaplanować z pomocą specjalisty. Projektant nie tylko dobierze odpowiednie materiały budowlane, ale również sporządzi analizę gleby, zmierzy przestrzeń ogrodową i przygotuje inwentaryzację dendrologiczną roślin. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze, gdyż w przypadku samodzielnego projektowania może okazać się, że naprawienie błędu będzie bardzo kosztowne.
Ile zapłacisz za projekt ogrodu? Zaprojektowanie mniejszej powierzchni to wydatek około 1000 złotych. Z kolei projekt większej powierzchni to cena od 2 300 do 2 500 złotych.