Jakie prace wchodzą w zakres procesu renowacji kościołów?
Zakres prac wykonywanych podczas renowacji kościołów i innych obiektów sakralnych uzależniony jest od stopnia degradacji budynku, a także od możliwości inwestora. Najczęściej wykonywane są renowacje zabytkowych elewacji i naprawy dachów, gdyż to one są najmocniej narażone na uszkodzenia. Jakie prace wykonuje się na zewnątrz kościołów, a co można remontować w ich wnętrzach?
Renowacja elewacji i dachów zabytkowych kościołów
Renowacja obiektów sakralnych najczęściej obejmuje kompleksowy remont elewacji. Zewnętrzne ściany kościoła muszą być dokładnie oczyszczone, odgrzybione i osuszone. Na tym etapie prac niezbędne jest użycie profesjonalnego sprzętu i preparatów, które zapobiegną przypadkowemu uszkodzeniu starej konstrukcji. Dokładne wytyczne odnośnie sposobu prowadzenia remontu powinny znaleźć się w projekcie techniczno-budowlanym, który zatwierdził konserwator. Po wstępnym przygotowaniu murów można przejść do docieplania elewacji (jeśli zostało uwzględnione w projekcie). Zwieńczeniem prac jest tynkowanie, malowanie i impregnacja elewacji.
Pilnych napraw nierzadko wymagają dachy kościołów. Wymianę lub naprawę pokrycia dachowego powinno poprzedzić wzmocnienie i zabezpieczenie starej więźby. Konstrukcje dachów w starych kościołach zwykle oparte są na drewnie – materiale szczególnie wrażliwym na wilgoć – i mocno obciążone dachówkami. Ciężar nowego pokrycia nie będzie znacznie mniejszy z uwagi na konieczność wykorzystania materiałów jak najbardziej zbliżonych do oryginalnych.
Renowacja wnętrz obiektów sakralnych
Prace renowacyjne we wnętrzach obiektów sakralnych obejmują przede wszystkim remonty ścian, stropów i posadzek. W zależności od stanu tynki można usunąć i zastąpić nowymi lub naprawić i wzmocnić. W niektórych sytuacjach pozostawia się nieotynkowane mury, poddając je wyłącznie osuszaniu i czyszczeniu. Sposób wzmacniania stropów należy uzależnić m.in. od materiału wykonania; najtrudniejsze są renowacje zabytkowych stropów drewnianych. Podczas remontów posadzek trzeba stosować oryginalne materiały i w miarę możliwości wymieniać wyłącznie pojedyncze elementy, co jest możliwe przy właściwej, regularnej konserwacji zabytkowych podłóg.
Spektakularne efekty renowacji kościołów można podziwiać w wielu miejscach w Poznaniu. Zakład Remontowo-Budowlany Renor wykonał m.in. renowację elewacji Bazyliki Świętych Apostołów Piotra i Pawła, remont dachu Kościoła pw. Najświętszej Marii Panny, renowację wnętrz Kaplicy Zakonnej Sióstr Franciszkanek przy ul. Niegolewskich, a także kompleksowe prace konserwacyjne w otoczeniu Kościoła pw. św. Małgorzaty. Zdjęcia tych i wielu innych przedsięwzięć zrealizowanych przez firmę dostępne są na jej stronie internetowej.