Konserwacja dachu blaszanego
Blachodachówka to tańsza alternatywa dla dachówek ceramicznych. Do zalet tego pokrycia dachowego należy jednak nie tylko atrakcyjna cena, ale też niewielki ciężar, prosty montaż oraz odporność na czynniki atmosferyczne. Aby blaszany dach zachował swoje walory praktyczne i estetyczne na długie lata, trzeba o niego odpowiednio zadbać. W jaki sposób pielęgnować blachodachówkę?
Regularne kontrole
Podstawą konserwacji każdego dachu, bez względu na zastosowany rodzaj pokrycia, jest przeprowadzanie regularnych kontroli połaci. Takie przeglądy warto przeprowadzać co najmniej raz na kilka lat. Dlaczego jest to takie ważne? Wbrew pozorom deszcz nie rozwiązuje bowiem kwestii czyszczenia dachu. Pomimo opadów atmosferycznych zanieczyszczenia mogą nadal osadzać się na pokryciu, a do tego niekiedy dochodzi do powstawania uszkodzeń, np. zarysowań czy wgnieceń na powierzchni blachy. Dokładny przegląd dachu pozwoli wykryć tego typu defekty i wdrożyć odpowiednie działania naprawcze. Szczególnej uwagi wymagają newralgiczne strefy wokół instalacji kominowej oraz obróbek blacharskich, a także przy koszu i kalenicy. Nie zapominajmy również o sprawdzeniu drożności systemu rynnowego.
Czyszczenie dachu blaszanego
Po dokonaniu przeglądu dachu i stwierdzeniu osadzania się na nim zanieczyszczeń należy dokładnie umyć połać. To jednak nie tylko kwestia estetyki, ale też trwałości pokrycia dachowego. Zabrudzenia pokrycia dachowego prezentują się nieestetycznie, ale z uwagi na obecność siarki czy azotu mogą przerodzić się w ogniska korozji. Odkładające się tego typu szkodliwe związki z czasem doprowadzą do pojawienia się rdzy i uszkodzenia blachy. Aby temu zapobiec, należy dokładnie czyścić dach używając do tego myjki ciśnieniowej. Można również sięgnąć po specjalne preparaty chemiczne, jednak muszą być one przeznaczone do konserwacji blaszanych pokryć dachowych.
Naprawa uszkodzeń
Kolejnym ważnym etapem konserwacji dachu blaszanego jest usunięcie ewentualnych usterek. Zarysowania i inne uszkodzenia blaszanej połaci powstają nieraz przy nieumiejętnym transporcie lub montażu blachy. Dlaczego nie należy zwlekać z naprawą takich usterek?
Rysy, odpryski i inne uszkodzenia na powierzchni blaszanego pokrycia dachowego mogą się stopniowo powiększać i doprowadzić do korozji materiału. - Przestrzega ekspert z Hurtowni Pokryć Dachowych Dachlux. - Dlatego też, jeśli tylko zauważymy usterki dachu blaszanego, należy jak najszybciej zająć się ich naprawą. W tym celu używamy specjalnych farb przeznaczonych do pokrycia defektów blachy. Dzięki temu zapobiegniemy dalszemu uszkodzeniu i zamaskujemy ewentualne odbarwienia.
Zadbany dach blaszany będzie skutecznie chronił budynek przed czynnikami atmosferycznymi przez długie lata.