Koszty utrzymania własnego mieszkania
Własne mieszkanie to jeden z najpopularniejszych punktów na liście marzeń Polaków, szczególnie młodych. Większość z nas docelowo chce mieszkanie kupić, czasem jednak z różnych powodów decydujemy się najpierw na wynajem. Rozważając wszelkie decyzje dotyczące własnego mieszkania – wynajmowanego, czy kupionego na własność – musimy mieć na uwadze koszty jego utrzymania w dłuższej perspektywie czasu.
Nie ma uniwersalnego wzoru do wyliczenia kosztów utrzymania mieszkania
Zacznijmy nietypowo, ale rzeczowo: nie ma uniwersalnego wzoru do wyliczenia, ile kosztować nas będzie utrzymanie wynajmowanego lub kupionego mieszkania. Możemy spotkać się z różnymi poradnikami, w których podejmuje się próby wykonywania różnych kalkulacji i porównań, ale... na konkretnych przykładach, a koszty utrzymania mieszkania to przecież bardzo indywidualna kwestia. Nie chodzi tylko o metraż i lokalizację, wysokość czynszu + opcjonalnie kosztów wynajmu. To, ile wydajemy miesięcznie na mieszkanie, zależy też od naszych standardów życia. Bo przecież do kosztów utrzymania mieszkania zaliczamy też opłaty za wodę, ogrzewanie, prąd, często też gaz, telewizję, Internet itd.
Jeśli chcesz i możesz – kup mieszkanie
My, Polacy, zwykle szukamy mieszkania na lata, najlepiej na całe życie. Jeśli więc należymy do tejże większości, chcielibyśmy mieć mieszkanie na stałe i możemy sobie na to pozwolić – lepiej kupmy mieszkanie od razu, zamiast bawić się w wynajem na jakiś czas, w ciągu którego być może nazbieramy więcej środków... Jak mówią nam przedstawiciele firmy deweloperskiej EKO-BUD, która zajmuje się budową i sprzedażą mieszkań w Warszawie i okolicach: bardziej opłacalnym rozwiązaniem pod każdym względem jest wzięcie kredytu hipotecznego i zakup mieszkania. Nie chodzi tu jedynie o czyste kalkulacje w sensie stricte. Jeśli na przykład zakładamy, że przez jakiś czas powynajmujemy mieszkanie, a w międzyczasie „nazbieramy” na zakup własnego, mogą zdarzyć się sytuacje, w których odkładanie pieniędzy będziemy odkładać. Dosłownie. Na później. Bo jakieś inne wydatki będą się nam wydawały pilniejsze, ważniejsze. Lepiej też postawić na zakup mieszkania od dewelopera ze wzięciem kredytu hipotecznego, który generuje koszty, bo w ten sposób po prostu pokrywamy koszty własne, a nie odstępujemy pieniądze za to, że ktoś odstępuje, a właściwie udostępnia nam swoje mieszkanie.
Koszty utrzymania własnego mieszkania to temat bardzo szeroki. Skomplikowany. Zawsze podchodźmy do niego indywidualnie, nie sugerując się przykładowymi kalkulacjami.