Na co zwracać uwagę przy wyborze nawierzchni na taras?
Dobór nawierzchni tarasowej nie jest łatwy, tym bardziej że współczesny rynek oferuje sporo możliwości. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, w tym między innymi oczekiwany poziom eksploatacji, łatwość czyszczenia, wygląd itd. Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego podłoża użytkowego na zewnątrz? Przykładowe rozwiązania ujęliśmy w poniższym artykule.
Trudność lub łatwość codziennej konserwacji
Duże znaczenie w kontekście codziennego użytkowania ma to, jak nawierzchnia się „czyści”. Jest to ważne zwłaszcza w naszym klimacie, gdy często pada deszcz lub wieje wiatr, który przenosi ze sobą suche liście, pióra, pył itd.
Zdecydowanie najłatwiej utrzymać w czystości powierzchnie płytek chodnikowych, z których wystarczy po prostu zmieść zanieczyszczenia, takie jak liście, kurz, kamienie itd. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie jest pozbawione wad – w fugach często może pojawiać się mech.
Dość dobrze sprawdzają się płyty gumowe, które łatwo się przeciera i zamiata. Największą zaletą takich nawierzchni jest to, że między łączeniami nie gromadzi się zbyt wiele zanieczyszczeń. Dodatkowo odchodzi problem chwastów i mchów, jak ma to miejsce w przypadku płytek i kostek chodnikowych – wyjaśnia przedstawiciel firmy MTJ-Group.
Trudna w konserwacji będzie także podłoga drewniana na tarasie, którą co jakiś czas należy wyszorować szczotką. Tak intensywnego czyszczenia będą też wymagać płytki ceramiczne. Ich dodatkową wadą jest to, że są one podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Kwestia estetyki
Wiele osób wyżej od funkcjonalności stawia ładny wygląd i oczywiście nie ma w tym nic złego, ale trzeba sobie zdawać sprawę z konsekwencji wyboru. Niektórzy są zdania, że najładniej prezentują się płytki tarasowe – zwłaszcza że rynek oferuje dziś wiele ciekawych rozwiązań. Można dobrać elementy imitujące kamienie szlachetne lub drewno, co znacząco podnosi walor estetyczny tarasu.
Skoro już mowa o drewnie, to często wykorzystuje się także deski lub panele kompozytowe, ale najczęściej stanowią one wykończenie konstrukcji opartej na punktowych podporach. Tak więc trzeba w tym kontekście planować całościowo i najlepiej zatrudnić odpowiednich fachowców.
Duża wytrzymałość
W polskich warunkach szczególną uwagę zwraca się na kwestię trwałości i wytrzymałości materiałów, zwłaszcza tych przeznaczonych na zewnątrz.
Bardzo dobrze w roli nawierzchni tarasowej sprawdzą się mrozoodporne płyty gumowe Proflex, o wyśmienitej wytrzymałości mechanicznej. Te elementy idealnie sprawdzą się do wypełniania powierzchni zewnętrznych, po których dużo się chodzi lub uprawia różnego rodzaju aktywności rekreacyjno-sportowe.
Klienci często decydują się na modele wykonane z drewna lub powierzchni drewnopodobnych, które również odznaczają się dobrą wytrzymałością, ale na pewno nie jest to poziom płyt gumowych uznanego producenta.