Najważniejsze zasady stylu industrialnego
Współczesny styl industrialny czerpie inspiracje z budownictwa przemysłowego, a dokładniej z loftów. Przestronne, świetnie doświetlone, ale ubogie mieszkania-pracownie amerykańskich artystów, którzy wprowadzali się do nieczynnych fabryk, niewątpliwie miały swój urok. Nowoczesne aranżacje industrialne nie są jednak ich wierną kopią, bo oprócz unikalnego designu zapewniają użytkownikom wygodę.
W stylu industrialnym liczy się przestrzeń
Wyobraź sobie opuszczoną halę fabryczną z przełomu XIX i XX wieku. Olbrzymia powierzchnia pomieszczenia, wysokie sufity i wielkie okna. Właśnie takie przestrzenie na swoje potrzeby adaptowali przedstawiciele amerykańskiej bohemy w połowie ubiegłego stulecia. W loftach nie było mowy o ciasnocie; przeciwnie, ich rozległą przestrzeń trudno było wypełnić. Dlatego przestrzeń jest pierwszym skojarzeniem, które nasuwa się, kiedy mówimy o stylu industrialnym.
Nowe budynki projektowane w stylu industrialnym opierają na się otwartym planie. Tam, gdzie nie jest to konieczne, nie ma ścian, użytkownicy mogą swobodnie przemieszczać się po bardzo dużych pomieszczeniach. W istniejących już budynkach często nie ma możliwości wyburzenia ścian. Wrażenie przestrzenności osiąga się przez ograniczenie wyposażenia do absolutnego minimum i mocne doświetlenie pomieszczeń – podpowiada ekspert z PMdesign.
Beton, stal i szkło – najważniejsze materiały
Styl industrialny nakazuje eksponowanie tego, co zwykle ukryte – instalacji, konstrukcji nośnych elementów budowlanych, surowców, z których wzniesiono ściany. Surowy charakter dawnych loftów najłatwiej oddać przez zastosowanie oryginalnych materiałów. Z drugiej strony należy unikać przesady, która mogłaby dać karykaturalne efekty. Niewykończone ściany, rdzewiejące rury i splątane kable to nie wystrój, a bałagan. Jeśli wnętrze ma być przyjazne dla użytkowników i eleganckie, każdy element aranżacji musi być przemyślany i celowy.
Jednym z ciekawszych rozwiązań, które coraz częściej możemy oglądać w projektach najlepszych polskich pracowni wnętrzarskich, są posadzki z mikrobetonu. Materiał pozwala na uzyskanie gładkiej podłogi, która wizualnie przypomina beton, ale jest ciepła, przyjemna w dotyku i łatwa w utrzymaniu. Bardzo duże możliwości daje też beton architektoniczny – wykonuje się z niego m.in. efektowne okładziny ścienne. Rozmaite techniki zdobienia betonowych paneli (nadruki, odciski, fotobeton) otwierają przed projektantami nieskończone możliwości. Beton występuje najczęściej w towarzystwie metalu, z którego wykonuje się meble, schody i balustrady.
W stylu industrialnym mniej znaczy więcej
Powyższa zasada dotyczy nie tylko wyposażenia wnętrz, o czym wspomnieliśmy już, omawiając znaczenie przestrzeni. Przy urządzaniu lokalu stylizowanego na loft, należy unikać też nadmiernego nagromadzenia kolorów i faktur. Przystępując do pracy nad wystrojem, warto wybrać dominujący materiał i jeden lub dwa podstawowe kolory przewodnie. Najbardziej uniwersalne są odcienie szarości, do których później, w miarę upodobań, będzie można dobierać bardziej wyraziste dodatki. Zamieszkiwane już lofty nierzadko ewoluują w kierunku pop-art; z barwnymi, geometrycznymi obrazami na ścianach i ekstrawaganckimi meblami.