Materiał Partnera
Projekt budowlany i projekt wykonawczy. Jak rozumieć te pojęcia?

Projekt budowlany i projekt wykonawczy. Jak rozumieć te pojęcia?

Osoby, które decydują się na stworzenie konkretnego budynku lub instalacji często spotykają się z pojęciem projektu budowlanego i wykonawczego. Są to dwa zupełnie różne dokumenty, wykorzystywane na poszczególnych etapach realizacji inwestycji. Zawierają one zarówno ogólne przedstawienie obiektu, jak i szczegółowe informacje dla ekip. Czym dokładnie są projekty budowlany i wykonawczy?

Czym jest projekt budowlany?

Projekt budowlany jest przedstawiany klientowi jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań w terenie. Ukazuje on nie tylko sam budynek, lecz także sposób zagospodarowania pozostałych fragmentów działki. Projekt budowlany nie zawiera szczegółowych informacji o materiałach i urządzeniach wykorzystywanych do przeprowadzenia konkretnych prac, jednak stanowi dokument niezbędny do wydania pozwolenia na budowę.

Czym jest projekt wykonawczy?

Projekt wykonawczy jest znacznie bardziej szczegółowy niż projekt budowlany. Uwzględnia informacje na temat urządzeń wykorzystywanych podczas poszczególnych prac, materiałów, montażu oraz wielu innych działań wymagających przeprowadzenia na terenie budowy. Pozwala on na usprawnienie realizacji procesu powstawania konkretnego budynku poprzez odciążenie głównego wykonawcy z samodzielnego podejmowania decyzji odnośnie użytych technik czy surowców.

Projektu wykonawczego nie trzeba realizować w każdym przypadku. Jest on obowiązkowy jedynie podczas budowy obiektów, których finansowanie pokrywa fundusz publiczny. Wznoszenie prywatnych domów jednorodzinnych może obyć się bez projektu wykonawczego, bazując jedynie na dokumentacji stanowiącej załącznik do głównego obrazu budynku. Warto jednak pomyśleć o stworzeniu takich wyliczeń i opisów, ponieważ mogą one znacznie przyspieszyć proces budowy i obniżyć koszt całej inwestycji.

Projekt wykonawczy przedstawia poszczególne etapy budowy w sposób klarowny, co jest ogromną pomocą dla ekip zajmujących się wznoszeniem danego budynku lub instalacji. Pozwala on uniknąć sytuacji, w których pracownicy będą zmuszeni do samodzielnego wybierania nieekonomicznych surowców i technik, co wpłynie na przekroczenie budżetu na daną inwestycję. W projekcie wykonawczym wszystko jest bowiem określone z góry – tłumaczy specjalista z biura projektowego Aqua Projekt.

Projekt wykonawczy obejmuje zarówno przygotowanie terenu pod budowę, jak i roboty związane z zagospodarowaniem działki. Uwzględnia on wszelkie detale architektoniczne, rysunki oraz szczegółowe wyliczenia. Na jego podstawie można w łatwy sposób sporządzić kosztorys inwestycji.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak zaprojektować kuchnię?
Marzysz o idealnej kuchni, ale nie masz zbyt dużo miejsca? Uwielbiasz gotować i nie wiesz, jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń? Projekt kuchni powinien być przede wszystkim ergonomiczny. Dobrze zaprojektowane miejsce...
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nowoczesnej porcelanie
Porcelana od wieków kojarzy nam się z luksusem i elegancją. Została ona wynaleziona w Chinach w VII wieku naszej ery. Mimo, iż ten oryginalny materiał ceramiczny ma wieloletnią tradycję i kojarzy nam się głównie z...
Modernizacja wnętrz z architektem – na co zwrócić uwagę?
Moda na nowoczesne wnętrza skłania wielu posiadaczy lokali do modernizowania ich w celu uzyskania nowego designu. Modernizacja niekiedy jest też konieczna, aby przystosować lokal do jego nowych funkcji. W planowaniu...
Znajdź biura projektowe