Projekt domu jednorodzinnego od koncepcji po konstrukcję
Kiedy mamy już gotową działkę na postawienie domu jednorodzinnego, trzeba zdecydować się na wybór odpowiedniego projektu. W tej kwestii wszystko zależy od budżetu, preferencji oraz własnych oczekiwań. Wybór gotowego projektu jest tańszym i szybszym rozwiązaniem, niż zamówienie indywidualnego projektu u architekta. Biura projektowe posiadają bogate oferty projektów domów o różnorodnych stylach, układach i powierzchniach. Można znaleźć wśród nich wymarzony projekt lub przynajmniej taki, który nas zainspiruje. Gotowy projekt będzie tańszy, jednak trzeba będzie się liczyć z koniecznością zaadaptowania go na potrzeby danej działki.
Zamówienie projektu u architekta
Indywidualny projekt domu będzie okazją do wykreowania idealnego i unikatowego budynku, w pełni dopasowanego do potrzeb klienta. Niestety, będzie on bardziej kosztowny niż gotowy projekt znajdujący się w katalogu. Architekt tworzy go w oparciu o rodzaj działki oraz całego jej otoczenia.
Decydując się na zamówienie projektu domu, należy zwrócić uwagę na materiały uwzględnione w projekcie. Warto zwrócić uwagę na to, aby budynek był jak najbardziej energooszczędny. W tym celu można poprosić architekta projektu, aby np. dopasował konstrukcję dachu do fotowoltaicznej instalacji. W ten sposób będzie można korzystać z odnawialnych źródeł energii podczas mieszkania w nowym domu.
Adaptacja projektu domu do działki
Adaptacja jest niezbędna w przypadku każdego zakupionego gotowego projektu domu.
Jak mówi jeden ze specjalistów biura konstrukcyjnego Bogdan Adamczyk ze Szczecina: Proces adaptacji polega w pierwszej kolejności na sprawdzeniu dostosowania wszystkich szczegółów konstrukcyjnych do warunków działki. Jeżeli nie są one odpowiednio dostosowane, architekt musi dokonać odpowiednich zmian w projekcie. Następnie, do projektu dołącza się wszelkie niezbędne uzgodnienia oraz opinie, a architekt może wrysować projekt domu w działkę. Przy wykonywaniu projektu zagospodarowania działki, architekt powinien wziąć również pod uwagę usytuowanie budynku względem sąsiednich działek i infrastruktury.
Pozwolenie na budowę domu
Pozwolenie na budowę domu jest wymagane w sytuacji, gdy obszar domu będzie wykraczał poza granice działki, na której ma zostać wybudowany. Może być również potrzebne, jeśli działka jest na terenie objętym ochroną przyrody. W innych przypadkach, pozwolenie nie będzie konieczne, jednak warto zgłosić budowę. Zgłoszenie pozwoli na szybsze rozpoczęcie prac budowlanych na działce.
Projekt domu rodzinnego składa się z kilku ważnych etapów, na które warto szczególnie zwrócić uwagę, jeśli decydujemy się na budowę własnego domu. Z tego względu, podstawą będzie wybranie odpowiednich fachowców, którzy stworzą projekt według oczekiwań i zadbają o wszelkie szczegóły.