Sposoby na sterowanie oświetleniem zewnętrznym
Sterowanie oświetleniem zewnętrznym staje się coraz bardziej popularne. Jest kojarzone przede wszystkim z wygodą, ale to nie jedyne zalety takiego rozwiązania. Dzięki niemu możemy na przykład zadbać o to, żeby podjazd i chodnik były zawsze oświetlone wtedy kiedy trzeba, co wpłynie na nasze bezpieczeństwo. Unikniemy też niepotrzebnego zużywania prądu, co z kolei da nam realne oszczędności.
Jak sterować oświetleniem zewnętrznym?
Wybór sposobu sterowania oświetleniem zewnętrznym zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest decyzja o tym, czy stawiamy na zaawansowaną automatykę budynku i jego otoczenia, czy raczej liczymy na kilka udogodnień, których oczekujemy, poruszając się wokół domu. Może to być montaż pojedynczych czujników albo skorzystanie ze zintegrowanego systemu stosowanego w inteligentnych domach, który pozwoli nam na zaprojektowanie scen takich jak np. powrót do domu, rozładunek zakupów, czy przyjęcie w ogrodzie. Najbardziej zaawansowane technologicznie sterowniki obejmują bardzo wiele funkcji i są zsynchronizowane z telefonami komórkowymi, umożliwiając włączenie światła przy użyciu mobilnego urządzenia. Takie moduły produkują np. Blebox albu Tuya Smart.
Jak działają czujniki ruchu i zmierzchu?
Do najpopularniejszych sposobów sterowania oświetleniem zewnętrznym należą czujnik ruchu. Zapewniają nam oświetlenie bez konieczności szukania włącznika. Stosuje się je przy źródłach światła montowanych w okolicach podjazdów, tarasów, bram i furtek, chodników czy zewnętrznych klatek schodowych. Znajdują zastosowanie zarówno w przypadku prywatnych budynków, jak i dużych przedsiębiorstw czy bloków mieszkalnych. Są one dostępne np. jako gotowe plafony i naświetlacze z wbudowanym czujnikiem, ale także jako osobne urządzenia. Wiele z nich posiada możliwość regulacji czasu naświetlania, wynoszącą od pół minuty nawet do kilkudziesięciu minut.
Innym czujnikiem, stosowanym dość często w celu kontrolowania oświetlenia zewnętrznego jest czujnik zmierzchu. Jest on wyposażony w fotorezystor, odpowiadający za analizę światła. Urządzenie wykrywa mniejsze natężenie świetlne i uruchamia wtedy przełącznik, którego użycie powoduje zapalenie się światła.
Jest mnóstwo zalet płynących ze sterowania oświetleniem zewnętrznym. Eksperci wyliczyli, że stosowanie zarówno czujników ruchu, jak i czujników zmierzchu może sprawić, że zużyjemy nawet o 50% mniej prądu niż zwykle. To ważna wiadomość dla klientów, których cechuje świadomość ekologiczna. Ma to także ogromne znaczenie w przypadku rachunków za prąd. Czujniki mogą nam pomóc w redukcji kosztów ponoszonych za zużycie energii elektrycznej - wyjaśnia Specjalista ds. Obsługi Klienta w internetowym sklepie E-lektryczne z siedzibą w Białymstoku.
Są też osoby, które oprócz czujników ruchu i zmierzchu korzystają z programatorów czasowych albo sterowników oświetlenia, zintegrowanych z czasem astronomicznym. Dopasowują one natężenie świetlne do warunków przypisanych poszczególnym porom roku.