Toaleta jachtowa. Jak powinna być zaprojektowana?
Toalety na jachtach są jednym z ważniejszych aspektów ich standardu. W znaczący sposób wpływają na komfort podczas dłuższych bądź krótszych podróży. Nierzadko zdarza się, iż pierwszy kontakt z toaletami jachtowymi bywa problematyczny. Właśnie dlatego, warto wcześniej zapoznać się z podstawowymi zasadami ich obsługi. Niezależnie od tego, jakim rodzajem jachtu pływamy, warto zwrócić uwagę na to, aby toaleta była odpowiednio zaprojektowana oraz zawsze sprawna. Na rynku dostępne są toalety morskie w opcji elektrycznej i ręcznej, a także toalety przenośne. Jak korzystnie zaprojektować toaletę jachtową?
Toalety ręczne i elektryczne
W jachtowych toaletach ręcznych, w tylnej części WC umiejscowiona jest ręczna pompa ssąco – tłocząca, która posiada zawór przestawiający jej pracę w sposób tłoczący bądź ssący. Po użyciu toalety, zawór powinien być ustawiany w tryb ssący. Po napełnieniu muszli klozetowej wodą, jej zawartość po przestawieniu zaworu należy odpompowywać do zbiornika. Toalety jachtowe elektryczne są bardzo wygodne w użytkowaniu. Po włączeniu pompy, pobiera ona wodę oraz opróżnia zawartość. Minusem takich toalet jest duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, które wynosi około 15 A.
Podwodna i nadwodna instalacja toalety
Projektując instalację WC jachtu, należy zastanowić się nad poziomem jej umiejscowienia.
Jak mówi jeden z pracowników firmy Taurus, specjalizującej się m.in. w sprzedaży wyposażenia jachtowego i motorowodnego: W przypadku nadwodnej instalacji, pompa, która zasysa wodę do spłuczki, pobiera wodę od niezalanej wodą toalety. Pompa w pierwszej kolejności zasysa wodę, a potem oczyszcza WC. Kiedy decydujemy się na instalację podwodną, musimy pamiętać, iż w tej instalacji woda znajduje się zawsze, a więc przed każdym użyciem należy odkręcić zawór wodny, który znajduje się przed pompą i bezwzględnie zakręcić go po użyciu.
Zbiornik fekalny w toalecie jachtowej
Zbiornik fekalny jest zwykle dużym, nierdzewnym zbiornikiem, umiejscowionym na dnie instalacji. Systemy kontroli napełnieni zbiorników, które sa bardziej rozbudowane, mają możliwość kontrolowania stopnia napełnienia zbiornika. Daje to możliwość na przewidzenie terminu ich opróżnienia, np. w porcie. Decydując się na prostszą instalację, nie mamy pod kontrolą napełnienia, a więc musimy działać instynktownie. Niektóre toalety jachtowe posiadają własne pompy, które umożliwiają wypompowanie nieczystości.
Toaleta jachtowa zawsze powinna być zaprojektowana wedle uznania właściciela jachtu oraz tego, jak długie podróże planuje się robić. Projektując toaletę jachtową należy przede wszystkim zdecydować się na odpowiedni rodzaj toalety oraz na umiejscowienie instalacji WC. Niezwykle ważnym elementem jest także zbiornik fekalny, który należy opróżniać przy nadarzających się okazjach, aby nie doszło do jego przepełnienia.