Z jakiego oprogramowania korzystają architekci?
Czasy, w których architekt korzystał wyłącznie z papieru i ołówka minęły bezpowrotnie. Nowoczesna technologia sprawiła, że specjalista może przygotować zarówno projekt techniczny, jak i jego wizualizację z wykorzystaniem komputera. Jakie oprogramowanie jest niezbędne do pracy architektowi i jakie rezultaty można osiągnąć za jego pomocą? Wyjaśniamy.
Praca architekta łączy w sobie dwa aspekty. Z jednej strony ważna jest konkretna, ścisła wiedza z zakresu projektowania architektonicznego obiektów budowlanych i ich otoczenia, znajomość przepisów prawa budowlanego i administracyjnego, umiejętność nadzorowania projektów. Z drugiej strony, równie istotne są wyobraźnia i wizja. To dzięki nim powstają obiekty, które zachwycają pod względem estetycznym. Dlatego nowoczesne oprogramowanie dla architektów powinno umożliwiać sprostanie obu tym wymogom.
Jakiego oprogramowania potrzebuje architekt?
Korzystanie z oprogramowania sprawia, że architekt:
- oszczędza czas – może posługiwać się gotowymi już schematami, a zaawansowane algorytmy wykonują obliczenia,
- pracuje bardziej precyzyjnie – ma pewność, że zaplanowana konstrukcja spełni np. wymogi nośności i inne,
- może przygotować w tym samym czasie kilka wariantów projektu – tak, aby klient mógł wybrać najbardziej dla niego odpowiedni,
- ma szansę stworzenia precyzyjnej, realistycznej wizualizacji, która ułatwia komunikację zarówno wewnątrz zespołu projektowego, jak i z marketingowcami i zespołem sprzedaży, prezentację projektu w konkursach, przetargach oraz kontakt z klientami i inwestorami.
Obecnie dostępne na rynku oprogramowanie to programy zaliczane do grup:
- CAD – umożliwiające projektowanie wspomagane komputerowo (computer-aided design), dzięki któremu możliwe jest m.in. modelowanie cyfrowe, wykonywanie dokumentacji technicznej oraz kreślenie (komputer zastępuje deskę kreślarską). Programy CAD dzielą się na 2D i 3D. Programy CAD 2D (np. powszechny w Polsce AutoCAD LT) wymagają osobnego programu do modelowania 3D (np. SketchUp, 3D studio MAX itp.). Programy CAD 3D pozwalają tworzyć modele 3D – przebiega to w sposób mniej lub bardziej automatyczny.
- BIM – to oprogramowanie umożliwiające modelowanie informacji budynku, a więc cyfrowe zapisanie cech fizycznych i funkcjonalnych obiektu. Istotą programów BIM jest projektowanie poprzez modelowanie 3D. W oprogramowaniu BIM tworzenie dokumentacji 2D odbywa się automatycznie na podstawie modelu 3D, podczas gdy w programach CAD jest odwrotnie.
Warto wiedzieć, że funkcjonalność oprogramowania typu BIM oraz CAD 3D można wzbogacić, sięgając po innowacyjne oprogramowanie do wizualizacji, np. Lumion. Architekci pracujący w oprogramowaniu BIM na każdym etapie projektu posiadają model 3D, który można przenieść na różne sposoby do Lumiona. Program ten umożliwia wykonanie szybkiego i profesjonalnego renderingu 3D. W efekcie można bardzo realistycznie przedstawić wizję powstającej konstrukcji – zarówno w formie obrazów, jak również filmu animowanego czy panoramy 360. Również z programów CAD 3D można wyeksportować model do Lumiona, jednak wśród kompatybilnych z nim programów dominuje typ BIM lub programy służące stricte do modelowania 3D.
Architekci coraz chętniej sięgają po takie rozwiązania – zwłaszcza że obsługa aplikacji do renderowania projektów architektonicznych może być bardzo prosta i komfortowa. Nowoczesne aplikacje są bardzo intuicyjne – nie potrzeba żadnego kosztownego szkolenia, aby wydobyć ich pełen potencjał. Samodzielnie wykonane wizualizacje można wykorzystać jako narzędzie sprzedażowe, które pozwoli przekonać klienta do wyboru tego, a nie innego projektu spośród wielu.
Nowoczesna architektura bez oprogramowania komputerowego? To absolutnie niemożliwe. Ważne jednak, aby architekt z wielu dostępnych na rynku rozwiązań wybrał te, które pozwolą mu pracować szybko i efektywnie.