Zawieszanie na szynie. Prezentacja rysunków i plakatów
Plakaty i rysunki najlepiej prezentują się wyeksponowane na ścianie. Jeśli mają one dla nas wartość sentymentalną, nie chcemy ich uszkodzić, aby cieszyć się nimi jak najdłużej i nawet po zmianie dekoracji, móc w niezmienionej formie przechowywać je jako pamiątki. Zwykle zależy nam również na tym, aby nie zniszczyć cennych grafik oraz… ścian. W takich sytuacjach doskonale sprawdzają się systemy zawieszeń na szynach.
Innowacje bez wiercenia
Plakaty, rysunki, grafiki zdobią ściany pomieszczeń nadając im charakter, a często pełniąc także funkcje informacyjne. Przy częstych zmianach zawieszanych na ścianach materiałów pojawia się problem niszczenia ścian. Nawet jeśli plakaty czy rysunki przyklejamy do ściany za pomocą taśmy klejącej czy masy mocującej, prędzej czy później może pojawić się problem z pozostałościami kleju. Także grafiki mogą zwyczajnie ulec zniszczeniu. Doskonałym rozwiązaniem, estetycznym i z powodzeniem służącym przez długi czas jest zawieszanie plakatów i rysunków na szynie.
System zawieszania na szynie docenią z pewnością rodzice, których pociechy odkryły w sobie zmysł artystyczny i co rusz z dumą przekazują swoje nowe dzieła do dekoracji domu. Sprawdzi się on także w szkołach, przedszkolach, ale także wszędzie tam, gdzie istotne jest efektywne przekazywanie informacji za pomocą plakatów i grafik: w biurach, na konferencjach, w przychodniach i szpitalach.
Idealna do takich zastosowań jest łatwa w obsłudze, kompaktowa szyna NEWLY R50 wykorzystująca samodociskowy system chwytania papieru. – mówi nam ekspert z firmy Sayart, która jest dystrybutorem tego typu rozwiązań. – Za jej pomocą można w efektowny sposób prezentować rysunki i plakaty, bez obawy o ich uszkodzenie. Wewnątrz profilu umieszczona jest innowacyjna gumowa taśma, która umożliwia jednoczesne eksponowanie prac o różnej grubości.
Nie tylko dla profesjonalistów
Oprawione lub umieszczone w antyramach rysunki i plakaty możemy zawiesić na ścianach wykorzystując system linkowy. Jest to system, który powstał z myślą o profesjonalnych galeriach i muzeach, ale szybko doceniły go również osoby prywatne. Główną jego zaletą jest możliwość ekspozycji wybranych grafik i ich zmiany bez konieczności wiercenia dziur w ścianach, szpachlowania i zamalowywania starych otworów czy też stosowania klejów montażowych. Systemy zawieszeń obrazów wymagają wyłącznie jednokrotnego zainstalowania profili – pod sufitem, w narożnikach lub na suficie. W szynie umieszczana jest linka, z jednej strony zakończona obrotowym zaczepem (całkowicie zamaskowanym w profilu szyny), z drugiej haczykiem, do którego przymocowujemy ramkę plakatu, rysunku czy obrazu. Szyny są najczęściej aluminiowe, w kolorze białym, ale można je dowolnie malować, dopasowując do stylu wnętrza.
Cały system może wytrzymać duże obciążenia. Systemy kompaktowe, najczęściej wykorzystywane w domach, są w stanie unieść ciężar rzędu 20 kg. Możemy na nich umieścić kilka rysunków czy plakatów jednego artysty, a kiedy nabierzemy ochoty na zmianę, zawiesić na linkach obrazy.