Cechy dobrego sprawozdania finansowego
Sprawozdanie finansowe stanowi najważniejszy raport jednostki gospodarczej. Obowiązek jego sporządzania oraz czas, w jakim ma się to odbyć, określa Ustawa o rachunkowości. Co niezwykle istotne, dokument ten musi mieć odpowiednią formę oraz zawierać w sobie konkretne i we właściwy sposób podane informacje. Czym zatem powinno się charakteryzować dobre sprawozdanie finansowe?
Sprawozdanie finansowe
Każdy oficjalny dokument musi być sporządzony w ściśle określony sposób. Dobre sprawozdanie finansowe powinno składać się z wprowadzenia, bilansu, rachunku zysków i strat oraz przeglądu rozwoju działalności jednostki w oparciu o jej aktualną sytuację ekonomiczną. Ponadto powinien przedstawiać informacje na temat przyszłego rozwoju danej firmy. Każda z jego części zaś, niezależnie od charakteru, powinna być sporządzona w sposób rzetelny oraz porównywalny.
Sprawozdanie finansowe – wprowadzenie
W tej części sprawozdania, jak sama jej nazwa wskazuje, zawarte powinny zostać informacje ogólne. Pośród nich zaś do najważniejszych zaliczamy takie jak:
- nazwa i siedziba firmy,
- podstawowy przedmiot działalności,
- wskazanie właściwego sądu lub innego organu prowadzącego rejestr,
- wskazanie czasu trwania działalności jednostki (w sytuacji, w której jest on ograniczony),
- wskazanie okresu objętego sprawozdaniem finansowym,
- omówienie zasad rachunkowości, jakie są przyjęte w danej jednostce.
Sprawozdanie finansowe – bilans
W tej części sprawozdania powinna znaleźć się prawidłowo przeprowadzona wycena wszystkich składników majątku firmy.
Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, księgowa z Biura Rachunkowego AKRO w Warszawie: Taki roczny bilans powinien obejmować aktywa, a w tym m.in. wartości niematerialne i prawne należące do firmy, inwestycje długoterminowe, zapasy takie jak np. materiały, które zostały nabyte w celu wykorzystania ich we własnym zakresie firmy, należności krótkoterminowe oraz pasywa, czyli m.in. kapitał, należne wpłaty na kapitał podstawowy czy udziały własne. Bilans powinien zostać sporządzony w języku polskim, a wszystkie rozliczenia i kwoty podane w złotówkach.
Sprawozdanie finansowe – rachunek zysków i strat
Rachunek zysków i strat to część sprawozdania, w której powinno znaleźć się zestawienie wszystkich przychodów firmy, jakie ta uzyskała w wyniku sprzedaży towarów, usług oraz dokonanych operacji finansowych – łącznie z kosztami działalności.
Przegląd ekonomiczny jednostki w sprawozdaniu finansowym
Dobre sprawozdanie finansowe musi również zawierać przegląd rozwoju działalności firmy oraz jej sytuację ekonomiczną. Ponadto powinno przedstawić przyszły rozwój danej jednostki.
Jeśli raport zawiera wszystkie wyżej opisane części, a ich treść podana jest w nim jest w sposób czytelny, jasny i rzetelny, wówczas mamy do czynienia z dobrym sprawozdaniem finansowym.