Co sprawdzają banki przed udzieleniem kredytu?
Banki oferują wiele różnych kredytów i pożyczek, ale nie są instytucją charytatywną, która udzieli nam wsparcia, tylko firmą, która na pożyczaniu pieniędzy zarabia. Dlatego każdy bank sprawdza przychodzących do niego klientów, którzy chcą zaciągnąć jakieś zobowiązanie, pod kątem czy na pewno taka chętna osoba będzie w stanie je spłacić. Zanim bank udzieli komukolwiek decyzji kredytowej, najpierw musi sprawdzić wiele czynników, w tym zdolność kredytową. Jak sprawdzić zdolność kredytową?
O czym mówi zdolność kredytowa?
Dla banków najważniejsze czynniki informujące o opłacalności udzielenia kredytu to zdolność kredytowa i historia kredytowa potencjalnego klienta. Jak sprawdzić zdolność kredytową? W internecie można znaleźć mnóstwo wzorów, jak policzyć zdolność, zanim pójdziemy do banku. Aczkolwiek taki uniwersalny wzór może dać nam tylko przybliżony wynik finansowy, który bank weźmie pod uwagę. Bardzo dużo banków ma ustalone swoje wzory oraz ustala na przykład średni koszt życia w danym mieście, który zostaje odjęty od dochodów każdej osoby, nawet jeśli z jej deklaracji wynika, że miesięcznie ma mniejsze wydatki. Właśnie dlatego każdy bank może podać inną zdolność kredytową.
Zatem jak sprawdzić zdolność kredytową samodzielnie? Samemu możemy oszacować, czy nasz domowy budżet pokryje zapłatę miesięcznej raty kredytu, jaki nas interesuje. Natomiast pełną zdolność kredytową wyliczy tylko bank, ponieważ nie same dochody i wydatki wchodzą w skład obliczeń. Bardzo istotne w kontekście tego, czy otrzymamy kredyt, czy nie, jest też nasz wiek, rodzaj zatrudnienia, cel kredytu czy wysokość innych zobowiązań kredytowych, jak pożyczki. Ponadto, aby dostać kredyt, trzeba mieć też dobrą historię kredytową.
Jak sprawdzić historię kredytową?
Można powiedzieć, że historia kredytowa to zbiór informacji o wszystkich złożonych wnioskach o kredyt i otrzymanych pożyczek, a także o terminach ich spłaty. Banki obowiązkowo korzystają z bankowego rejestru oraz bazy Biura Informacji Kredytowej. W BIK-u wpisywane są nie raz też inne zobowiązania finansowe jak pozabankowe pożyczki. Zatem bank może dowiedzieć się o wszystkich pożyczkach, kredytach i kartkach kredytowych, które aktualnie posiadamy. Ważne jest jednak, że BIK przechowuje informacje przez 5 lat, zatem starsze zobowiązania nie będą już widoczne.
Wiele mówi się o złym BIK-u, lecz niektóre osoby obawiają się w ogóle być w tej bazie. Warto sobie wyjaśnić, że pozytywne wpisy o otrzymanych kredytach czy o spłaconych na czas kredytach są potrzebne. To dzięki nim bank wie, czy jesteśmy klientem rzetelnym, który poważnie podchodzi do spłacania swoich długów, czy też spóźniamy się z zapłatą, a co za tym idzie – mamy same negatywne wpisy. Z pozytywnymi zapisami w BIK-u dostaniemy kredyt wszędzie, ale mając choćby jeden negatywny wpis, żaden bank nam takiego nie udzieli. Ewentualnie można skorzystać z firm pożyczkowych, ale one też nie chcą współpracować z ryzykownymi klientami.
Czy można samodzielnie sprawdzić BIK? Jak najbardziej! Wystarczy wejść na oficjalną stronę internetową tej bazy i wybrać pakiet sprawdzania, na przykład pełny raport. Po dokonaniu opłaty otrzymamy taki raport i sprawdzimy, jak nas widzi bank.