Co wchodzi w zakres obsługi kadrowo-płacowej?
Biura rachunkowe obsługę kadrowo-płacową kierują nie tylko do tych największych przedsiębiorstw, ale też do właścicieli małych firm. Wynika to z faktu, że obowiązki w tym zakresie są wyjątkowo złożone. Utrudnieniem są również regularnie wprowadzane zmiany w obowiązujących przepisach, które wymagają stałego aktualizowania wiedzy i postępowania w danych sytuacjach. Co obejmuje obsługa kadrowo-płacowa? Zobacz!
Załatwianie spraw administracyjnych pracowników
Jednym z podstawowych zadań, jakie wykonują biura rachunkowe w zakresie obsługi kadrowo-płacowej, jest załatwianie spraw związanych z obsługą pracowników. Są to czynności związane z:
- naliczaniem wynagrodzeń,
- obliczaniem wysokości różnego rodzaju zasiłków, które nie są częścią podstawowego wynagrodzenia, wraz ze sporządzeniem niezbędnej dokumentacji,
- terminowym wypłacaniem wynagrodzeń,
- przekazywaniem kluczowych informacji zatrudnionym,
- przygotowywaniem sprawozdań i rozliczeń dla instytucji takich jak ZUS, US czy GUS,
- sporządzaniem zaświadczeń, druków i innych,
- administracją płac pracowników zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych.
Administrowanie sprawami kadrowymi
Obsługa kadrowo-płacowa to nie tylko sprawy pracownicze. To także konieczność prowadzenia dokumentacji kadrowej. - Obejmuje ona wszelkie dokumenty związane z nawiązaniem i rozwiązaniem umów o pracę, ale też z wprowadzeniem wszelkich zmian w trakcie współpracy – wyjaśnia ekspert z Biura Rachunkowego Sigma Bis.
Księgowi wspierają również przedsiębiorców w trakcie kontroli prowadzonych przez instytucje takie jak ZUS, PIP, US i inne. To najważniejszy plus korzystania z pomocy specjalistów w tym zakresie – właściciel firmy nie musi pilnować najważniejszych spraw, np. terminów wykonania badań lekarskich czy sporządzania dokumentacji.
Usługi dodatkowe
Poza świadczeniem opisanych powyżej usług eksperci księgowi pomagają również w wielu innych czynnościach. Jedną z nich jest pełne wsparcie i doradztwo w podejmowaniu korzystnych decyzji finansowych, co istotne – zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa. W zależności od zawartej umowy współpracy obsługa kadrowo-płacowa może również obejmować wykonanie nietypowych czynności, jak np. niestandardowych raportów na życzenie przedsiębiorcy.
Warto pamiętać, że współpracując w tym zakresie z biurem rachunkowym, właściciel firmy ponosi jeden stały koszt, który często jest znacznie niższy niż w przypadku zatrudnienia specjalistów na wyłączność. Rozbieżność ta wynika z faktu, że w przedsiębiorstwie najczęściej należy zatrudnić kilka osób, które będą wykonywać wspomniane czynności.